Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելել է Արարատի մարզ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 28-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Արարատի մարզ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը այցելել է Մասիս քաղաքի երիտասարդական կենտրոն: Նախագահը մարզային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչների, տեղի պատգամավորների, կենտրոնի կառուցման բարերարի և շահառուների հետ շրջայց է կատարել Երիտասարդական կենտրոնում: Սերժ Սարգսյանը ծանոթացել է կենտրոնի առաքելությանն ու գործունեության ուղղություններին, մասիսցի երիտասարդների համար ստեղծված պայմաններին: Պատասխանատուները նշել են, որ կենտրոնի գործունեությունը միտված է իրականացնելու երեխաների բազմակողմանի զարգացմանը, նրանց աշխարհայացքի ընդլայնմանը, տաղանդների բացահայտմանը, քաղաքացիական ակտիվության և կամավորության մշակույթի խթանմանն ուղղված ծրագրեր: Այն գործում է երեք հիմնական ուղղություններով՝ կրթական, կամավորական և սոցիալական ծրագրերի իրականացման: Նախագահին տեղեկացրել են, որ ներկայումս Երիտասարդական կենտրոն է հաճախում շուրջ 120 մասիսցի պատանի և երիտասարդ: Կենտրոնը հիմնվել է «Ադիբեկյան ընտանիք» զարգացման հիմնադրամ» մասնավոր բարեգործական կազմակերպության ստեղծած Մասիսի զարգացման հիմնադրամի կողմից:
Հանրապետության Նախագահը Մասիսում ներկա է գտնվել նաև քաղաքի ընտանեկան առաջին սպորտային համալիրի հիմնարկեքի արարողությանը:
Պատասխանատուների ներկայացմամբ, ծրագրի արժեքը շուրջ 2 մլն ԱՄՆ դոլար է: Սպորտային համալիրի կառուցման ծրագիրը կմեկնարկի 2017 թվականի ապրիլին և կավարտվի 2018 թվականի հունիսին: Նախագիծն իրականացվում է «Ադիբեկյան ընտանիք» զարգացման հիմնադրամ» մասնավոր բարեգործական կազմակերպության միջոցների հաշվին:
Սպորտային համալիրն ունենալու է մինի ֆուտբոլի և բասկետբոլի խաղահրապարակներ, մարզասարքերով բացօթյա տարածք, ինչպես նաև երեխաների համար նախատեսված խաղահրապարակ: Համալիրին հարող տարածքում նախատեսվում է հիմնել բնակիչների համար նախատեսված կանաչապատ պուրակ` հարմարավետ նստարաններով: Մարզահամալիրը հագեցած է հաշմանդամների համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով: Սպորտային համալիրը կդառնա առաջին ընտանեկան-հասարակական, սպորտային և ժամանցային կենտրոնը Մասիս քաղաքում: Այն նպատակաուղղված է քաղաքի հասարակական, մշակութային և տնտեսական կյանքի զարգացման գործին՝ համախմբելով քաղաքի բոլոր սերունդների ներկայացուցիչներին:
Սպորտային համալիրի հիմնարկեքի արարողության ժամանակ ընթերցվել է Մասիսի Երիտասարդական կենտրոնի՝ սերունդներին ուղղված ուղերձը, որը դրվել է պարկուճի մեջ: Այն Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամ, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, 2016 թվականի Ամառային օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը և 2002 թվականի ազատ ոճի ըմբշամարտի աշխարհի չեմպիոն Արամ Մարգարյանը տեղադրել են կառուցվող համալիրի հիմքում:

Президент Армении с рабочим визитом посетил Араратскую область
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян посетил Молодежный центр города Масис. Вместе с представителями областного и городского руководства, местными депутатами, меценатом, на чьи средства построен центр и бенефициарами президент совершил экскурсию по молодежному центру.
Серж Саргсян ознакомился с миссией и направлениями деятельности центра, с созданными для масисской молодёжи условиями. Ответственные должностные лица отметили, что деятельность центра направлена на реализацию программ, стимулирующих разностороннее развитие детей, расширение их кругозора, выявление талантов, гражданскую активность и культуру волонтёрства.
Центр действует по трем основным направлениям, реализуя образовательные волонтёрские и социальные программы. Президента проинформировали, что в настоящее время Молодежный центр посещают 120 масисских юношей и девушек. Центр основан фондом развития Масиса, который создан частной благотворительной организацией "Фонд развития "Семья Адибекян"".
Президент Республики в Масисе присутствовал также на церемонии закладки фундамента первого в городе спортивного семейного комплекса. По словам ответственных должностных лиц, стоимость проекта составляет порядка двух миллионов долларов США. Программа строительства спортивного комплекса стартует в апреле 2017 года и завершится в июне 2018 года. Проект будет реализован на средства частной благотворительной организации "Фонд развития "Семья Адибекян"".
В спортивном комплексе будут построены игровые поля для мини-футбола и баскетбола, тренажёрная площадка под открытым небом, а также предусмотрена игровая площадка для детей. Прилегающую к комплексу территорию, намечено озеленить и благоустроить: для жителей города здесь будет разбит сквер с удобными скамейками. Спортивный комплекс оснащен всем необходимым оборудованием для инвалидов. Спортивный комплекс станет первым общественным семейным спортивным и досуговым центром в городе Масис. Он нацелен на развитие общественной, культурной, экономической жизни города, сплачивая представителей всех поколений города.
Во время церемонии закладки фундамента спортивного комплекса было зачитано послание Молодёжного центра Масиса, адресованное грядущим поколениям, которой было заложено в капсулу. Затем, член олимпийской сборной Армении, борец греко-римского стиля, дважды чемпион мира и трижды чемпион Европы, бронзовый призер Олимпийских игр, золотой медалист летних Олимпийских игр 2016 года Артур Алексанян и чемпион мира 2002 года по борьбе свободного стиля Арам Маркарян положили в фундамент строящегося комплекса.