Խախտումներն ընտրատեղամասերում բացառվում են. փորձարկվեցին նոր տեխնիկական սարքավորումները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրությունների ժամանակ կիրառվելիք տեխնիկական միջոցները առաջին անգամ հաջողությամբ փորձարկվեցին մարտի 25-ին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը շեշտեց, որ նոր տեխնիկական սարքավորումների կիրառմամբ ապահովվում է ողջ գործընթացի, հատկապես գրանցման գործընթացի լիակատար թափանցիկություն՝ բացառելով ցանկացած կրկնաքվեարկության հնարավորություն, ինչպես նաև այլ տեղամասից ընտրողի քվեարկություն այլ տեղամասում: «Նկատի ունենալով, որ տեղամասային կենտրոններում լինելու են նաև վստահված անձինք, ԶԼՄ ներկայացուցիչներ, դիտորդներ, լիարժեք հնարավորություն է տրվելու հետևել ողջ գործընթացին»,- նշեց Մուկուչյանը:
Ընտրական տեղամաս մտնող ընտրողը պետք է մասնագետին ներկայացնի անձը հաստատող փաստաթուղթը, որը մասնագետը ներմուծում է սարքավորման մեջ: Սարքավորման էկրանին կպատկերվեն ընտրողի տվյալները, ինչից հետո մասնագետի հրահանգով քաղաքացին պետք է ներմուծի աջ ձեռքի ցուցամատի մատնահետքը: Այնուհետև սարքավորումը տպում է ընտրողի տվյալները պարունակող կտրոնը, ինչից հետո մասնագետը կտրոնը և անձը հաստատող փաստաթուղթը վերադարձնում է ընտրողին:
«Անձնագրում դրվող կնիք չի լինելու, դրա փոխարեն կտրոնը վերջում փոխարինվելու է ինքնասոսնձվող դրոշմանիշով, որը կփակցվի քվեաթերթիկի վրա»,- տեղեկացրեց Տիգրան Մուկուչյանը:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքով էլ՝ ընտրական տեղամասում խախտումներ անելը գրեթե բացառված է: «Իհարկե ոչ միայն սարքավորումներն են գաղտնիքը, այլև ցուցակը, որը մենք հրապարակային ենք դարձնում: Բոլորը կարող են ստուգել և տեսնել, որ յուրաքանչյուր մարդ ընդամենը մեկ անգամ է այդ ցուցակում, ինչպես նաև ծրագրային համակարգը, որը մշակվել է ՄԱԿ-ի վերահսկողության ներքո ոչ Հայաստանում»,- շեշտեց Դավիթ Հարությունյանը:
Նախարարի ներկայացմամբ՝ այդ ծրագիրը բաժանվել է 38 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների սպասարկման համար: «Դրանց համար կազմվում են առանձին հիշողության ֆլեշ-քարտեր՝ Master Copy կոչվածը, որից հետո դրանք բազմացվում են կոնկրետ տարածքում գտնվող տեղամասերի թվով: Եթե քաղաքացին փորձում է երկրորդ անգամ քվեարկել տպվում է հատուկ կտրոն, որը կոչվում է կրկնակի գրանցման փորձ, որի մեջ զետեղված է ողջ տեղեկատվությունը, թե այդ ընտրողը մինչ այդ ժամը քանիսին որ անձնագրով է փորձել գրանցվել: Սա ևս շատ կարևոր է, քանի որ դա փաստացի այն արձանագրումն է, որը պետք է աներ հանձնաժողովը կամ ոստիկանը: Ընտրությունների ժամանակ քաղաքացիների շատ մեծ հոսք է լինում և ժամանակ վատնել ու կազմել նոր հանձնաժողով, արձանագրություն՝ անիմաստ է: Մենք հիմա ունենք փաստացի արձանագրություն, որի վրա ամեն ինչ շատ հստակ ֆիքսված է»,- ընդգծեց Հարությունյանը:
Ապրիլի 2-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին նոր տեխնիկական սարքավորումների ձեռքբերման համար Եվրոպական Միությունը ՀՀ կառավարությանը հատկացրել է ավելի քան 7 միլիոն եվրո:

Нарушения на избирательных участках исключены – апробировано новое техоборудование
На предстоящих парламентских выборах будет использовано  новое техоборудование, которое  было  апробировано25 марта.
В беседе с  Арменпресс председатель ЦИК РА Тигран Мукучян подчеркнул, что это оборудование обеспечит прозрачность всего процесса, исключив малейшую возможность повторного голосования, или голосования  на другом участке.  “Учитывая, что на участках будут и доверенные лица, представители СМИ, наблюдатели, то можно полностью контролировать процесс”, - сказал он.
Избиратель должен представить удостоверяющий  личность документ, который специалист введет в прибор. На экране появятся данные избирателя, после  чего по указанию эксперта будет взят отпечаток правого указательного пальца избирателя. Затем аппарат отпечатает квитанцию с данными избирателя, и эксперт вернет ему  квитанцию и удостоверение  личности.
“В паспорте    печать не  будет ставиться, вместо этого в конце квитанция будет заменена  самоклеющейся маркой на бюллетене”, - сказал Мукучян.
Министр-руководитель аппарата  правительства РА Давид Арутюнян сообщил, что нарушения  на избирательных участках почти исключены. “Дело, конесно, не  только в новых аппаратах, но и в списках, которые мы  сделали публичными. Все  могут удостовериться в том, каждый избиратель отмечен в списках только один раз. А еще программа, разработанная не в  Армении под контролем ООН”, - сказал он.
По его словам, программа  роздана для  обслуживания 38 избирательным комиссиям. “Составляются специальные флеш-карты  памяти Master Copy, которые потом будут размножены по числу конкретного числа избирательных участков. Если гражданин попытается проголосовать второй  раз, отпечатается специальная квитанция, и это называется попытка повторной  регистрации, в ней отразится вся информация – на основании какого документа  данный  гражданин пытался зарегистрироваться до этого. Это очень важно, поскольку фактически составляется протокол, который  должна была составить комиссия  или полиция. Во время выборов поток  избирателей  очень силен и тратить время на новую комиссию, составление протоколов просто бессмысленно. А  сейчас у нас есть фактическая фиксация, все  четко видно”, - сказал Арутюнян.
На приобретение  нового техоборудования  для  проведения  парламентских выборов  2 апреля Евросоюз выдел правительству Армении более 7 млн долларов.