Ժամանակակից լիդերությունը հիմնված է արժեքների վրա. «Արմենպրես»-ի տնօրենի դասախոսությունը ԵՊՀ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լիդերության դերը կարիերայի զարգացման գործում. բուհ-ձեռնարկություն համագործակցության նոր ձեւաչափ» խորագրով ծրագրի շրջանակներում մարտի 24-ին Մայր բուհի ուսանողները հանդիպեցին ԵՊՀ շրջանավարտ, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանի հետ, ով հանդես եկավ ուսանողական լիդերության եւ կարիերայի զարգացման կապակցվածության վերաբերյալ դասախոսությամբ:
Անդրադառնալով ժամանակակից աշխարհում լիդերության տրանսֆորմացիային՝ Արամ Անանյանը նկատեց, որ ներկայումս ամենամեծ խնդիրներից մեկը արժեքային համահարթեցումն է:
«Մինչեւ վերջին տարիների քաղաքական- հասարակական փոփոխությունները թվում էր, թե ժամանակակից աշխարհում վառ լիդերների համար այլեւս տեղ չկա, բոլորը հակված էին այն մտքին, որ գլոբալացումը, տեխնիկական առաջընթացը, տնտեսական եւ քաղաքական զարգացումները բերում են համահարթեցման, այսինքն՝ համաեվրոպական տիրույթում հանրային կարծիքի առաջնորդները, կարծես, հստակ չէին ձեւակերպում իրենց ասելիքը»,- նշեց Անանյանը:
Նրա կարծիքով՝ ներկայումս արժեքներն ու դրանց վրա հիմնված առաջնորդությունն է ամենակարեւորն ու ամենահաջողվածը, երբ մարդը չի վախենում հստակորեն նշել, թե որ արժեքներն է ինքը պաշտպանում:
«Համաշխարհային քաղաքական և տնտեսական վերջին պրոցեսները եւս ապացուցում են, որ ապագայի լիդերների համար արժեքներն են ամենից կարեւոր: Այսօր համաշխարհային առումով տեսնում ենք հենց արժեքներ առաջարկող լիդերների օրինակներ: Ժամանակակից աշխարհը հստակ դիրքորոշում է պահանջում քաղաքական, տնտեսական, հասարակական և մշակութային մարտահրավերների վերաբերյալ»,- հավելեց Անանյանը:
«Արմենպրես»-ի տնօրենը նման քննարկումները լավ հնարավորություն համարեց, որպեսզի ուսանողները, շրջանավարտներն իրենց որակները և անելիքները կառուցեն արժեքների վրա, իրենց համար սահմանեն այդ արժեքները, պատրաստ լինեն գնալ դրանց հետեւից եւ պաշտպանել, փաստարկել իրենց գաղափարները: «Դա ամենահեշտ ճանապարհը չէ, բայց ամենահաջողվածն է»,-ընդգծեց նա:
Հանդիպման ավարտին տեղի ունեցավ բավականին ակտիվ հարցուպատասխան:
«Լիդերության դերը կարիերայի զարգացման գործում. բուհ-ձեռնարկություն համագործակցության նոր ձեւաչափ» խորագրով ծրագիրը նախաձեռնել է ԵՊՀ շրջանավարտների եւ կարիերայի կենտրոնը: Ծրագրի շրջանակում ԵՊՀ շրջանավարտները հանդիպում են ունենալու մի շարք ընկերությունների եւ կառույցների ներկայացուցիչների հետ, քննարկելու են արդիական հարցեր:
Նախաձեռնության նպատակներից են երիտասարդ մասնագետ եւ գործատու կապի ապահովումը, երիտասարդ մասնագետներին որոշակի գիտելիքների փոխանցումն ու անհրաժեշտ հմտությունների ձեւավորումը, ինչպես նաեւ հետագայում երիտասարդների համար աշխատանքի կամ պրակտիկայի հնարավորության ստեղծումը:
Կենտրոնը համագործակցում է «Beeline Հայաստան», «Էյչ-Էս-Բի-Սի» բանկ Հայաստան», «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությունների հետ, որոնց ներկայացուցիչների հետ եւս նախատեսված են հանդիպումներ:

Современное лидерство основано на ценностях: лекция директора ИА «Арменпресс» в ЕГУ
В рамках программы «Роль лидерства в деле развития карьеры: новый формат сотрудничества вуза и предприятий» Ереванского государственного университета (ЕГУ) 24 марта студенты вузы встретились с выпускником ЕГУ, директором информационного агентства «Арменпресс» Арамом Ананяном, который выступил с лекцией о связи между студенческим лидерством и карьерным развитием.
Коснувшись трансформации лидерства в современном мире, Ананян заметил, что сейчас одним из важнейших проблем является ценностное выравнивание.
«До общественно-политических изменений последних лет казалось, что в современном мире больше нет места ярким лидерам, все думали, что глобализация, технический прогресс, экономические и политические развития приведут к выравниванию, т.е. политические и общественные лидеры, кажется, боялись четко формулировать свои мысли», - отметил Ананян.
По его мнению, сейчас самым важным и востребованным являются ценности и основанное на них лидерство, когда человек не боится четко формулировать, какие ценности он защищает.
«Последние мировые политические и экономические процессы также доказывают, что для лидеров будущего самыми важными являются ценности. Сегодня в мировом плане мы видим примеры предлагающих ценности лидеров. Современный мир требует четкой позиции по политическим, экономическим, общественным и культурным вызовам», - добавил Ананян.
Подобные обсуждения директор ИА «Арменпресс» посчитал хорошей возможностью для того, чтобы студенты, выпускники вуза построили свои качества и действия на ценностях, определили для себя эти ценности, были готовы следовать им, защищать и аргументировать свои идеи.
«Это не самый легкий путь, но самый успешный», - подчеркнул Ананян.
В конце встречи состоялось довольно активное обсуждение в формате вопрос-ответ.
Инициатором программы «Роль лидерства в деле развития карьеры: новый формат сотрудничества вуза и предприятий» является Центр выпускников и карьеры ЕГУ. В рамках программы выпускники ЕГУ встречаются с представителями ряда компаний и обсуждают актуальные вопросы.
Цели инициативы – обеспечение связи между молодыми специалистами и работодателями, передачи определенных знаний молодым специалистам и формирование необходимых навыков, а также создание в дальнейшем возможностей работы или практики для молодежи.
Центр сотрудничает с компаниями «Beeline Армения», «HSBC банк Армения», «Росгосстрах Армении». В рамках программы планируются также встречи с представителями этой компании.