Կարեն Կարապետյանն այցելել է Շիրակի մարզ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այց է կատարել ՀՀ Շիրակի մարզ: Մինչ աշխատանքային օրակարգին անցնելը Կարեն Կարապետյանը ծաղիկներ է դրել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի և Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձաններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարը Մեծ Մանթաշ, Փոքր Մանթաշ, Սարալանջ, Նահապետավան և Հոռոմ համայնքների բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է համայնքերում առկա խնդիրները, պատասխանել նրանց հուզող հարցերին, որոնք վերաբերում էին սոցիալական ոլորտին, համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, վարկավորման պայմաններին, պետական սուբսիդավորմանը և այլն: Ներկայացնելով այս ուղղություններով սկսված բարեփոխումները՝ վարչապետը, մասնավորապես, անդրադարձել է համայնքների զարգացման հնգամյա ծրագրերին: «Շատ եմ կարևորում յուրաքանչյուր համայնքի զարգացման ծրագիրը, որովհետև եթե մարդն իր առջև նպատակ չի դնում, երբևէ այդ նպատակին հասնելու բանաձև չի ունենա: Իրենց զարգացման հնգամյա ծրագրում համայնքապետը, բնակիչներն և ավագանին պետք է միասին ձևակերպեն, թե համայնքն ինչ խնդիրներ ունի և դրանք լուծելու համար ինչպես է պատկերացնում իր զարգացումը, որովհետև  Երևանում ավելի լավ չեն կարող պատկերացնել, թե այս համայնքում ինչն է պակաս, ինչպես կարող է այն զարգանալ և առաջ գնալ», - շեշտել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետը բնակիչներից հետաքրքրվել է՝ մանրամասն ծանոթացե՞լ են իրենց համայնքների զարգացման ծրագրերին և բացասական պատասխան ստանալով՝ հորդորել անպայման ուսումնասիրել դրանք, բարձրացված հարցերը և լուծման առաջարկությունները ներառել այդ ծրագրերում:  «Մեր վերջնական նպատակն այն է, որ տարածքային համաչափ զարգացմանը զուգահեռ բոլոր համայնքներում ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի ունենա այն, ինչ նորմալ երկրում պետք է ունենա  քաղաքացին՝ կենցաղային պայմաններ, աշխատատեղ, եկամուտ, երեխային կրթելու հնարավորություն, ապահով և անվտանգ կյանք, ինչպես նաև արդարության զգացում, որ եթե ինքը որպես քաղաքացի իր պարտավորությունները ճիշտ է կատարում, պետությունն էլ  իր նկատմամբ համապատասխան վերաբերմունք է ցույց տալիս: Դա երկարատև և քրտնաջան աշխատանք պահանջող գործընթաց է, բայց պետք է գիտակցենք, որ այլ տարբերակ չունենք: Մեզ ընդամենը պետք է շատ խիստ վերանայել այն ամենն, ինչ արել ենք, վերլուծել, լոզունգներով չշարժվել», - իր խոսքում ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը կարևորել է ժամանակակից ֆերմերների կայացումը՝ որպես գյուղատնտեսության զարգացման առաջնահերթ խթան: «Այդ նպատակով ստեղծել ենք Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամ, որը, բացի բիզնեսին ֆինանսապես աջակցելուց, գյուղատնտեսության մեխանիզացիայի խնդիրները լուծելուց, անպայման նաև խորհրդատվական ծառայություն է մատուցելու: Համայնքապետը պետք է շատ ակտիվ աշխատի հիմնադրամի հետ: Նաև գյուղատնտեսության նախարարին հանձնարարվել է ներկայացնել հանրապետության մարզերի գոտիավորման ծրագիր՝ հաշվի առնելով կոնկրետ տարածաշրջանների առանձնահատկությունները», - նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով համայնքների գազիֆիկացման հարցին՝ կառավարության ղեկավարը բերել է Շիրակի մարզի Բասեն համայնքի օրինակը, որտեղ համայնքապետը ջեռուցման հարցը լուծել է նորարարական ճանապարհով, որն ավելի արդյունավետ է և քիչ ծախսատար: Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է հանդիպմանը մասնակցող համայնքների ղեկավարներին՝ այդ փորձին ևս ծանոթանալ և համատեղ քննարկել, թե ջեռուցման որ տարբերակն ավելի արդյունավետ կլինի իրենց համար: Վարչապետը նաև խոսել է ըստ տարածաշրջանների կլիմայական առանձնահատկությունների էներգառեսուրսների սակագնային քաղաքականության  մասին: «Մենք այժմ քննարկում ենք մի հարց, որ հետագայում  թոշակի, աշխատավարձի նվազագույն չափը սահմանելիս գործակիցներ կիրառենք՝ հաշվի առնելով  հյուսիսային, լեռնային և բարձրլեռնային գոտիների ձմռան երկարատևությունը և էներգառեսուրսների ծախսը: Երբ պատրաստ լինենք, և մեր միջոցները բավականացնեն, նման ձևով ենք ցանկանում այդ հարցին լուծում տալ», - տեղեկացրել է գործադիրի ղեկավարը:
Կարևորելով կրթության դերը բարեփոխումների գործընթացում՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ արդյունավետ աշխատելու համար յուրաքանչյուր ղեկավար պետք է անընդհատ կրթվի և զարգանա: «Մենք Գերմանիայի կառավարության հետ համատեղ ծրագիր ենք պատրաստում, որի շրջանակում 250 համայնքապետ հատուկ ուսուցում է ստանալու, թե ինչպես պետք է համայնքը կառավարել: Մեր բոլոր մարզպետերն  վերապատրաստվելու են Ամերիկյան համալսարանում: Ես ամեն օր ինձ վրա աշխատում եմ:  Յուրաքանչյուր ղեկավար ամեն օր իր վրա պետք է աշխատի: Եթե որևէ ղեկավար ասում է՝ ես կայացած մարդ եմ, ամեն ինչ սովորել եմ, դա ակտուալ չէ, որովհետև այսօր աշխարհն այնքան արագ է փոխվում, որ եթե դու կանոնավոր, ամեն օր չես աշխատում ինքդ քեզ վրա, մրցունակ  լինել չես կարող», - ընդգծել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև Գյումրի, ծանոթացել Կումայրի արգելոց-թանգարանի և Գյումրու Շիրակացի ու Ռուսթավելի փողոցների վերականգնման ծրագրի աշխատանքների ընթացքին: Կառավարության ղեկավարին զեկուցվել է, որ նախագիծն արդեն վերջնական տեսքի է բերվել, և մարտի 21-ին մեկնարկել են շինարարական աշխատանքները: Վարչապետը հանձնարարել է աշխատանքներն իրականացնել  բոլոր կոմունիկացիաները մեկ  վայրում կենտրոնացնելու և ֆունդամենտալ վերանորոգում իրականացնելու ուղղությամբ՝ կարևորելով շինարարության պատշաճ կառավարումն ու վերահսկողությունը, սահմանված ժամկետների պահպանումը:

YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Prime Minister Karen Karapetyan paid a working visit to Shirak Marz (Province) of Armenia. The Prime Minister first laid a wreath at the memorials to Armenian Genocide victims and Great Patriotic War heroes, “Armenpress” was informed from the press service of the Government of Armenia
The Prime Minister called at Mets Mantash, Pokr Mantash, Saralanj, Nahapetavan and Horom communities to discuss the problems faced by their residents. The Premier answered the questions raised during the meetings, which specifically bore on welfare, community infrastructure, lending conditions, State subsidies and other issues of topical interest.
Introducing the reforms launched in these areas, the Prime Minister touched upon the five-year community development programs. “I attach great importance to the community development plans, because nobody can have a successful formula without setting a task. Five-year development plans imply that each community, including its residents and the municipal council, must formulate the problem together and understand the way they should go to solve it, because people in Yerevan cannot have a better understanding of the problems faced locally; what is in short supply or where is the key to development,” Karen Karapetyan emphasized.
The Prime Minister asked the locals whether they had been introduced to their community development programs and, getting a negative answer, he urged them to do so in order to include the proposals and recommendations voiced at the meeting.
“Our ultimate goal is to ensure that in tune with the program of balanced regional development, citizens in each community of Armenia might be provided with what is due in a normal country, that is better living standards, jobs, adequate income to educate their children, safe and secure life filled with a sense of justice, which means that a citizen has honored his duties, the State should show a corresponding attitude. This is a lengthy and painstaking process, but we must realize that there is no other option. We just have to be very strict in this matter, analyze and reconsider everything we have done in the past,” the Premier noticed.
The Head of Government prioritized the availability of modern farmers in the country as a primary incentive for agricultural development. “To this end, we have set up the Fund for Agricultural Development, which, in addition to extending financial support and dealing with mechanization-related problems, will provide consulting services. Community leaders should actively work with the Fund. The Minister of Agriculture was instructed to submit a zoning plan for the regions, taking into account the specific features of the regions,” Karen Karapetyan pointed out.
With reference to gas supply, the Prime Minister cited the example of Basen community in Shirak Marz, where the head of the community had solved the heating problem in an innovative way that is more efficient and less costly.
The Premier suggested the community leaders in attendance should follow Basen’s example trying to understand which heating scheme would be more effective for them. The Prime Minister also spoke about the energy tariff policy according to climatic characteristics of the region. “We are now discussing an issue that implies the use of factors while determining the size of retirement pensions, minimum wages based on the fact that winters are longer and energy consumption higher in northern, mountainous and highland zones. We will solve the problem in this way as soon as we have sufficient resources,” the Prime Minister said.
Highlighting the role of education reforms, Karen Karapetyan said that every leader needs to be constantly trained and developed to work effectively. “We are preparing a joint project with the German government, under which 250 community heads will get special good governance training. All Marz governors will be trained at the American University of Armenia. I am improving my skills every day. So must do every manager and leader. We should not trust those managers who keep saying that they have had enough learning and know everything, because the world is changing so quickly that we all have to work ever harder to keep pace and be competitive,” Karen Karapetyan concluded.
Karen Karapetyan also visited Gyumri to inspect progress in the Kumayri reserve-museum and Shirakatsi-Rustaveli street rehabilitation programs. The Premier was told that the project has already been finalized, and construction will start on March 21.
The Head of Government instructed to mobilize all necessary communications and utilities in one place and implement capital repairs, stressing the importance of proper management and control of construction and the need to observe the proposed deadlines.