Տնտեսած միջոցներով կառավարությունը սուբսիդավորելու է գյուղտեխնիկայի լիզինգի տոկոսադրույքը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գյուղատնտեսության զարգացման նորաստեղծ հիմնադրամը ֆինանսավորելու է ոլորտի զարգացմանը միտված տարբեր ծրագրեր: Այդ մասին Արմավիրի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն՝ անդրադառնալով գյուղոլորտի զարգացման մասին հարցին:
«Ամեն տարի պարարտանյութ ներկրողին սուբսիդավորել ենք 2,3 միլիարդ դրամ, այս տարի մրցույթն այնպես ենք կազմակերպել, որի արդյունքում տնտեսել ենք 1,2 միլիարդ դրամ: Բացի այդ, յուրաքանչյուր տարի պարտրարտանյութ ներկրողը կառավարությունից պահանջում էր 5 միլիարդ դրամ կանխավճար, ինչն այս տարի չենք հատկացրել: Տնտեսված այս միջոցներն ուղղել ենք գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրին, որով  գյուղտեխնիկան հատկացվելու է 9 տոկոսով, մեր տնտեսած միջոցներով 7 տոկոսը վճարելու է կառավարությունը ու գյուղացին կկարողանա ընդամենը 2 տոկոսով ձեռք բերել գյուղտեխնիկա»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ընդգծեց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ ստեղծվել է հիմնադրամ, որի միջոցներով  հանրապետությունով  հիմնվելու է գյուղտեխնիկայի ցանց, որպեսզի գյուղացին կարողանա նաև տեխնիկան վարձակալել: «Այս ամենը կնպաստի գյուղոլորտում ծախսերի նվազեցմանը, արդյունավետության բարձրացմանը: Ընդհանրապես, մենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները  շուկայական գների համեմատ մաքսիմալ ցածր գներով պետք է հատկացնենք»,- ասել է վարչապետը:

Armenian Government to subsidize agricultural leasing interest rate at the expense of savings
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS.  The newly established fund for agricultural development will finance various development projects, Armenian Premier told the citizens of Armavir Province in the sidelines of electoral campaign, referring to the issue of rural development.
“Each year we will subsidize fertilizer importer by 2.3 billion AMD. This year we organized the contest in a way that allowed us to save 1.2 billion AMD. Besides, each year the fertilizer importer demanded the Government 5 billion MAD of advance payment which we did not allocate this year. We have directed the savings to agricultural leasing program by which agricultural equipment will be leased by 9% interest rate while the 7% of which will be subsidized at the expense of the savings and the farmer will be able to lease the equipment by only 2% interest rate”, “Armenpress” reports the Premier saying.
Karen Karapetyan also informed that an agricultural equipment network will be created together with Russia which will allow the farmers to rent the equipment.