Տնտեսած միջոցներով կառավարությունը սուբսիդավորելու է գյուղտեխնիկայի լիզինգի տոկոսադրույքը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գյուղատնտեսության զարգացման նորաստեղծ հիմնադրամը ֆինանսավորելու է ոլորտի զարգացմանը միտված տարբեր ծրագրեր: Այդ մասին Արմավիրի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն՝ անդրադառնալով գյուղոլորտի զարգացման մասին հարցին:
«Ամեն տարի պարարտանյութ ներկրողին սուբսիդավորել ենք 2,3 միլիարդ դրամ, այս տարի մրցույթն այնպես ենք կազմակերպել, որի արդյունքում տնտեսել ենք 1,2 միլիարդ դրամ: Բացի այդ, յուրաքանչյուր տարի պարտրարտանյութ ներկրողը կառավարությունից պահանջում էր 5 միլիարդ դրամ կանխավճար, ինչն այս տարի չենք հատկացրել: Տնտեսված այս միջոցներն ուղղել ենք գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրին, որով  գյուղտեխնիկան հատկացվելու է 9 տոկոսով, մեր տնտեսած միջոցներով 7 տոկոսը վճարելու է կառավարությունը ու գյուղացին կկարողանա ընդամենը 2 տոկոսով ձեռք բերել գյուղտեխնիկա»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ընդգծեց Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ համատեղ ստեղծվել է հիմնադրամ, որի միջոցներով  հանրապետությունով  հիմնվելու է գյուղտեխնիկայի ցանց, որպեսզի գյուղացին կարողանա նաև տեխնիկան վարձակալել: «Այս ամենը կնպաստի գյուղոլորտում ծախսերի նվազեցմանը, արդյունավետության բարձրացմանը: Ընդհանրապես, մենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները  շուկայական գների համեմատ մաքսիմալ ցածր գներով պետք է հատկացնենք»,- ասել է վարչապետը:

Правительство на сэкономленные средства будет субсидировать покупку сельхозтехники
Новый фонд развития сельского хозяйства будет финансировать различные проекты развития сферы. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении Карен Карапетян сообщил жителям Армавирской области в ​​рамках избирательной кампании, касаясь вопроса развития сельскохозяйственной сферы.
«Каждый год мы будем субсидировать импорт удобрений на 2,3 млрд драмов. В этом году мы организовали конкурс, который позволил нам сэкономить 1,2 млрд драмов. Кроме того, каждый год импортер удобрений требовал от правительства 5 млрд драмов аванса, которого мы не выделили в этом году. Мы направили свои сбережения в сельскохозяйственные лизинговые программы, по которым закупка сельскохозяйственного оборудования будет совершаться по 9-процентной ставке, из которых 7% будет субсидироваться за счет экономии, а фермер сможет купить оборудование только по 2-процентной ставке», - сказал премьер.
Карен Карапетян также сообщил, что совместно с Россией будет создана сеть сельскохозяйственной техники, которая позволит фермерам арендовать оборудование.