Հայաստանը դարձել է Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության թեկնածու երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիայի մայրաքաղաք Բոգոտայում 2017 թվականի մարտի 9-ին կայացած Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության խորհուրդը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության ԱՃԹՆ-ի թեկնածության հայտը և Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհվեց ԱՃԹՆ-ի թեկնածու երկրի կարգավիճակ:
Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ 52-րդ երկիրը, որը ներդնում է ԱՃԹՆ-ի ստանդարտը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այս կապակցությամբ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար, Հայաստանի ԱՃԹՆ-ի բազմաշահառու խմբի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը նշել է. «ԱՃԹՆ-ի ներդրումը կհանգեցնի հանքարդյունաբերության ոլորտում թափանցիկության ապահովմանը և հանրության առջև հաշվետվողականության բարձրացմանը:  Այս գործոններն էական նշանակություն ունեն երկրի գործարար միջավայրի բարելավման համար: Բնական պաշարների արդյունահանման լավ կառավարումը կարող է նպաստավոր լինել երկրի քաղաքացիների համար, և ԱՃԹՆ-ն համապատասխան գործիք է այս նպատակին հասնելու ճանապարհին: ԱՃԹՆ-ի շնորհիվ հսկայական ծավալի տեղեկատվությունը հասանելի կդառնա բոլոր շահառուների համար: Իսկ գործընթացի ամենաարժեքավոր տեսանկյունն այն է, որ բազմաշահագրգիռ կողմերի կայուն ներգրավումը կամրապնդի փոխվստահությունը և համագործակցությունը  բոլոր ներգրավված կողմերի միջև»:
ԱՃԹՆ-ն Հայաստանում ստեղծում է հարթակ կառավարության, արդյունահանող ընկերությունների և քաղաքացիական հասարակության փոխհամագործակցության համար, որն ուղղված է արդյունահանող ոլորտի ֆինանսական հաշվետվողականության բարձրացմանը:
Կոլումբիայում կայացած ԱՃԹՆ-ի միջազգային խորհրդի նիստին մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը:

Armenia becomes EITI candidate country
YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS. The Council of the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) approved the application of Armenia’s candidacy for the EITI on March 9 in Bogota, and the Republic of Armenia was granted the status of EITI candidate country, press service of Armenia’s Government told “Armenpress”.
Thus, Armenia became 52nd country installing the EITI standard.
“The installation of the EITI will lead to ensuring transparency in the mining field and increasing the accountability before the public. These factors play a key role for improvement of the business atmosphere in the country. Good management of extraction of natural resources can be beneficial for the citizens, and the EITI is a relevant tool to reach that goal. The significant information will be available for all stakeholders through the EITI. And the most valuable part of the process is that the sustainable involvement of interested parties will strengthen the mutual trust and cooperation between all involved sides”, Davit Harutyunyan – Minister-Chief of the Staff of the Government, said.
The EITI creates a platform in Armenia for the mutual cooperation of the Government, extractive companies and civil society which aims at raising the financial accountability of the extractive sector.