Հայաստանի բնակչությունը դրական է գնահատում Կարեն Կարապետյանի կառավարության աշխատանքը. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բնակչությունը դրական է գնահատում վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության աշխատանքը` չնայած երկրում տիրող իրավիճակից ընդհանուր դժգոհությանը: Մարտի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովը` ներկայացնելով «Շանթ» հեռուստաընկերության պատվերով Հայաստանում իրականացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները: «Հարցվածների միայն 12 տոկոսն է բացասական գնահատել կառավարության աշխատանքը: 31 տոկոսը միանշանակ դրական է գնահատել Կարեն Կարապետյանի կառավարության աշխատանքը, իսկ 46 տոկոսը` ավելի շուտ դրական»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Ֆյոդորովը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի հասարակությունը կառավարության աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկացվածության բարձր մակարդակ ունի: Հարցվածների միայն 6 տոկոսն է ասել, որ կառավարության աշխատանքի մասին ոչինչ չգիտի: «Հարցվածները Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության հաջող աշխատանքի արդյունք են համարում գնաճի նկատմամբ վերահսկողությունը, կադրային ճիշտ քաղաքականությունը, ընդհանուր իրավիճակի նկատմամբ վերահսկողությունը, հարկային քաղաքականության փոփոխությունները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջընթացը, ճանապարհային երթևեկության ոլորտի բարեփոխումները»,- հայտնեց Վալերի Ֆյոդորովը:
Նա ընդգծեց, որ հարցվածները կառավարության աշխատանքում շատ քիչ թերություններ ու սխալներ են մատնանշել, որոնք հիմնականում վերաբերվում են կառավարման եղանակներին, ծախսերի կրճատմանը:
Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ բնակչությունը հիմնականում գոհ չէ երկրում տիրող իրավիճակից: Հարցման մասնակիցների 33 տոկոսն այն կարծիքին է, որ Հայաստանում իրավիճակը գրեթե չի փոխվում, 13 տոկոսը կարծում է, որ իրավիճակն ավելի շուտ լավանում է, 32 տոկոսը գտնում է, որ միանշանակ վատանում է, իսկ 19 տոկոսը` ավելի շուտ վատանում է: «Այսպիսով կարելի է եզրակացնել, որ այսօր տիրող իրավիճակի նկատմամբ բնակչության մոտ ավելի շատ բացասական տրամադրություններ են: Մարդիկ բացասական են գնահատում նաև փոփոխությունների դինամիկան»,- նշեց Վալերի Ֆյոդորովը:
Հարցվածների 20 տոկոսի համար առաջնահերթ է իշխանության փոփոխությունը, 10 տոկոսի համար` առաջիկա ընտրությունները, 6 տոկոսի համար` սահմանին տիրող իրավիճակը: «Հանրապետության բնակչությունը բավականին քաղաքականացված է: Հարցվածների 71 տոկոսն ասել է, որ մշտապես կամ ժամանակ առ ժամանակ հետևում են երկրի սոցիալ-քաղաքական վիճակին: Սա հետխորհրդային տարածքի այլ երկրների համեմատ բավականին մեծ թիվ է: Քաղաքացիները հիմնականում հետևում են երկրում քաղաքական և տնտեսական զարգացումներին»,- ընդգծեց Վալերի Ֆյոդորովը:
Հարցման մասնակիցների 45 տոկոսը Հայաստանի առջև ծառացած լուրջ խնդիր է համարել գործազրկությունը: 22 տոկոսը համարում է, որ լուրջ խնդիր է հանրապետությունում ճանապարհների վիճակը: Հարցվածների 14 տոկոսն էլ այն կարծիքին է, որ երկրի համար լուրջ խնդիր է շրջակա միջավայրի պահպանությունը, 13 տոկոսը` աղքատությունը, 8 տոկոսը` ջեռուցման և էլեկտրականության հետ կապված խնդիրները, 8 տոկոսը` հասարակական տրանսպորտի վատ աշխատանքը, 7 տոկոսը` կրթության ոլորտի խնդիրները, 7 տոկոսը` թոշակների ցածր մակարդակը, 5 տոկոսը` միգրացիայի խնդիրները:
Հարցումն անցկացվել է հանրապետության ողջ տարածքում: Հարցման մասնակիցների 36 տոկոսը բնակվում է Երևանում, 29 տոկոսը` երկրի այլ քաղաքներում, 36 տոկոսը` գյուղական համայնքներում: Ընդհանուր առմամբ հարցմանը մասնակցել է 1600 մարդ:

YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. Armenia’s population views Prime Minister Karen Karapetyan’s Cabinet’s work as positive, despite an overall discontent over the country’s situation, Valery Fyodorov, CEO of the All-Russian Center for Public Opinion Research told reporters on March 9, presenting the results of the survey which was carried out at the request of Shant TV.
“Only 12% of the respondents said the work of the Cabinet is negative. 31% said PM Karapetyan’s Cabinet’s work is definitely positive, while 46% percent said it is very positive”, Fyodorov said.
He stressed the Armenian public has a high level of awareness regarding the Government’s works. Only 6% of the respondents said they are not aware of anything about the Cabinet.
“People find the results of Karen Karapetyan’s Cabinet’s successful work to be supervision on inflation, correct HR policy, control on the overall situation, changes of tax policy, progress in the fight against corruption, reforms in highway/road transportation”, Fyodorov said.
Ahead of the Parliaemntary election, the population is mainly displeased with the situation in the country. 33% said the situation in Armenia almost doesn’t change, 13% said the situation is being improved more, 32% said it is definitely worsening, while 19% said it is worsening more.
“One can conclude that the population has more negative moods over the current situation. People also find the dynamics of change to be negative”, Fyodorov said.
20% of the respondents said regime change is a priority, 10% said the upcoming election is priority, and 6% percent said priority is the situation at the borders.
“The population of the republic is rather politicized. 71% of the respondents said they either always for from time to time follow the social-political situation of the country. This is a quite large number compared to other Post-Soviet states. Citizens mainly follow the political and economic developments of the country”, Fyodorov said.
45% of the respondents said unemployment is a serious issue facing Armenia. 22% found the road/highway condition in the country to be a serious problem. 14% said a serious issue is preservation of the environment, 13% - poverty, 8% - heating and electiricy issues, 8% - bad operation of public transportation, 7% - educational sector issues, 7% - low pensions, 5% - migration issues.
The survey was held in the entire territory of Armenia. 36% of the respondents live in Yerevan, 29% in other cities and 36% in villages. Overall 1600 people took part in the survey.