Հայաստանի բնակչությունը դրական է գնահատում Կարեն Կարապետյանի կառավարության աշխատանքը. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բնակչությունը դրական է գնահատում վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության աշխատանքը` չնայած երկրում տիրող իրավիճակից ընդհանուր դժգոհությանը: Մարտի 9-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վալերի Ֆյոդորովը` ներկայացնելով «Շանթ» հեռուստաընկերության պատվերով Հայաստանում իրականացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները: «Հարցվածների միայն 12 տոկոսն է բացասական գնահատել կառավարության աշխատանքը: 31 տոկոսը միանշանակ դրական է գնահատել Կարեն Կարապետյանի կառավարության աշխատանքը, իսկ 46 տոկոսը` ավելի շուտ դրական»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Ֆյոդորովը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի հասարակությունը կառավարության աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկացվածության բարձր մակարդակ ունի: Հարցվածների միայն 6 տոկոսն է ասել, որ կառավարության աշխատանքի մասին ոչինչ չգիտի: «Հարցվածները Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարության հաջող աշխատանքի արդյունք են համարում գնաճի նկատմամբ վերահսկողությունը, կադրային ճիշտ քաղաքականությունը, ընդհանուր իրավիճակի նկատմամբ վերահսկողությունը, հարկային քաղաքականության փոփոխությունները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջընթացը, ճանապարհային երթևեկության ոլորտի բարեփոխումները»,- հայտնեց Վալերի Ֆյոդորովը:
Նա ընդգծեց, որ հարցվածները կառավարության աշխատանքում շատ քիչ թերություններ ու սխալներ են մատնանշել, որոնք հիմնականում վերաբերվում են կառավարման եղանակներին, ծախսերի կրճատմանը:
Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ բնակչությունը հիմնականում գոհ չէ երկրում տիրող իրավիճակից: Հարցման մասնակիցների 33 տոկոսն այն կարծիքին է, որ Հայաստանում իրավիճակը գրեթե չի փոխվում, 13 տոկոսը կարծում է, որ իրավիճակն ավելի շուտ լավանում է, 32 տոկոսը գտնում է, որ միանշանակ վատանում է, իսկ 19 տոկոսը` ավելի շուտ վատանում է: «Այսպիսով կարելի է եզրակացնել, որ այսօր տիրող իրավիճակի նկատմամբ բնակչության մոտ ավելի շատ բացասական տրամադրություններ են: Մարդիկ բացասական են գնահատում նաև փոփոխությունների դինամիկան»,- նշեց Վալերի Ֆյոդորովը:
Հարցվածների 20 տոկոսի համար առաջնահերթ է իշխանության փոփոխությունը, 10 տոկոսի համար` առաջիկա ընտրությունները, 6 տոկոսի համար` սահմանին տիրող իրավիճակը: «Հանրապետության բնակչությունը բավականին քաղաքականացված է: Հարցվածների 71 տոկոսն ասել է, որ մշտապես կամ ժամանակ առ ժամանակ հետևում են երկրի սոցիալ-քաղաքական վիճակին: Սա հետխորհրդային տարածքի այլ երկրների համեմատ բավականին մեծ թիվ է: Քաղաքացիները հիմնականում հետևում են երկրում քաղաքական և տնտեսական զարգացումներին»,- ընդգծեց Վալերի Ֆյոդորովը:
Հարցման մասնակիցների 45 տոկոսը Հայաստանի առջև ծառացած լուրջ խնդիր է համարել գործազրկությունը: 22 տոկոսը համարում է, որ լուրջ խնդիր է հանրապետությունում ճանապարհների վիճակը: Հարցվածների 14 տոկոսն էլ այն կարծիքին է, որ երկրի համար լուրջ խնդիր է շրջակա միջավայրի պահպանությունը, 13 տոկոսը` աղքատությունը, 8 տոկոսը` ջեռուցման և էլեկտրականության հետ կապված խնդիրները, 8 տոկոսը` հասարակական տրանսպորտի վատ աշխատանքը, 7 տոկոսը` կրթության ոլորտի խնդիրները, 7 տոկոսը` թոշակների ցածր մակարդակը, 5 տոկոսը` միգրացիայի խնդիրները:
Հարցումն անցկացվել է հանրապետության ողջ տարածքում: Հարցման մասնակիցների 36 տոկոսը բնակվում է Երևանում, 29 տոկոսը` երկրի այլ քաղաքներում, 36 տոկոսը` գյուղական համայնքներում: Ընդհանուր առմամբ հարցմանը մասնակցել է 1600 մարդ:

Население Армении положительно оценивает работу правительства Карена Карапетяна: Опрос
Население Армении положительно оценивает работу правительства, возглавляемого премьер-министром Кареном Карапетяном, несмотря на всеобщее недовольство царящей в стране ситуацией. Об этом, по сообщению «Арменпресс», 9 марта во время встречи с журналистами заявил Генеральный директор Всероссийского центра изучения общественного мнения (ВЦИОМ) Валерий Федоров, представляя итоги социологического опроса, проведенного в Армении по заказу телекомпании “Шант”.
Лишь 12% опрошенных отрицательно оценили работу правительства. 31% однозначно положительно оценил работу правительства Карена Карапетяна, а 46% - скорее, положительно”, - сообщил Федоров.
Он подчеркнул, что уровень информированности армянской общественности относительно работы правительства достаточно высок. Лишь 6% респондентов заявили, что ничего не знают о работе правительства. “Опрошенные считают результатом успешной работы возглавляемого Кареном Карапетяном правительства контроль над ростом цен, правильную кадровую политику, общий контроль над ситуацией, изменения в налоговой политике, прогресс в борьбе с коррупцией, реформы в области дорожного движения”, - заявил Валерий Федоров.
Он подчеркнул, что опрошенные указали на незначительное количество недостатков и упущений в работе правительства, в основном они касались методов управления и сокращения расходов.
В преддверии парламентских выборов в Армении население в основном недовольно сложившейся в стране ситуацией. 33% участников опроса считают, что ситуация в Армении почти не изменяется, 13% склонны думать, что ситуация, скорее, улучшается, 32% отметили, что ситуация, однозначно, ухудшается, а 19 % - что, скорее, ухудшается.
“Таким образом, можно прийти к заключению, что касательно ситуации в стране у населения больше преобладают пессимистические настроения. Люди отрицательно оценивают и динамику изменений”, - добавил Федоров.
Для 20% респондентов первоочередной задачей является смена власти, для 10% - предстоящие выборы, для 6% - ситуация на границе.
“Население республики достаточно политизировано. 71% опрошенных заявили, что постоянно или периодически следят за социально-политической ситуацией в стране. Это достаточно высокий показатель, по сравнению с другими странами постсоветского пространства. В основном граждане следят за политическими и экономическими развитиями в стране”, - подчеркнул он.
45% участников опроса в качестве наиболее серьезной проблемы в стране отметили безработицу, 22% считают, что наиболее серьезной проблемой является состояние дорог. 14% респондентов придерживаются мнения, что серьезной проблемой в стране является защита окружающей среды, 13% - бедность, 8% - вопросы, связанные с отоплением и электроэнергией, еще 8% -неудовлетворительную работу общественного транспорта, 7% - проблемы в сфере образования, 7% - низкие пенсии, 5% - проблемы миграции.
Соцопрос проведен на всей территории Армении. 36% участников опроса – жители Еревана, 29% - других городов республики, 36% - жители сельских общин. В общей сложности, в опросе приняли участие 1600 человек.