Սպասվող լրահոս. 06.03.2017
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի մեկնարկը պաշտոնապես տրված է: Ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերն արդեն ըստ ժամանակացույցի իրականացնում են քարոզարշավ: Այսօր` մարտի 6-ին, «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի անդամները կմեկնեն Տավուշի մարզ: Նրանք կլինեն Չինարիում, Բերդում և հանրությանը կներկայացնեն իրենց ծրագրային դրույթները:
Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանում կքննվի «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքով թիվ 4 ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումը՝ կալանքը  գրավով փոխարինելու մասին։
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը մարտի 6-7-ը պաշտոնական այցով կմեկնի Ղրղզստանի Հանրապետություն (Բիշքեկ): Կառավարական պատվիրակությունը Բիշքեկ կմեկնի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով: Պատվիրակության կազմում են նաև ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը և այլք:
Արցախի հարցի շուրջ ծավալվող վերջին զարգացումներին, արցախա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածությանը կանդրադառնա քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
ԵՊՀ-ում կբացվի «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» ավանդական դարձած բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառը: Այն կազմակերպում է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը՝ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համատեղ: Կանանց միջազգային օրվան նվիրված ցուցահանդես-տոնավաճառը կգործի մարտի 6-7-ը, ժամը 10:00-19:00-ը:
ԵՊՀ-ում կանցկացվի  պատմության ֆակուլտետի հայոց պատմության ամբիոնի նախկին վարիչ, պրոֆեսոր Պետրոս Հովհաննիսյանի հիշատակին նվիրված հուշ-ցերեկույթ, ինչպես նաև մեծ հայագետ Նիկողայոս Ադոնցի «Երկեր»-ի 7-րդ հատորի շնորհանդեսը: Ներկա կլինեն ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կկայանա «Վարպետները կերտում են վարպետներ» խորագրով դասական համերգը: Համերգին կմասնակցեն Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղ.ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան), ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տաղանդավոր պատանի երաժիշտ-կատարողների զարգացման և կատարելագործման ծրագրի անդամները:

Предстоящие новости: 06.03.2017
Официально начат этап предвыборной агитации политических сил, идущих на парламентские выборы. Сегодня, 6-го марта, состоится отъезд членов блока «Оганян-Раффи-Осканян» в Тавушскую область. По графику они посетят: 12։00 – село Чинари. 15։00 – Берд, Гишеракац.
В Суде административных округов Арабкир и Канакер Зейтун рассматривается заявление члена блока «Оганян-Раффи-Осканян» Андреаса Гукасяна, выдвинутого в изб.участке N 4 на замену ареста освобождением под залог.
Делегация правительства Армении, возглавляемая премьер-министром Армении Кареном Карапетяном, 6-7-го марта посетит с официальным визитом Киргизию (Бишкек), с целью принять участие в заседании межправительственного совета стран ЕАЭС. В составе делегации – министр по международной экономической интеграции и реформ Армении Ваче Габриэлян, замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян и др.
Сегодня, 6-го марта, состоится пресс-конференция политолог Грант Мелик-Шахназарян. Тема: последние  события  вокруг Арцаха, напряженность в  зоне  конфликта.
В ЕГУ состоится традиционная благотворительная выставка-ярмарка “Дыхание  сирийской  культуры в  Ереване”. Организаторы: Миндиаспоры РА, о/о Координационный центр проблем сирийских армян. Выставка-ярмарка действует 6-7 марта с 10:00-19:00 часов.
В ЕГУ состоится вечер памяти бывшего завкафедрой истории Армении ист.фак-та ЕГУ Петросяа  Ованисяна, а также презентация 7-го тома сочинений арменоведа Никогайоса Адонца. Присутствуют министр НО Левон Мкртчян и ректор ЕГУ Арам Симонян, профессорско-преподавательский  состав, гости.
В концертном зале имени  Арама  Хачатуряна состоится Концерт “Мастера создают мастеров”. Участвуют: Молодежный оркестр Армении /дирижер Сергей  Смбатян/, члены  проекта “Молодые  таланты  Армении и Арцаха” /худ.рук. декан факультета  фортепьяно ЕГК профессор Армен Бабаханян/.