Արցախի խորհրդարանի նախագահը հանդիպել է ԱՄՆ-ից և Կանադայից ժամանած դիտորդների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այսօր՝ փետրվարի 21-ին ընդունել է դիտորդական առաքելությամբ Արցախ այցելած Կալիֆորնիայի նահանգի Ֆրեզնո շրջանի վարչական մարմնի անդամ Անդրեաս Բորգեասին (ԱՄՆ), նույն նահանգի Սանտա Կրուզ շրջանի ընտրությունների հարցերով պատասխանատու Գեյլ Պելլերինին (ԱՄՆ), Բերկլիի համալսարանի ընտրությունների կառավարման հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Կարին Մակդոնալդին (ԱՄՆ) և Տորոնտոյի ավագանու անդամ Ջիմ Կարիջիանիսին (Կանադա)՝ ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանի ուղեկցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից:
Խորհրդարանի նախագահը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է Արցախում նրանց կատարած աշխատանքը, քանի որ դրանք հետազոտություններ, խորհուրդներ և դիտարկումներ են ոչ միայն մեկ օրվա համար, այլև ներառում են երկարաժամկետ համագործակցություն:
Շնորհավորելով Արցախի ժողովրդին հանրաքվեի անցկացման կապակցությամբ՝ Տորոնտոյի ավագանու անդամ Ջիմ Կարիջիանիսը նշել է, որ տպավորված է հանրաքվեով.
«Արտակարգ իդեալական հանրաքվե էր: Նախանձով եմ ականատես լինում, որ այսքան շատ մարդ է մասնակցում: Մինչ այս բազմաթիվ երկրներում դիտորդական առաքելություն եմ կատարել և երբեք նման բան չեմ տեսել: Հանրաքվեին 75%-ից ավելի մասնակցությունը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այն լսելի է դարձնում ժողովրդի ձայնը, ինչը նշանակում է, որ սա հավելյալ լիցքեր է հաղորդում, որպեսզի երկիրը շարժվի դեպի առաջ»,- կարծիք է հայտնել Ջիմ Կարիջիանիսը:
Կալիֆորնիայի նահանգի Ֆրեզնո շրջանի վարչական մարմնի անդամ Անդրեաս Բորգեասը, կիսելով իր դիտարկումները, նշել է, որ հիացած է հանրաքվեի հանդեպ ժողովրդի ունեցած խանդավառությամբ և նշել, որ ցանկություն ունի Արցախում ձեռք բերած փորձը կիսել իր երկրում, քանի որ այնտեղ նման մասնակցություն ապահովելն այնքան էլ հեշտ գործ չէ:
Բերկլիի համալսարանի ընտրությունների կառավարման հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Կարին Մակդոնալդը, ով երրորդ անգամ է դիտորդական առաքելությամբ գտնվում Արցախում, կարևորել է Ընտրական օրենսգրքում արված փոփոխությունները, որոնք իրենց կողմից առաջարկվել էին նախորդ անգամ:
«Մենք զգացված ենք, որ այստեղ մեծ նշանակություն են տալիս երկարաժամկետ համագործակցությանը և երախտապարտ ենք, որ հաշվի են առնվում մեր առաջարկությունները»,- ընդգծել է Կարին Մակ Դոնալդը:
Հանդիպման վերջում Աշոտ Ղուլյանը պատասխանել է դիտորդների՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված մարդու իրավունքներին և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին վերաբերող հարցերին:

Спикер НС НКР встретился с наблюдателями из США и Канады
Председатель парламента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Ашот Гулян 21-го февраля принял члена административного органа округа Фресно штата Калифорния Андреаса Боргеаса (США), ответственного по вопросам выборов округа Санта-Круз штата Калифорния Гейла Пеллерини (США), директор Центра исследований управления выборами Университета Беркли Калифорнии Керин МакДональд (США), члена совета старейшин Торонто Джима Кариджианиса (Канада) и постоянного представителя НКР в США Роберта Аветисяна, прибывших в Арцах с наблюдательской миссией.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС НКР, приветствуя гостей, председатель парламента отметил важность работы, проделанной ими в Арцахе, поскольку это исследования, рекомендации и замечания, охватывающие долгосрочное сотрудничество.
Поздравив народ Арцаха с проведением референдума, член совета старейшин Торонто Джим Кариджианис отметил, что впечатлен ходом референдума.
"Это был идеальный референдум. Я с завистью отношусь к тому, что в референдуме участвует столько людей. До этого я осуществлял наблюдательскую миссию во многих странах, но никогда не видел такого. Явка свыше 75% на референдуме позволяет предполагать, что глас народа услышан. Это придает дополнительный импульс, чтобы страна продвигалась вперед", – отметил Джим Кариджианис.
Член административного органа округа Фресно Андреас Боргеас в свою очередь признался, что восхищен тем, что народ с воодушевлением отнесся к референдуму, и намерен поделиться опытом Арцаха в своей стране, поскольку там непросто обеспечить такую явку.
Директор Центра исследований управления выборами Университета Беркли Калифорнии Керин МакДональд, которая в третий раз находится в Арцахе в качестве наблюдателя, отметила важность изменений в Избирательном кодексе, которые были предложены ими в предыдущий раз.
"Мы признательны вам за то, что здесь придают большое значение долгосрочному сотрудничеству, а наши предложения учитываются", – сказала Керин МакДональд.
По окончании встречи Ашот Гулян ответил на вопросы наблюдателей касательно закрепленных в Конституции положений о правах человека и органах местного самоуправления.