Սպասվող լրահոս. 09.02.2017
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում 2014 թվականի մայիսին հակառակորդի ձեռնարկած դիվերսիոն գործողությունը հետ մղելու ընթացքում հրազենային վնասվածք ստացած Ռուզվելտ Արայի Թորոսյանը բուժումը կշարունակի արտերկրում: ՀՀ կառավարությունը կհատկացնի անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները: Այս հարցը ներառված է այսօր` փետրվարի 9-ին, կայանալիք կառավարության նիստի օրակարգում:
Բելառուսի Գերագույն դատարանը փետրվարի 7-ին մերժել է Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի բողոքը՝ կապված Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշման հետ: Լապշինն արդեն արտահանձնվել է Ադրբեջան: Այսօր «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը, ՀՀ փաստաբանական պալատում Լապշինի պաշտպանության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի անդամ, Փաստաբանական դպրոցի տնօրեն Սիմոն Բաբայանը կներկայացնեն այս գործի իրավական հարցերը: Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը և այլ գործիչներ կանդրադառնան խնդրի քաղաքական շեշտադրումներին:
Այսօր ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում տեղի կունենա «Համախմբում» կուսակցության երիտասարդական միության հիմնադիր համագումարը։ Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի «Համախմբում» կուսակցությունը հիմնադիր համագումար գումարեց, որի ընթացքում ձայների մեծամասնությամբ կուսակցության նախագահ ընտրվեց ՀՀ նախկին արտգործնախարար, պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը:
Երևանում կանցկացվի քննարկում «Արտագաղթի տեմպերն ու միգրացիոն խնդիրները 2016-2017 թթ. Հայաստանում» թեմայով: Իրենց վերլուծությունները կներկայցնեն ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը, ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի «Օժանդակություն բնակչության հարցերով քաղաքականությունների իրականացմանը» ծրագրի համակարգող Աննա Հովհաննիսյանը:
Մեկ այլ քննարկման մասին: Այսօր կանցկացվի «Հայաստանում ներդրումներին՝ սփյուռքահայերի մասնակցությունը» թեմայով կլոր-սեղան քննարկում: Ելույթներ կունենան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը: Կքննարկվեն Հայաստանի տնտեսական զարգացման հեռանկարներին, Գյումրիում և Շիրակի մարզում ներդրումներին, Հայաստանում հարկային և մաքսային արտոնություններին առնչվող հարցեր:
Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնն ամփոփում է 2016 թվականի աշխատանքները: Կենտրոնի գործադիր տնօրեն Լևոն Մնացականյանը մանրամասներ կներկայացնի իրականացրած ծրագրերի վերաբերյալ:
Հայ առաքելական եկեղեցին փետրվարի 11-ին նշում է Սուրբ Սարգսի տոնը` երիտասարդների օրհնության օրը: Դրանից բացի, փետրվարի 13-ին նշվում է նաև Տրնդեզը կամ Տյառնընդառաջը: Ս. Սարգիս եկեղեցու և երիտասարդական կառույցների հոգևոր հովիվ Տ. Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը, Հայոց ազգագրության թանգարանի գիտաշխատող, ազգագրագետ Խորեն Գրիգորյանը կներկայացնեն երկու տոների խորհուրդը, կանդրադառնան սպասվող միջոցառումներին: Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում էլ տեղի կունենա «Հայաստանի դրախտի պարտեզ» խորագրով «Երաժշտական հինգշաբթի Խաչատրյանի տանը» շարքի հերթական համերգը: Համերգի ընթացքում ելույթ կունենա «Օշական» քառյակը:

Предстоящие новости: 09.02.2017
Сегодня, 9-го февраля, состоится очередное заседание правительства Армении. Правительство Армении выделит средства на продолжение лечения раненного при отражении диверсионной попытки противника в ночь с 27-го на 28-е мая 2014 года Рузвельта Торосяна в РФ.
Верховный суд Беларуси отклонил жалобу гражданина России и Израиля, блогера Александра Лапшина по поводу  решения Генеральной прокуратуры Беларуси об экстрадиции Лапшина в Азербайджан.  7-го февраля блогер Александр Лапшин – гражданин РФ и Израиля, спецрейсом был доставлен в Баку.  Сегодня, 9-го февраля, состоится пресс-конференция исполнительного директора ОО «Против правового произвола» Ларисы Алавердян, члена комиссии Палаты адвокатов по вопросу защиты Александра Лапшина, директора Адвокатской школы Симона Бабаяна.
Сегодня в здании правительства Армении состоится учредительный съезд молодежного союза партии «Консолидация». Напомним, что председателем партии «Консолидация» является бывший министр ИД Армении Вардан Осканян.
Сегодня, 9-го февраля, состоится обсуждение на тему «Темпы миграции и миграционные проблемы в Армении в 2016-2017 гг.».
Сегодня, 9-го февраля, состоится круглый стол на тему «Участие армян диаспоры в инвестициях в Армении».
В Национальном центре развития малого и среднего предпринимательства Армении сегодня, 9-го февраля, состоится пресс-конференция директора Национального центра развития малого и среднего предпринимательства Армении Левона Мнацаканяна.
Сегодня, 9-го февраля, состоится пресс-конференция, посвященная празднованию в Армении двух церковных праздников – Святого Саркиса (Сурб Саркис) и Трндеза. Армянская апостольская церковь отмечает 11 февраля праздник Святого полководца Саркиса (Сурб Саркиса) - День благословения молодых.
Кроме того, 13 февраля отмечается Трндез или Тъярнэндарач (Сретение Господне), который является одним из самых любимых в народе праздников. В ходе пресс-конференции будут обсуждаться традиционные обычаи двух праздников и их современная интерпретация. Участники пресс-конференции: духовный пастырь Кафедральной церкви Сурб Саркис Араратской патриаршей епархии и епархиальных молодежных структур протоиерей Петрос Малян; этнограф Хорен Григорян.
В Доме-музее Арама Хачатуряна состоится Концерт в рамках проекта «Музыкальный четверг в доме Хачатуряна».