Լապշինի գործը դառնալու է հակադարձ նախադեպ` մեծացնելով հետաքրքրությունն Արցախի նկատմամբ. Ռուբեն Մելիքյան
Լապշինի գործը դառնալու է հակադարձ նախադեպ` մեծացնելով հետաքրքրությունն
Արցախի նկատմամբ. Ռուբեն Մելիքյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանին չի հաջողվելու բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործը դարձնել իրավական նախադեպ, քանի որ դրա հիմքում ընկած փաստարկումը մերժելի է ժողովրդավարական բնույթ ունեցող որևէ պետության կամ հաստատության համար: Այս մասին հայտարարել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ արձագանքելով Բելառուսի կողմից Լապշինի արտահանձնմանն Ադրբեջանին: «Մարդու հիմնարար իրավունքների բուն էությանը հակասող մեղադրանքների հիման վրա հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին շուրջ երկու ամիս անազատության մեջ պահելուց հետո՝ փետրվարի 7-ին, Բելոռուսը նրան հանձնել է Ադրբեջանին:
Լապշինի քրեական հետապնդումը նախաձեռնելով Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդել նախադեպ ձևավորելով լռեցնել Արցախի վերաբերյալ ազատ խոսքը և վախեցնել Արցախ այցելել ցանկացողներին:
Այնուհանդերձ, Ադրբեջանին չի հաջողվելու Լապշինի գործը դարձնել իրավական նախադեպ, քանի որ դրա հիմքում ընկած փաստարկումը մերժելի է ժողովրդավարական բնույթ ունեցող որևէ պետության կամ հաստատության համար:
Ավելին, Լապշինի գործը դառնալու է հակադարձ նախադեպ` մեծացնելով մարդու իրավունքների գաղափարախոսությանն ազնվորեն նվիրված իրավապաշտպանների, խոսքի ազատությանն ազնվորեն նիրված լրագրողների հետաքրքրությունն Արցախի նկատմամբ: Սփյուռքի կառույցներին, հայկական իրավապաշտպան ու լրագրողական համայնքներին կոչ եմ անում ներգրավվել Լապշինի գործը հակադարձ նախադեպ դարձնելու գործընթացին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Մելիքյանը:
Բելառուսի Գերագույն դատարանը փետրվարի 7-ին մերժել է Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի բողոքը՝ կապված Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշման հետ, որով Լապշինը պետք է արտահանձնվի Ադրբեջան: Լապշինը նույն օրը հատուկ չվերթով տեղափոխվել է Մինսկից Բաքու ` պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ:

Nagorno Karabakh’s Ombudsman says Lapshin case to backfire and increase interest towards NK
STEPANAKERT, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Azerbaijan won’t succeed in making the case of blogger Alexander Lapshin a legal precedent because its underlying argument is unacceptable for any state or institution having democratic nature, Ruben Melikyan, Ombudsman of the Republic of Nagorno Karabakh said in a statement, responding to the extradition of Alexander Lapshin from Belarus to Azerbaijan.
“By initiating the criminal prosecution of blogger Alexander Lapshin, Azerbaijan pursued a goal of silencing free speech regarding Nagorno Karabakh and intimidating people who desire to visit Nagorno Karabakh by forming a precedent.
After keeping the famous blogger Alexander Lapshin detained for over two month based on charges contradicting the very essence of fundamental human rights, Belarus extradited him to Azerbaijan on February 7.
Nevertheless, Azerbaijan won’t succeed in making the case of blogger Alexander Lapshin a legal precedent because its underlying argument is unacceptable for any state or institution having democratic nature.
Moreover, Lapshin’s case will become a reverse precedent – increasing the interest of human rights activists honestly dedicated to the ideology of human rights and reporters honestly dedicated to the freedom of speech towards Nagorno Karabakh. I urge the structures of the Diaspora and the Armenian journalistic and attorney communities to get involved in the process of making the Lapshin case a reverse precedent”, he said.