Լապշինի փաստաբաններն ահազանգել են. Բելառուսը մտադիր է բավարարել Լապշինին արտահանձնելու Ադրբեջանի պահանջը
Լապշինի փաստաբաններն ահազանգել են. Բելառուսը մտադիր է բավարարել Լապշինին
արտահանձնելու Ադրբեջանի պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, ով մշտական կապի մեջ է Բելառուսում ձերբակալված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի փաստաբանների հետ, նրանցից ստացել է Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշման քաղվածքը, համաձայն որի՝ մտադիր են Լապշինին արտահանձնել Ադրբեջանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Զոհրաբյանի հայտարարության մեջ նշվում է.
«Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալը որոշում է կայացրել բավարարել Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության խնդրանքը՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իսրայելի պետության քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին հանձնելու վերաբերյալ՝ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 281.2 և 318.2 հոդվածներով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Այս որոշումը կարող է բողոքարկվել Մինսկի քաղաքային դատարան՝ 10 օրյա ժամկետում։ Որոշումը դեռ չեն տրամադրել Ալեքսանդր Լապշինի փաստաբաններին։ Վերջիններիս հաջողվել է քաղվածք կատարել որոշումից։ Փաստաբանների պալատի կողմից ստեղծված աշխատանքային խումբը աշխատում է այս հարցով և իր հնարավորությունների սահմաններում մասնագիտական օժանդակություն կցուցաբերի Լապշինին։ Ալեքսանդր Լապշինը մեր պաշտպանության կարիքն ունի։ Բոլոր իրավաբան և լրագրող գործընկերներիս կոչ եմ անում միանալ Ալեքսանդր Լապշինի պաշտպանությանը»։

Lapshin's attorneys alarmed as Belarus might extradite detained blogger to Azerbaijan
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. Ara Zohrabyan, President of the Chamber of Advocates of Armenia, who is in constant contact with the attorney’s of detained blogger Alexander Lapshin, received the copy of the excerpt from the decision of Belarus’ deputy prosecutor general, according to which Belarus intends to extradite the blogger to Azerbaijan.
Zohrabyan released a statement, saying:
“The Deputy Prosecutor General of Belarus has made a decision to uphold the request of Azerbaijan’s General Prosecutor on extraditing citizen of Russia and Israel Alexander Lapshin, who is wanted for violating Articles 281.2 and 318.2 of Azerbaijan’s Criminal Code.
This decision can be appealed within 10 days to the Minsk city Court. The decision hasn’t yet been provided to Lapshin’s attorneys. The attorneys were able to make an excerpt from it. The working group of the Chamber of Advocates is working on this within its possibilities and will provide assistance to Lapshin. Alexander Lapshin is in need of our protection. I urge all my attorney and reporter colleagues to join the protection of Alexander Lapshin”.