Կանադայում մահացել է Հայոց ցեղասպանության վերջին վերապրածը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայում հունվարի 19-ին մահացել է Հայոց ցեղասպանության վերջին վերապրածը` Քնար Եմենիջյանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Եմենիջյանը 107 տարեկան էր:
Եմենիջյանը ծնվել է Կեսարիայում (թուրքական Կայսերի) 1909 թվականին: Ընտանիքի բոլոր անդամներին հաջողվել է փրկվել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ:
Նրա պատմությունները հիշում է որդին՝ Հովսեփը, ով պատմում է. «Մորս հայրը զինվորական է եղել: Նրա ընտանիքին թուրք ծառայակիցն է փրկել, թաքցրել ֆերմայում: Մի քանի օր նրանք ամբարում են ապրել: Ամիսներ շարունակ ուտելու բան գրեթե չեն ունեցել: Իսկ պապս, ով բանակում է մնացել, տիֆով հիվանդացել է: Ասել են՝ «Առանց այն էլ կմեռնի» և չեն սպանել, պարզապես հեռացրել են բանակից: Նա գտել է իր ընտանիքին, բայց տիֆը նաև նրանց է հասել: Բարեբախտաբար, կարողացել են հաղթել հիվանդությանը»:
Ընտանիքը կարողացել է վերադառնալ իր հրդեհված տան ավերակների մոտ: Այնտեղ էլ 10 տարի շարունակ ապրել են ուրիշի անվան տակ, ստիպված ներկայացել են որպես մահմեդական: Դրանից հետո Եգիպտոս են տեղափոխվել, վերականգնել են իրական անունները: Ավելի ուշ ընտանիքը տեղափոխվել է Կանադա:

YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. Knar Yemenijyan, the last survivor of the Armenian Genocide passed away aged 107 in Canada on January 19.
Yemenijyan was born in 1909 in Kayseri. Her entire family was able to escape the Armenian Genocide.
Hovsep, her son, recalls her stories - :” My grandfather from my mother’s side was a military man. His family was saved by one of his co-servicemen, who sheltered them in a farm. They lived in a storehouse for a few days. They didn’t have anything to eat for months. And my grandfather, who stayed in the army, fell ill with typhus. They said “he will die on his own”, and didn’t kill him; they just removed him from the army. He had found his family, but the typhus had reached them too. Fortunately, they were able to overcome the disease”.
The family was able to return to the ruins of their burnt homes. They lived there under false names for 10 years, forcibly presenting themselves as Muslims. Afterwards they moved to Egypt and restored their real names. Later on the family moved to Canada.