Թուրքիայի մեջլիսը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է Սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի ևս չորս հոդված
Թուրքիայի մեջլիսը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է Սահմանադրական
փոփոխությունների առաջարկի ևս չորս հոդված
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել են Սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի ևս չորս` 8-րդ, 9-րդ, 10-րդ և 11-րդ հոդվածները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
8-րդ հոդվածը վերաբերում է նախագահի լիազորություններին, որոնք ընդլայնվում են: Նախագահն ունենում է գործադիրի լիազորություններ: Նա հնարավորություն է ստանում նշանակել փոխնախագահներին և նախարարներին, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների, ինչպես նաև իր ցանկությամբ դադարեցնել նրանց պաշտոնավարումը: Նախագահն իրավունք է ձեռք բերում Մեջլիսի օրենքները հակասահմանադրական լինելու հիմնավորմամբ դիմել Սահմանադրական դատարան` դրանք չեղյալ հայտարարելու հարցով:
Նախագահն է նշանակելու այլ երկրներում Թուրքիայի դեսպաններին և հետ կանչելու նրանց: Նա սահմանելու է երկրի ազգային անվտանգության քաղաքականությունը, սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ օրենքները դնելու է ժողովրդի քվեարկությանը: Լինելու է թուրքական զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարը: Հիվանդություն, հաշմանդամություն ունեցող անձանց պատիժը թեթևացնելու կամ հանելու լիազորություն է ունենալու:
9-րդ հոդվածը վերաբերում է երկրի նախագահին պատասխանատվության ենթարկելուն: Ըստ նախատեսվող փոփոխության` հանցանք գործելու հիմնավորմամբ երկրի նախագահի դեմ կարող է հետաքննություն սկսվել մեջլիսի անդամների ամբողջ թվի բացարձակ մեծամասնության առաջարկով:
10-րդ հոդվածը կապված է երկրի փոխնախագահների հետ: Դրանում նշվում է, որ փոխնախագահներին ընտրում է երկրի նորընտիր նախագահը: Նախագահի պաշտոնի թափուր մնալու պարագայում 45 օրվա ընթացքում նոր ընտրություններ պետք է իրականացվեն: Քանի դեռ նոր նախագահ չի ընտրվել, նախագահի լիազորություններն անցնելու են փոխնախագահին: Երկրի նախագահի հիվանդ լինելու կամ արտերկրում գտնվելու պարագայում ևս փոխնախագահը կատարելու է երկրի ղեկավարի լիազորությունները: Փոխնախագահները պետք է մեջլիսում երդում տան:
11-րդ հոդվածը վերաբերում է մեջլիսի և նախագահի ընտրություններին: Փոփոխության համաձայն` մեջլիսի անդամների 3/5-րդի պահանջով կարող են նոր ընտրություններ հրավիրվել: Խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվելու են նախագահի ընտրությունների հետ նույն օրը: Եթե նախագահը պաշտոնավարման երկրորդ շրջանում է և մեջլիսը նոր ընտրությունների որոշում է կայացնում, նա կարող է ևս մեկ անգամ առաջադրվել: Թե նորընտիր խորհրդարանի, թե երկրի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը լինելու է 5 տարի:
Թուրքիայի մեջլիսում հունվարի 18-ին երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել էին Սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկի առաջին յոթ հոդվածները:

Меджлис Турции принял во втором чтении еще 4 статьи проекта конституционных реформ
Меджлис Турции принял во втором чтении еще 4 статьи проекта конституционных реформ - 8-ю, 9-ю, 10-ю и 11-ю. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство  «Анадолу».
Была принята восьмая статья Конституции, которая предусматривает пересмотр полномочий президента Турции. Восьмая статья Конституции предусматривает расширение полномочий президента Турции. Президент Турции получает исполнительные функции: может назначать вице-президентов, министров, других высокопоставленных чиновников, а также освобождать их с занимаемых постов. Президент может обращаться в КС Турции о признании законов неконституционными.
Президент Турции назначает послов, отзывает их. Он определяет политику национальной безопасности, созывает референдумы по вопросам Конституции. Президент Турции является Верховным главнокомандующим ВС страны. Имеет право устанавливать амнистии и давать помилования.
9-я статья касается привлечения  к ответственности президента страны. Согласно статье, расследование в отношении  президента, с обоснованием о совершении преступления, может быть начато при абсолютном большинстве  голосов членов  парламента.
10-я статья касается вице-президентов. Отмечается, что их выбирает новоизбранный президент. В случае вакансии поста  президента,  в течение  45 дней  проводятся  новые  выборы. До этого обязанности президента  выполняет вице-президент. В случае  болезни президента  и во время его нахождения  за рубежом  его обязанности  также  выполняет вице-президент. Вице-президенты приводятся к  присяге  в  меджлисе.
11-я статья касается выборов  меджлиса  и его председателя. Согласно поправке, по требованию ¾ членов меджлиса могут быть назначены  новые  выборы. Парламентские  выборы  будут проводиться в один день с президентскими. Если президент пребывает на втором сроке пребывания во власти  и меджлис выносит решение о новых выборах, он может быть выдвинут еще раз. Срок  полномочий парламента  и президента – 5  лет.