«Ջեյշ ալ Իսլամ»-ի ներկայացուցիչը կգլխավորի Սիրիայի ընդդիմության պատվիրակությունն Աստանայում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ջեյշ ալ Իսլամ» ընդդիմադիր խմբավորման ղեկավարության ներկայացուցիչ Մուհամեդ Ալուշը հայտարարել Է, որ գլխավորելու Է սիրիական զինված ընդդիմության պատվիրակությունը Սիրիայի շուրջ բանակցություններում, որոնք հունվարի 23-ին կկայանան Աստանայում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 16-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը:
Ավելի վաղ գործակալությունը, հղում անելով ընդդիմության ներկայացուցիչներին, հայտնել Էր, որ սիրիական զինված ընդդիմության խմբավորումների մեծամասնությունը ստադիր Է մասնակցել Աստանայի բանակցություններին:
Դեկտեմբերի 29-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել Էր Սիրիայում հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածության եւ խաղաղ բանակցություններ սկսելու հանրապետության կառավարության եւ զինված ընդդիմության պատրաստակամության մասին: Հունվարի 4-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել Էր, որ կոնսուլտացիաները կսկսվեն հունվարի 23-ին Ղազախստանի մայրաքաղաքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: представитель "Джейш аль-Ислам" возглавит делегацию оппозиции САР в Астане
Представитель руководства оппозиционной группировки "Джейш аль-Ислам" Мухаммед Аллуш заявил, что возглавит делегацию сирийской вооруженной оппозиции на переговорах по Сирии, которые пройдут в Астане 23 января. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщило в понедельник агентство Reuters.
Ранее агентство со ссылкой на представителей оппозиции сообщило о том, что большинство группировок сирийской вооруженной оппозиции намерены принять участие в переговорах в Астане.
29 декабря президент РФ Владимир Путин сообщил о достижении договоренностей о прекращении огня в Сирии и готовности правительства республики и вооруженной оппозиции начать мирные переговоры. 4 января глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу объявил, что консультации начнутся в столице Казахстана 23 января.