Նման պարիտետային հայտարարությունները թուլացնելու են Մինսկի խմբի դիրքերը և միջնորդական ջանքերը. Արտակ Զաքարյան
Նման պարիտետային հայտարարությունները թուլացնելու են Մինսկի խմբի դիրքերը և
միջնորդական ջանքերը. Արտակ Զաքարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Տավուշի մարզի մարտական դիրքերում իրականացրած դիվերսիոն  ներթափանցման փորձի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը հերթական պարիտետային հայտարարությունն է, որը Ադրբեջանի համար կրկին որևէ նշանակություն չի ունենալու: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը: «Ես կարծում եմ, որ Մինսկի խումբը պետք է հենց դեկտեմբերի 29-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության սահմանների նկատմամբ իրականացրած ագրեսիան դատապարտեր այն ընկալմամբ, որ խնդիրն ընդհանրապես դուրս է ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման գործընթացից և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հետ որևէ առնչություն չունի»,- ասաց Զաքարյանը:
Նա հավելեց, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպտորեն խախտում է հրադադարի պահպանման հարցում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները ` անտեսելով Մինսկի խմբի համանախագահների բոլոր ջանքերը: «Ես կարծում եմ, որ նման պարիտետային հայտարարությունները գնալով թուլացնելու են Մինսկի խմբի դիրքերը և միջնորդական ջանքերը: Անհրաժեշտ է, որպեսզի Մինսկի խումբը Ադրբեջանի վրա տեսանելի և հստակ քաղաքական գործիքներ բանեցնի, որպեսզի վերջինս կարողանա հնարավորություն ստեղծել բանակցային գործընթացն առաջ տանելու համար»,- նշեց պատգամավորը:
Նրա խոսքով` հակառակ դեպքում կունենանք երկար ձգվող, չկարգավորված և անընդհատ մխացող հակամարտություն, որը տարածաշրջանի համար շատ սպառնալիքներ է ներկայացնելու` ի դեմս Ադրբեջանի:
Դիվերսիոն անհաջող փորձից 12 օր հետո Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել` նշելով, թե Բաքուն և Երևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ներխուժման փորձի առնչությամբ, որի հետևանքով գրանցվեցին մահվան դեպքեր:

Such parity statements will weaken Minsk Group’s positions and mediation efforts – MP Zakaryan
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group’s statement over the Azerbaijani sabotage infiltration attempt in the military positions of Armenia’s Tavush province is another parity statement which will again mean nothing for Azerbaijan, RPA faction MP, Chairman of the Parliamentary Standing Committee on Foreign Affairs Artak Zakaryan said in an interview with “Armenpress”.
“I think that the Minsk Group must have condemned the Azerbaijani aggression carried out at the borders of the Republic of Armenia  on December 29 with the perception that the issue is completely out of the Karabakh conflict settlement process and has nothing to do with the Karabakh-Azerbaijan line of contact”, he said.
MP Zakaryan said Azerbaijan once again grossly violates the agreements reached over the ceasefire maintenance by this ignoring all efforts of the Minsk Group Co-Chairs. “I think that such parity statements will gradually weaken the Minsk Group’s positions and mediation efforts. The Minsk Group must apply visible and concrete political tools on Azerbaijan in order for it to be able to create an opportunity for moving forward the negotiation process”, Zakaryan said, adding that otherwise, we will have a prolonged, unsettled conflict which will pose many threats for the region in the face of Azerbaijan.
After 12 days of the failed sabotage infiltration attempt, the Minsk Group Co-Chairs issued a statement stating that Baku and Yerevan continue to accuse each other of a December 29, 2016 attempted incursion on the Armenian-Azerbaijani border resulting in casualties.