Բաքուն դեմ է դուրս գալիս համամարդկային արժեհամակարգին. Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտել է Հայաստանի պետական սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը, որը հանգեցրել է մարդկային կորուստների։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
«Խստագույնս դատապարտում ենք այսօր Հայաստանի պետական սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը, որը հանգեցրել է մարդկային կորուստների։ Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին և ծառայակիցներին։
Այն պայմաններում, երբ դեռ հաղթահարված չէ ապրիլ ամսին Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով կարգավորման գործընթացին հասցված լրջագույն վնասը, Բաքուն նոր արկածախնդրության է դիմում՝ կոպտորեն խախտելով Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, հիմնահարցը խաղաղ միջոցներով կարգավորելու վերաբերյալ հանձնառությունը: Այսպես է Բաքուն պատասխանում Համբուրգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահ երկրների արտգործնախարարների հնչեցրած հստակ պահանջին՝ անվերապահ պահպանել 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը։
Միջազգային հանրությունը՝ եռանախագահների միջոցով, բազմիցս կոչ է արել հարգել զինադադարը հատկապես տոնական օրերին: Իրականացնելով ռազմական դիվերսիան Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների նախաշեմին` Բաքուն դեմ է դուրս գալիս համամարդկային արժեհամակարգին։
Միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն, անհապաղ քայլերով պետք է սթափեցնեն իրենց կոչերը ու պահանջները հանդգնորեն արհամարհող, դրանց հակառակ գնացող, իրականության զգացումը կորցրած ադրբեջանական ղեկավարությանը»:

Баку идет против общечеловеческой системы ценностей: Заявление МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении строго осудило попытку диверсионного проникновения, предпринятого сегодня Азербайджаном на государственной границе с Арменией, повлекшую за собой человеческие жертвы.
Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе МИД РА.
В заявлении, в частности, говорится:
“Строжайшим образом осуждаем попытку диверсионного проникновения, предпринятого сегодня Азербайджаном на государственной границе с Арменией, повлекшую за собой человеческие жертвы. Выражаем наши соболезнования родным и сослуживцам погибших.
В условиях, когда еще не преодолен серьезнейший ущерб, нанесенный процессу урегулирования Карабахской проблемы в результате апрельской агрессии Азербайджана против Арцаха, Баку прибегает к новой авантюре, грубо нарушая достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности и обязательства по разрешению вопроса мирными средствами. Таким образом Баку отвечает на озвученное в Гамбурге министрами иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ четкое требование о неукоснительном соблюдении соглашений о прекращении огня от 1994-1995 гг.
Международное сообщество посредством сопредседателей многократно призывало сохранять режим перемирия, особенно в праздничные дни. Осуществив военную диверсию в преддверии Нового года и Рождества, Баку выступает против общечеловеческой системы ценностей.
Международное сообщество, в первую очередь страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, незамедлительными шагами должны отрезвить утратившее чувство реальности азербайджанское руководство, которое дерзким образом игнорирует и идет против призывов и требований посредников”.