Տիգրան Սարգսյանը 2016-ը Եվրասիական տնտեսական միության համար կայունացման տարի է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության համար 2016 թվականը կայունացման տարի էր: Առեւտրաշրջանառության ծավալների անկման տեմպերը, որոնք գրանցվել են 2014-2015 թվականներին, արդեն կայունացել են եւ հույս կա, որ հաջորդ տարի աճ կգրանցվի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Միր» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Նա կարեւորել է հաջորդ տարի Մաքսային օրենսգրքում կատարվող աշխատանքների ավարտը եւ նշել, որ այն հիմնարար եւ առաջադեմ փաստաթուղթ է, որն ուղված է լինելու անդամ երկրներում գործարար միջավայրի բարելավմանը: «Ճիշտ առեւտրատնտեսական հարաբերություններ կառուցելով՝ մենք հնարավարություն ենք տալիս մեր ընկերություններին արտահանել արտադրանքը նոր շուկաներ, ինչը մեր երկրներում ներդրումների համար բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում»,-ասել է նա:
Եվրասիական տնտեսական մության երկրների առջեւ դրված հիմնական նպատակը գործարարության համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծումն է: «Եւ հստակ է, երբ մենք ջնջում ենք սահմանները, շուկայում աշխատանքը բիզնեսի համար առավել հարմարավետ է դառնում: Ավելի հեշտ է աշխատանքի ընդունվել, աշխատանքային միգրացիան էլ ավելի հարմարավետ է դառնում մեր քաղաքացիների համար»,-հավելել է նա:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի նախաձեռնությամբ Ազատ առևտրի գոտու ստեղծումն իրենց աշխատանքի առաջնահերթություններից մեկն է եղել: «Մենք հանդես ենք եկել այսպես կոչված «Սպիտակ գիրք» ստեղծելու  նախաձեռնությամբ, որտեղ կնշվեն միությունում առկա բոլոր խոչընդոտներն ու սահմանափակումները»,-ասել է Սարգսյանը՝ հավելելով, որ դրանց հիման վրա էլ կստեղծվի ժամանակացույց` հաղթահարելու այդ սահմանափակումները, որոնք ներկայումս  թվով 300-ն են:

EEC Board Chairman considers 2016 as stabilization year for Eurasian Economic Union
YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The year 2016 was a year of stabilization for the Eurasian Economic Union. The decreased rates of trade turnover volumes in 2014-2015 are already stabilized and there is a hope next year growth will be recorded, Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Tigran Sargsyan told in an interview with “Mir” TV, reports “Armenpress”.
He attached importance to complete the ongoing works in the Customs Code next year and said it is a fundamental and advanced document that aims to improve the business environment in the member states.
“By constructing right trade-economic relations we provide a chance to our companies to export their products to new markets which creates favorable conditions for investments in our countries”, he said.
The major goal set for the countries of the Eurasian Economic Union is to create favorable environment for the business. “And it is clear, when we erase our borders, the work for business in the market becomes more convenient. It is easier to work, and the labor migration becomes more convenient for our citizens as well”, he said.
Tigran Sargsyan said the establishment of Free Trade Zone under the initiative of President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev has been one of their work priorities.
“We have initiated to create the so-called “White Book” which will underline all existing obstacles and restrictions in the Union”, he said adding that a timetable will be set based on that in order to overcome that restrictions which at this stage are 300.