Corriere TV-ն մանրամասնել է Իտալիայում Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտության» լրագրողական հետաքննությունը
Corriere TV-ն մանրամասնել է Իտալիայում Ադրբեջանի «խավիարային
դիվանագիտության»
լրագրողական հետաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական Corriere հեռուստաընկերությունը նոր մանրամասներ է ներկայացրել Իտալիայում Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության շուրջ բռնկված սկանդալի վերաբերյալ լրագրողական հետաքննությունից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տեսանյութում ներկայացվում է պատմությունն այն մասին, թե ինչպես իտալացի նախկին պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն մի քանի միլիոն եվրո է վերցրել ադրբեջանցիներից նրանց համար Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում քաղաքական հենարան ստեղծելու նպատակով: 2013 թվականին Վոլոնտեն պետք է ձայներ ուղղեր ադրբեջանցի կալանավորների վերաբերյալ ներկայացվող զեկույցի դեմ, որի հեղինակը պատգամավոր Քրիստոֆ Շտրասերն էր:
Շտրասերը լրագրողական հետաքննության արդյունքներով պատրաստված ծրագրում պատմում է, թե ինչպես է պաշտոնական Բաքուն հրաժարվել մուտքի վիզա տրամադրել իրեն: «Ադրբեջանն ինձ մուտքի վիզա չտվեց: Դա առաջին անգամն էր, որ պատգամավորը, ով գնում էր նման հանձնարարությամբ, չստացավ մուտքի արտոնագիր»,- պատմել է նա:
Տեսանյութում Skype-ի միջոցով խոսում է ադրբեջանցի նախկին քաղբանտարկյալ, երկրի իշխանությունների կողմից հալածանքների ենթարկված Խադիջա Իսմայիլովան, ով պատմում է, որ բանտերում կա շուրջ 100 ընդդիմադիր և լրագրող:
Հաղորդման շրջանակներում իտալացի լրագրողներն այցելել են Հայաստան և խոսել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ: Նա պատմել է ԵԽԽՎ-ում ունեցած փորձառության մասին` ասելով. «Մարդիկ եկան, ում առաջին անգամ էի տեսնում: Նրանք անգամ չգիտեին, թե ոնց սեղմել կոճակը: Դրանից հետո մենք նրանց այլևս երբեք չտեսանք»:
«Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» կենտրոնի նախագահ Գերալդ Կնաուսը, ով «Խավիարային դիվանագիտություն. ինչպես Ադրբեջանը լռեցրեց Եվրոպայի խորհրդին» զեկույցի հեղինակն է, պատմում է. «Երեք տարի առաջ, երբ կալանավորվում էին ադրբեջանցի լրագրողներ, ԵԽ-ն միշտ դրական էր արտահայտվում Ադրբեջանի մասին, և դա կասկածի տեղիք տվեց: ԵԽ շատ աշխատակիցներ պատմել են, թե ինչպես պատվիրակություններին, որոնք գնում են Ադրբեջան, սկզբում հրամցնում են մարմնավաճառներ, դրանց հետևում են գումարներն ու նվերները, գորգերը, ապա հայտնի խավիարը»:
Իտալիայում «խավիարային դիվանագիտության» սկանդալ է պայթել. Rai հեռուստաընկերության սենսացիոն հաղորդումը

Corriere TV представил детали журналистского расследования об “икорной дипломатии” Азербайджана в Италии
Corriere TV представил детали журналистского расследования об “икорной дипломатии”
Азербайджана в Италии
Итальянская телекомпания Corriere представила новые детали из журналисткого расследования по поводу скандала, разразившегося вокруг “икорной дипломатии” Азербайджана в Италии.
Как сообщает «Арменпресс», в видеоматериале представлена история о том, как бывший итальянский депутат Лука Волонте взял у азербайджанцев в качестве взятки несколько миллионов евро с целью создания в ПАСЕ политической опоры. В 2013 году Волонте должен был направить голоса против доклада, об азербайджанский заключенных, автором которого был депутат Кристоф Штрасер.
В программе, подготовленной по итогам журналистского расследования, Штрасер рассказывает, как официальный Баку отказался предоставить ему въездную визу.
“Азербайджан не предоставил мне въездную визу. Это был первый случай, когда отправляющийся с подобным поручением депутат не получает въездную визу”, - рассказал он.
В материале посредством приложения Skype бывшая азербайджанская политзаключенная Хадиджа Исмайлова, подвергшаяся гонениям со стороны властей страны, рассказывает о том, что в азербайджанских тюрмах содержатся около 100 оопозиционеров и журналистов.
В рамках передачи итальянские журналисты посетили Армению и побеседовали депутатом НС РА Наирой Карапетян. Она рассказала о произошедшем в ПАСЕ, отметив: “Пришли люди, которых я видела впервые. Они даже не знали, как нужно нажимать кнопки. После этого мы их больше не видели”.
Председатель центра “Инициатива европейской стабильности” Геральд Кнаус, являющийся автором доклада на тему “Икорная дипломатия: Как Азербайджан заставил замолчать Совет Европы” отметил: “Три года назад, когда арестовывались азербайджанские журналисты, Совет Европы постоянно положительно высказывался в адрес Азербайджана, и это давало повод для подозрений. Многие сотрудники СЕ рассказывали, как делегациям, посещающим Азербайджан, вначале предлагали услуги проституток, а затем предлагались подарки и деньги, ковры и знаменитая икра”.