Corriere TV-ն մանրամասնել է Իտալիայում Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտության» լրագրողական հետաքննությունը
Corriere TV-ն մանրամասնել է Իտալիայում Ադրբեջանի «խավիարային
դիվանագիտության»
լրագրողական հետաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական Corriere հեռուստաընկերությունը նոր մանրամասներ է ներկայացրել Իտալիայում Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության շուրջ բռնկված սկանդալի վերաբերյալ լրագրողական հետաքննությունից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, տեսանյութում ներկայացվում է պատմությունն այն մասին, թե ինչպես իտալացի նախկին պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն մի քանի միլիոն եվրո է վերցրել ադրբեջանցիներից նրանց համար Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում քաղաքական հենարան ստեղծելու նպատակով: 2013 թվականին Վոլոնտեն պետք է ձայներ ուղղեր ադրբեջանցի կալանավորների վերաբերյալ ներկայացվող զեկույցի դեմ, որի հեղինակը պատգամավոր Քրիստոֆ Շտրասերն էր:
Շտրասերը լրագրողական հետաքննության արդյունքներով պատրաստված ծրագրում պատմում է, թե ինչպես է պաշտոնական Բաքուն հրաժարվել մուտքի վիզա տրամադրել իրեն: «Ադրբեջանն ինձ մուտքի վիզա չտվեց: Դա առաջին անգամն էր, որ պատգամավորը, ով գնում էր նման հանձնարարությամբ, չստացավ մուտքի արտոնագիր»,- պատմել է նա:
Տեսանյութում Skype-ի միջոցով խոսում է ադրբեջանցի նախկին քաղբանտարկյալ, երկրի իշխանությունների կողմից հալածանքների ենթարկված Խադիջա Իսմայիլովան, ով պատմում է, որ բանտերում կա շուրջ 100 ընդդիմադիր և լրագրող:
Հաղորդման շրջանակներում իտալացի լրագրողներն այցելել են Հայաստան և խոսել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ: Նա պատմել է ԵԽԽՎ-ում ունեցած փորձառության մասին` ասելով. «Մարդիկ եկան, ում առաջին անգամ էի տեսնում: Նրանք անգամ չգիտեին, թե ոնց սեղմել կոճակը: Դրանից հետո մենք նրանց այլևս երբեք չտեսանք»:
«Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» կենտրոնի նախագահ Գերալդ Կնաուսը, ով «Խավիարային դիվանագիտություն. ինչպես Ադրբեջանը լռեցրեց Եվրոպայի խորհրդին» զեկույցի հեղինակն է, պատմում է. «Երեք տարի առաջ, երբ կալանավորվում էին ադրբեջանցի լրագրողներ, ԵԽ-ն միշտ դրական էր արտահայտվում Ադրբեջանի մասին, և դա կասկածի տեղիք տվեց: ԵԽ շատ աշխատակիցներ պատմել են, թե ինչպես պատվիրակություններին, որոնք գնում են Ադրբեջան, սկզբում հրամցնում են մարմնավաճառներ, դրանց հետևում են գումարներն ու նվերները, գորգերը, ապա հայտնի խավիարը»:
Իտալիայում «խավիարային դիվանագիտության» սկանդալ է պայթել. Rai հեռուստաընկերության սենսացիոն հաղորդումը

Corriere TV presents details on investigative journalism about Azerbaijan’s “Caviar Diplomacy” in Italy
Corriere TV presents details on investigative journalism about Azerbaijan’s “Caviar Diplomacy” in
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. The Italian Corriere TV presented new details on the scandal around the investigative journalism about “Caviar Diplomacy” in Azerbaijan.
The report shows how Italy’s former MP Luca Volonte took several million Euros from Azerbaijanis for creating a political backup for them in PACE.
In 2013, Volonte had to direct votes against the report on Azerbaijani prisoners, authored by MP Christophe Strasser.
In a program based on results of investigative journalist, Christoph Strässer reveals how the official Baku denied entry visa to him.
“Azerbaijan didn’t give me entry visa. It was the first time when a lawmaker – who was going on such assignment – didn’t receive entry visa”, he said.
The report later shows former Azerbaijani political prisoner Khadija Ismayilova speaking via Skype, who says there are circa 100 oppositionists and reporters in Azerbaijani prisons.
Within the framework of the report, Italian reporters visited Armenia and spoke with lawmaker Naira Karapetyan. She told about the experience in PACE, saying: “People came, whom I saw for the first time. They didn’t even know how to press the button. We never saw them again since then”.
Founding chairman of the “European Stability Initiative” Mr. Gerald Knaus – author of the “Caviar Diplomacy – How Azerbaijan silenced the Council of Europe” report, says: “Three years ago, when Azerbaijani reporters were being arrested, the CoE was always speaking positively about Azerbaijan, and it raised suspicions. Many CoE employees told how delegations – which were departing to Azerbaijan – are initially offered prostitutes, followed by money and gifts, carpets, then the famous caviar”.