ԼՂ բնակչության մեծամասնությունը կողմ է արտահայտվում անկախությանը. հրապարակվել են սոցհարցման արդյունքները
ԼՂ բնակչության մեծամասնությունը կողմ է արտահայտվում անկախությանը. հրապարակվել են
սոցհարցման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շրջանում աճել է անկախության կողմնակիցների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանարպետության կազմին միանալ ցանկացողների թիվը՝ նախորդ՝ 2015թ. տվյալներով 91.7%-ից աճելով մինչև 95.1% 2016-ի համար: Նշենք նաև, որ բնակչության շրջանում հիմնական մտահոգությունը շարունակում է մնալ անվտանգությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի եվրոպացի բարեկամները (EuFoA), «Այ Փի Էս Սի» քաղաքական և սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտի տնօրեն Հովհաննես Գրիգորյանը երեկ՝ նոյեմբերի 17-ին, Բրյուսելում եվրոպական դիվանագետների, լրագրողների և տարածաշրջանով զբաղվող միջազգային հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացումների, արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ հանրային ընկալումների, միջազգային ճանաչման և հակամարտության կարգավորմանն առնչվող խնդիրների վերաբերյալ անցկացված վերջին սոցհարցման արդյունքները: Հետազոտությունը իրականացվել է 2016 թվականի հուլիսին (ապրիլյան քառօրյա պատերազմից կարճ ժամանակ անց)՝  1081 ընտրանքով, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում և ԼՂՀ 7 շրջաններում: Հետազոտության արդյունքները համեմատական վերլուծության են ենթարկվել «Այ Փի Էս Սի»-ի կողմից 2015թ. մարտին ԼՂՀ-ում իրականացրած համանուն սոցհարցման արդյունքների հետ:
Ստացված տվյալները փաստում են որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շրջանում աճել է անկախության համախոհների թիվը: Այս հարցում նշանակալի միտումներ են նկատվել  բնակչության երիտասարդ և կրթված զանգվածի շրջանում: Վերջիններս մեծապես աջակցում են անկախությանը (18-ից 30 տարեկանների 61.2% անկախության կողմնակից են, բարձրագույն կրթություն ստացածների 53.6%-ը անկախության կողմնակից են):
Պաշտպանության և արտաքին քաղաքականության ոլորտներում կառավարության գործունեության հանդեպ հանրային դժգոհությունը աճել է ավելի քան  2 նիշով, միաժամանակ բնակչության 78,6%-ը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ճիշտ ուղու վրա է:
Խաղաղության և պատերազմի հիմահարցը շարունակում է մնալ բնակչության մտահոգության առաջնային խնդիրը հարցվածների կեսից ավելիի համար: Գործազրկության և ԼՂՀ միջազգային ճանաչման խնդիրները համապատասխանաբար երկրորդ և երրորդ տեղերում են: Նշենք, որ բնակչության շրջանում արտագաղթի միտումները շատ ցածր տոկոս են կազմում:
Վերոնշյալի իրողության առնչությամբ Հովհաննես Գրիգորյանը մեկնաբանեց. «Հետաքրքական է, որ արտագաղթի միտումների տոկոսային հարաբերակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շրջանում ամենացածրն է Հարավային Կովկասի երկրների հետ համեմատությամբ: Փաստորեն, Ղարաբաղի բնակչությունը, չնայած ապրիլյան լայնամասշտաբ գործողություններին, մտադիր է մնալ երկրում և պայքարել անկախության համար, ի տարբերություն Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի բնակչության, որտեղ նկատվում են արտագաղթի միտումների բարձր տոկոսայնություն»:
Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Ֆրանկ Էնգելն ընդգծեց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության քաղաքական հասունության մակարդակը. ««Քառօրյա պատերազմը» փոխեց իրադրությունը, բայց դա հիմնավոր փոփոխություն չէր: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը շատ հասուն մոտեցում է ցուցաբերում իր դիրքորոշման մեջ, հատկապես Արցախի հանրապետության անկախության ճանաչման առումով»: Պարոն Էնգելի կարծիքով, չնայած ժողովուրդը ավելի շատ է սկսել քննադատել իշխանություններին, այդուհանդերձ, ուժեղ լոյալություն է դրսևորում սեփական երկրի հանդեպ, իսկ իրավիճակի հետագա հնարավոր սրումները ավելի կուժեղացնեն այդ միտումները:
Հետազոտության արդյունքերի քննարկման ավարտից հետո EuFoA-ի տնօրեն Դիոգո Պինտոն նշեց, որ ուրախ է տեսնել Ղարաբաղի բնակչության վճռականությունն ու տոկունությունը՝ չնայած ադրբեջանական ագրեսիային և իրավիճակը ապակայունացնելու փորձերին: Ըստ վերջինիս՝ բավականին շատ են մտահոգությունները նման բռնությունների կրկնություն մասով, սակայն ԼՂՀ բնակչությունը պայքարում է խաղաղության համար՝ վստահելով ԵԱՀԿ Մինսկի կարգավորման գործընթացին և միջազգային հանրությանը: «Որպես Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԵՄ-ին հուսախաբ չանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը: Պետք է շարունակել ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ցույց տալով, որ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա, և զինադադարի նոր խախտումներն այլևս անթույլատրելի են»,- ասաց նա:
ՏԵՂԵԿԱՆՔ. Հարցնումն իրականացվել է «Այ Փի Էս Սի» քաղաքական և սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտի կողմից ԼՂՀ ԱԳՆ պատվերով:  Հարցման արդյունքները ամբողջապես հասանելի են ԱՅՍՏԵՂ

Большинство населения НКР высказалось за независимость: опубликованы результаты соцопроса
Число сторонников независимости среди населения НКР возросло, так же, как и число сторонников присоединения к Армении: если в 2015 году их было 91.7%, то в этом году - 95.1%. Среди населения НКР наибольшую озабоченность вызывает вопрос безопасности.
Как сообщили «Арменпресс» директор Института политического и социологического консалтинга IPSC организации Европейские друзья Армении (EuFoA) Ованес Григорян, вчера, 17-го ноября, в Брюсселе европейским дипломатам, журналистам и представителям общественных организаций были представлены результаты соцопроса, проведенного в НКР по различным вопросам.
Опрос среди 1081 человека был проведен в июле 2016 года, короткое время спустя после апрельской войны, в Степанакерте и в 7 районах НКР. Результаты исследования были сопоставлены с результатами исследований, проведенных Институтом политического и социологического консалтинга IPSC в марте 2015 года.
За прошедший год число сторонников независимости среди населения НКР возросло, тенденция оказалась присуща молодым и образованным слоям населения. Число  сторонников независимости среди населения НКР в возрасте от 18 до 30 лет составило 61.2%, среди людей с высшим образованием -  53.6%.
Недовольство правительством в вопросах безопасности и внешней политики выросло на более чем 2%, однако  78,6% думают, что НКР находится на верном пути.
Вопрос войны и мира волнует население НКР больше всего, безработица и вопрос международного признания НКР – на 2-м и 3-м местах. Тенденция к миграции среди населения НКР составляет очень маленький процент.
Директор Института политического и социологического консалтинга IPSC организации Европейские друзья Армении (EuFoA) Ованес Григорян комментирует результаты следуюшим образом: «Интересно, что тенденция к миграции среди населения НКР составляет самый маленький процент в регионе Южного Кавказа. Фактически, несмотря на апрельскую войну, население НКР намерено оставаться на своих местах и бороться за свою независимость, в отличие от населения Армении, Грузии и Азербайджана, где тенденция к миграции среди населения составляет высокий процент».
Член Европарламента Франк Энгель подчеркнул степень политической зрелости населения НКР. ««Четырехдневная война» изменила ситуацию, однако это не стало коренным изменением. Население НКР проявило высокую степень политической зрелости, особенно, в вопросе признания независимости НКР»,- сказал  член Европарламента Франк Энгель. С его слов, несмотря на то, что чаще звучит критика в адрес властей, однако степень лояльности по отношению к стране высока, и в случае обострения ситуации эта тенденция возрастет.
По окончании обсуждений результатов опроса директор организации Европейские друзья Армении (EuFoA) Диого Пинто сказал, что рад видеть решительность и стойкость населения НКР: несмотря на агрессию Азербайджана и попытки дестабилизации ситуации, народ борется за мир, доверяя Минской группе ОБСЕ и международному сообществу. «Как Европейские друзья Армении, мы призываем международное сообщество, в частности ЕС, не обмануть надежд населения НКР. Надо продолжать оказывать давление на Азербайджан в вопросе исключительно безальтернативного мирного решения вопроса, и показать, что дальнейшие нарушения перемирия недопустимы»,- сказал он.
СПРАВКА: Соцопрос был проведен Институтом политического и социологического консалтинга IPSC организации Европейские друзья Армении (EuFoA) по заказу МИД НКР. Полные данные опроса можно найти  ЗДЕСЬ.