ԼՂ բնակչության մեծամասնությունը կողմ է արտահայտվում անկախությանը. հրապարակվել են սոցհարցման արդյունքները
ԼՂ բնակչության մեծամասնությունը կողմ է արտահայտվում անկախությանը. հրապարակվել են
սոցհարցման արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շրջանում աճել է անկախության կողմնակիցների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանարպետության կազմին միանալ ցանկացողների թիվը՝ նախորդ՝ 2015թ. տվյալներով 91.7%-ից աճելով մինչև 95.1% 2016-ի համար: Նշենք նաև, որ բնակչության շրջանում հիմնական մտահոգությունը շարունակում է մնալ անվտանգությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի եվրոպացի բարեկամները (EuFoA), «Այ Փի Էս Սի» քաղաքական և սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտի տնօրեն Հովհաննես Գրիգորյանը երեկ՝ նոյեմբերի 17-ին, Բրյուսելում եվրոպական դիվանագետների, լրագրողների և տարածաշրջանով զբաղվող միջազգային հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացումների, արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ հանրային ընկալումների, միջազգային ճանաչման և հակամարտության կարգավորմանն առնչվող խնդիրների վերաբերյալ անցկացված վերջին սոցհարցման արդյունքները: Հետազոտությունը իրականացվել է 2016 թվականի հուլիսին (ապրիլյան քառօրյա պատերազմից կարճ ժամանակ անց)՝  1081 ընտրանքով, մայրաքաղաք Ստեփանակերտում և ԼՂՀ 7 շրջաններում: Հետազոտության արդյունքները համեմատական վերլուծության են ենթարկվել «Այ Փի Էս Սի»-ի կողմից 2015թ. մարտին ԼՂՀ-ում իրականացրած համանուն սոցհարցման արդյունքների հետ:
Ստացված տվյալները փաստում են որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շրջանում աճել է անկախության համախոհների թիվը: Այս հարցում նշանակալի միտումներ են նկատվել  բնակչության երիտասարդ և կրթված զանգվածի շրջանում: Վերջիններս մեծապես աջակցում են անկախությանը (18-ից 30 տարեկանների 61.2% անկախության կողմնակից են, բարձրագույն կրթություն ստացածների 53.6%-ը անկախության կողմնակից են):
Պաշտպանության և արտաքին քաղաքականության ոլորտներում կառավարության գործունեության հանդեպ հանրային դժգոհությունը աճել է ավելի քան  2 նիշով, միաժամանակ բնակչության 78,6%-ը կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ճիշտ ուղու վրա է:
Խաղաղության և պատերազմի հիմահարցը շարունակում է մնալ բնակչության մտահոգության առաջնային խնդիրը հարցվածների կեսից ավելիի համար: Գործազրկության և ԼՂՀ միջազգային ճանաչման խնդիրները համապատասխանաբար երկրորդ և երրորդ տեղերում են: Նշենք, որ բնակչության շրջանում արտագաղթի միտումները շատ ցածր տոկոս են կազմում:
Վերոնշյալի իրողության առնչությամբ Հովհաննես Գրիգորյանը մեկնաբանեց. «Հետաքրքական է, որ արտագաղթի միտումների տոկոսային հարաբերակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շրջանում ամենացածրն է Հարավային Կովկասի երկրների հետ համեմատությամբ: Փաստորեն, Ղարաբաղի բնակչությունը, չնայած ապրիլյան լայնամասշտաբ գործողություններին, մտադիր է մնալ երկրում և պայքարել անկախության համար, ի տարբերություն Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի բնակչության, որտեղ նկատվում են արտագաղթի միտումների բարձր տոկոսայնություն»:
Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Ֆրանկ Էնգելն ընդգծեց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության քաղաքական հասունության մակարդակը. ««Քառօրյա պատերազմը» փոխեց իրադրությունը, բայց դա հիմնավոր փոփոխություն չէր: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը շատ հասուն մոտեցում է ցուցաբերում իր դիրքորոշման մեջ, հատկապես Արցախի հանրապետության անկախության ճանաչման առումով»: Պարոն Էնգելի կարծիքով, չնայած ժողովուրդը ավելի շատ է սկսել քննադատել իշխանություններին, այդուհանդերձ, ուժեղ լոյալություն է դրսևորում սեփական երկրի հանդեպ, իսկ իրավիճակի հետագա հնարավոր սրումները ավելի կուժեղացնեն այդ միտումները:
Հետազոտության արդյունքերի քննարկման ավարտից հետո EuFoA-ի տնօրեն Դիոգո Պինտոն նշեց, որ ուրախ է տեսնել Ղարաբաղի բնակչության վճռականությունն ու տոկունությունը՝ չնայած ադրբեջանական ագրեսիային և իրավիճակը ապակայունացնելու փորձերին: Ըստ վերջինիս՝ բավականին շատ են մտահոգությունները նման բռնությունների կրկնություն մասով, սակայն ԼՂՀ բնակչությունը պայքարում է խաղաղության համար՝ վստահելով ԵԱՀԿ Մինսկի կարգավորման գործընթացին և միջազգային հանրությանը: «Որպես Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԵՄ-ին հուսախաբ չանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը: Պետք է շարունակել ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ցույց տալով, որ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա, և զինադադարի նոր խախտումներն այլևս անթույլատրելի են»,- ասաց նա:
ՏԵՂԵԿԱՆՔ. Հարցնումն իրականացվել է «Այ Փի Էս Սի» քաղաքական և սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտի կողմից ԼՂՀ ԱԳՆ պատվերով:  Հարցման արդյունքները ամբողջապես հասանելի են ԱՅՍՏԵՂ

New poll in Nagorno Karabakh shows highest support for independence
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Hovhannes Grigoryan, CEO of the Institute for Political and Sociological Consulting (IPSC), presented results of a new opinion poll on socio-economic developments, public perceptions of foreign affairs, international recognition, and Nagorno Karabakh conflict resolution, the European Friends of Armenia (EuFoA) told “Armenpress”.
The poll was conducted in July 2016 (shortly after the Four-Day War) on a sample of 1,081 people in Stepanakert and the 7 regions of Nagorno Karabakh, and cross-referenced with a similar survey conducted in March 2015.
The figures show an increase in the number of people who believe Nagorno Karabakh should be independent, compared to those who prefer it become a part of Armenia. An even more significant trend was observed among younger and educated, who support the independence in a much higher proportion (61.2% of population between 18 and 30 years support independence; 53.6% of university educated support independence).
Furthermore, public's approval of Government's performance in the sectors of Defense and Foreign Affairs has decreased, while the perception that Nagorno Karabakh is on the right track is still considerably high at 78.9% percent.
The question of peace and security remains the predominant concern for half of the people of Nagorno Karabakh, followed by unemployment and international recognition of the NKR. Despite these concerns, declared intentions for migration remain at a very low level.
Commenting on this last aspect, Hovhannes Grigoryan said that: "The poll has showed that the Four-Day war of April 2016 has not affected the migration tendencies of the Nagorno Karabakh population, which remain the lowest in the South Caucasus region, when compared to figures from similar polls conducted in Armenia, Azerbaijan and Georgia. In other words, people of Karabakh, regardless of the hardships of the unexpected war outbreak in April, are determined to stay in their country".
Member of the European Parliament Frank Engel underlined the political maturity of people in Nagorno Karabakh: "The Four-Day War changed the situation, but it hasn't changed it fundamentally. People of Nagorno Karabakh are very mature about their positions, especially on the independence of the Artsakh, and it is obvious that despite them becoming more critical of their state and authorities, they express strong loyalty to their country. Further tensions are likely to strengthen these sentiments, rather than to invalidate them”.
Following the presentation of the research, Diogo Pinto, EuFoA Director said: "The results of this latest opinion poll, conducted after April's Four-Day war, very clearly show the determination and the resilience of the citizens of Nagorno Karabakh, in spite of the continued Azerbaijani aggression and attempts for destabilization. Although an overwhelming majority believes that further aggressions are likely to happen in the near future, they crave for peace and trust the OSCE Minsk Process and the international community. As European Friends of Armenia, we urge the international community and the EU in particular, not to let the people of Nagorno Karabakh down. Pressure must be kept on Azerbaijan so that it understands that only a peaceful solution is acceptable and that no further violations of the ceasefire will be tolerated".