Պետդումայի կոմիտեն պաշտպանեց ՀՕՊ-ի մասին Հայաստանի հետ համաձայնագրի վավերացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Պետդումայի կոմիտեն հանձնարարել Է ընդունել հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միացյալ տարածաշրջանային համակարգի ստեղծման վերաբերյալ Հայաստանի հետ համաձայնագրի վավերացման մասին օրինագիծը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
«Համաձայնագրով նախատեսվում Է ստեղծել հակաօդային պաշտպանության միացյալ տարածաշրջանային համակարգ՝ որպես ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների հակաօդային պաշտպանության միավորված համակարգի բաղկացուցիչ մաս»,-ասված Է օրինագծին կից բացատրական փաստաթղթերում:
ՀՕՊ-ի տարածաշրջանային համակարգի հիմնական խնդիրներն են՝ հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության գծով մարտական հերթապահության կազմակերպումն ու իրականացումը, մարտական կառավարման համակարգի, ինչպես նաեւ ՀՕՊ-ի զորքերի սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի պահպանումը կիրառման համար մշտական պատրաստության վիճակում, հակաօդային պաշտպանության տարածաշրջանային այլ համակարգերի մեջ մտնող զորքերի (ուժերի) հետ փոխգործակցության իրականացումը, ասված Է բացատրական գրության մեջ:
Համաձայնագիրը կնքված Է հինգ տարի ժամկետով՝ հնգամյա շրջաններով դրա երկարացման հնարավորությամբ:
Ինչպես նշվում Է բացատրական գրության մեջ, համաձայնագիրը լիովին համապատասխանում Է ՌԴ-ի շահերին: «Դրա իրագործումը թույլ կտա բարձրացնել Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների պահպանության հուսալիությունը, ինչպես նաեւ սահմանել հակաօդային պաշտպանության զորքերի (ուժերի) կիրառման կարգը մարտական հերթապահության առաջադրանքները համատեղ կատարելիս»,-ասված Է բացատրական գրության մեջ:

Russia’s State Duma committee in favor of ratifying air defense deal with Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Russia’s State Duma’s committee tasked to adopt the bill on ratifying the agreement on creating a regional unified air defense system in the Caucasian region of the Collective Security with Armenia, RIA Novosti reported.
“Under the agreement it is planned to crease a unified regional air defense system, as a component of the unified air defense system of CIS member states”, the attached document of the bill reads.
The main purpose of the regional air defense system is organizing and implementing air defense military duty in the Caucasian region of the Collective Security, maintaining the combat system and the equipment of the air defense troops and hardware in constant stand by, cooperation with other regional air defense troops of other systems.
The agreement is signed for 5 years, with a possibly of extending it for another 5 years.
As stated in the document, the agreement is fully in line with Russia’s interests.
“The initiation of it will allow raising the reliability of protecting the borders of Armenia and Russia, as well as defining the rules of engagement of the air defense troops (forces) during joint implementation of military duties”.