Բրիտանացի Բեն Հուփերը որոշել Է լողալով անցնել Ատլանտյան օվկիանոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի լողորդ Բեն Հուփերն սկսել Է Սենեգալից Ատլանտյան օվկիանոսով Բրազիլիա բարեգործական լողահերթը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 14-ին հայտնել Է Մեծ Բրիտանիայի BBC հեռուստառադիոկորպորացիան:
Սպասվում Է, որ Դաքար քաղաքից (Սենեգալ) Նատալ քաղաք (Բրազիլիա) լողահերթը կտեւի չորս կամ հինգ ամիս: Բրիտանացին հույս ունի լողալով անցնել 3,2 հազար կիլոմետր տարածությունը եւ մեկ միլիոն ֆունտ հավաքել բարեգործության համար:
«Ես մի քանի անհանգստություն ունեմ: Չեմ ցանկանում անհարմար կացության մեջ դնել իմ թիմին կամ դստերս՝ չխոսելով արդեն հովանավորների եւ հետեւորդների մասին»,- պատմել Է Հուփերը:
Լողորդը հավելել Է, որ իր մեջ լողի նկատմամբ առանձնակի հակում Է առաջացել այն բանից հետո, երբ քիչ Է մնացել խեղդվի հնգամյա տարիքում:
Լողորդը հույս ունի ամեն օր 12 ժամ լողալ կրոլով: Հուփերին կուղեկցի աջակցության երկու նավ, որտեղ կգտնվեն բժիշկներ եւ հատուկ դիտորդ Գինեսի «Ռեկորդների գրքից», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. A man has set off in a bid to set the first official world record for swimming across the Atlantic Ocean, BBC reported.
Ben Hooper started his 2,000-mile (3,200 km) swim from Dakar harbour in Senegal, west Africa.
Mr Hooper's four-month attempt is due to end in Natal in north-east Brazil, next March.
The 38-year-old long-distance swimmer from Cheltenham is hoping his sponsored Swim The Big Blue challenge will raise £1m for charity.
Other people have attempted the swim, but were not ratified by Guinness World Records.
Mr Hooper said he faces hazards such as storms and ocean predators.
"The idea is to get across safely and I think my only real fear is if something goes mechanically wrong with me.
"Beyond that I am not too worried about marine life. I am going into their world, so I need to be respectful," he said.
"I've already met sharks and jellyfish and nothing has eaten me yet."
Mr Hooper is swimming freestyle front crawl for up to 12 hours a day, and will have to eat 12,000 calories a day to maintain his strength.
He is accompanied by two support boats. The crews include a medic, body therapist and an official observer who will be reporting back to Guinness.
Nigel Taylor-Schofield, captain of one of the support vessels, said before the swim: "There are not many 'firsts' left in this world and I am looking forward to helping Ben join that exclusive and elusive club."