Բրիտանացի Բեն Հուփերը որոշել Է լողալով անցնել Ատլանտյան օվկիանոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի լողորդ Բեն Հուփերն սկսել Է Սենեգալից Ատլանտյան օվկիանոսով Բրազիլիա բարեգործական լողահերթը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 14-ին հայտնել Է Մեծ Բրիտանիայի BBC հեռուստառադիոկորպորացիան:
Սպասվում Է, որ Դաքար քաղաքից (Սենեգալ) Նատալ քաղաք (Բրազիլիա) լողահերթը կտեւի չորս կամ հինգ ամիս: Բրիտանացին հույս ունի լողալով անցնել 3,2 հազար կիլոմետր տարածությունը եւ մեկ միլիոն ֆունտ հավաքել բարեգործության համար:
«Ես մի քանի անհանգստություն ունեմ: Չեմ ցանկանում անհարմար կացության մեջ դնել իմ թիմին կամ դստերս՝ չխոսելով արդեն հովանավորների եւ հետեւորդների մասին»,- պատմել Է Հուփերը:
Լողորդը հավելել Է, որ իր մեջ լողի նկատմամբ առանձնակի հակում Է առաջացել այն բանից հետո, երբ քիչ Է մնացել խեղդվի հնգամյա տարիքում:
Լողորդը հույս ունի ամեն օր 12 ժամ լողալ կրոլով: Հուփերին կուղեկցի աջակցության երկու նավ, որտեղ կգտնվեն բժիշկներ եւ հատուկ դիտորդ Գինեսի «Ռեկորդների գրքից», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Британский пловец решил переплыть Атлантический океан
Британский пловец Бен Хупер начал благотворительный заплыв через Атлантический океан из Сенегала в Бразилию, сообщает в понедельник британская телерадиокорпорация "Би-би-си".
Ожидается, что заплыв из города Дакара (Сенегал) в город Натал (Бразилия) продлится четыре или пять месяцев. Британец надеется проплыть расстояние в 3,2 тыс. км и собрать миллион фунтов на благотворительность,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
"У меня есть несколько опасений. Я не хочу подвести мою команду или дочь, не говоря уж о спонсорах и последователях", - рассказал Хупер.
Пловец добавил, что у него появилась страсть к плаванию, после того как он чуть не утонул в пятилетнем возрасте.
Пловец надеется ежедневно плыть кролем в течение 12 часов. Хупера будут сопровождать два судна поддержки, на которых будут находиться медики и официальный наблюдатель из "Книги рекордов" Гиннеса.