ԵԽ-ն անընդունելի է համարում Թուրքիայում մահապատժի վերականգնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի մամուլի քարտուղար Դանիել Հոլթգենն անընդունելի է համարել Թուրքիայում մահապատժի վերականգնումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հոլթգենը գրառում է կատարել թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
«Մահապատժի իրականացումն անհամատեղելի է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցության հետ»,- նշել է ԵԽ խոսնակը:
Հոլթգենի հայտարարությունը հաջորդել է նախօրեին Թուրքիայի նախագահի Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից հնչեցված այն մտքին, որ պատրաստ է վավերացնել մահապատիժը: «Եթե մահապատժի մասին որոշումն անցնի մեջլիսում, կստորագրեմ այն: Կարևորը ոչ թե Արևմուտքի, այլ իմ ժողովրդի խոսքն է»:
Թուրքիայում մահապատիժը վերացվել է 2004 թվականին` Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի շրջանակում:
2016 թվականի օգոստոսին ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդը նախազգուշացրել էր պաշտոնական Անկարային, որ մահապատիժը դեմ է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրին: Իսկ Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցը նշել է, որ նման պարագայում ԵՄ դռները կփակվեն Թուրքիայի առջև:

СЕ посчитал неприемлемым восстановление смертной казни в Турции
Пресс-секретарь Совета Европы Даниэль Хольдген посчитал неприемлемым восстановление смертной казни в Турции. Как передает «Арменпресс», об этом он пишет на своей странице в Twitter.
«Проведение смертной казни несовместимо с членством в Совете Европы»,- пишет он.
Перед этим заявлением Эрдоган заявил накануне, что готов к восстановлению смертной казни в Турции.  «Если решение о восстановлении смертной казни в Турции пройдет в Меджлисе, то я подпишу его. Важен не Запад, а слово моего народа»,- сказал он.
Смертная казнь была отменена в Турции в 2004 году в связи с предполагаемым членством в ЕС.
В августе 2016 года о недопустимости восстановления смертной казни в Турции высказался генсек СЕ Тьорберн Ягланд, который предупредил Анкару о том, что это противоречило бы Декларации о правах человека. Министр ИД Австрии Себастьян Курц сказал, что в случае восстановления смертной казни в Турции двери ЕС перед ней закроются.