ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրենը նողկալի է համարում Սիրիայում դպրոցների վրա հարձակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Անթոնի Լեյքը հայտարարություն է տարածել Սիրիայում դպրոցների վրա բազմակի գրոհների վերաբերյալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից:
«Մինչև երեկ, երբ Սիրիայում դպրոցների համալիրը շարունակաբար գրոհվում էր՝ սպանելով տասնյակ երեխաներ և ուսուցիչներ, մեզ թվում էր, թե անբարոյականության խորությանը ծանոթ ենք:
Այսօր հյուսիսային Հալեպում Դումայի (Douma) դպրոցների վրա գրոհների մասին զեկույցները խորացրեցին մեր նողկանքն ու վիրավորանքը:
Հոկտեմբերի 11-ից ի վեր գրոհի են ենթարկվել հինգ դպրոց:
Դպրոցների վրա գրոհելը… երեխաներ սպանելը… պարզապես անմարդկային է:
Եթե ոճրագործները չեն կարողանում իրենց մեջ մարդկայինի տարրեր գտնել, ապա նրանք պետք է ականջալուր լինեն աշխարհի դատին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

UNICEF Director A. Lake condemns attacks on schools in Syria
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. UNICEF Executive Director Anthony Lake issued a statement on the recent attacks on schools in Syria, the UN Armenia office told ARMENPRESS.
The statement reads: “Yesterday, when a school compound in Syria was repeatedly attacked, killing dozens of children and teachers, we thought we had seen the depths of depravity.
“Today’s reports of attacks on schools in Douma and western Aleppo should deepen our disgust and outrage.
“This brings the toll to five schools hit since October 11. “Attacking schools … killing children … is simply inhuman.
“If the perpetrators cannot find their own sense of humanity, they should heed the condemnation of the world.”