Թուրքական դիվանագիտական անձնագիր ունեցող 35 մարդ Գերմանիայից ապաստան է խնդրել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կառավարությունը հայտնել է, որ Թուրքիայում հուլիսի 15-ի ռազմական ձախողված հեղաշրջումից հետո դիվանագիտական անձնագիր ունեցող 35 քաղաքացի դիմել է գերմանական կողմին ապաստան ստանալու խնդրանքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության խոսնակ Գյունթեր Քրինգսը, պատասխանելով Կանաչների կուսակցության պատգամավոր Օզջան Մութլուի հարցին, հայտնել է, որ ապաստան ստանալու խնդրանքով Գերմանիայի Միգրացիայի և փախստականների հարցերով դաշնային գրասենյակ դիմածների շարքում եղել են նաև կանայք և երեխաներ: Ներկայացված դիմումները կառավարությունը նախատեսում է առանձին-առանձին դիտարկել:
Երկու շաբաթ առաջ Süddeutsche պարբերականը հրապարակել էր տեղեկատվություն այն մասին, որ գյուլենականների հետ կապ ունենալու պատճառաբանությամբ թուրքական կողմը չեղյալ է համարել Գերմանիայում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնող ութ անձի դիվանագիտական անձնագրերը: Նշվում է, որ դրանց շարքում է նաև Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան նախկին զինվորական կցորդը, ով Թուրքիա չի վերադարձել և այժմ էլ հայտնի չէ նրա գտնվելու վայրը: Կցորդը ևս, համաձայն տեղեկությունների, ապաստան ստանալու դիմում է ներկայացրել:

35 человек с турецкими дипломатическими паспортами попросили убежища в Германии
Правительство ФРГ сообщило, что после  июльской попытки переворота в Турции 35 человек с турецкими дипломатическими паспортами попросили убежища в Германии. Как  передает Арменпресс, об этом сообщает турецкое агентство «Анадолу».
На вопрос члена партии Зеленых Озджана Мутлу спикер МВД Германии Гюнтер Крингс ответил, что среди попросивших убежища были также женщины  и дети. Правительство Германии предпочитает рассматривать все  заявления  по отдельности.
Два месяца назад  издание Süddeutsche поместило информацию о том, что в связи с обвинением в связи с гюленистами турецкая сторона посчитала  недействительными дипломатические  паспорта 7 лиц, аккредитованных в Германии. Отмечается, что среди них также бывший  турецкий  военный  атташе в посольстве  Турции в  Берлине, который  не вернулся в Турции и его местонахождение  неизвестно. Согласно сведениям, он также представил прошение о предоставлении ему  убежища.