Թուրքական դիվանագիտական անձնագիր ունեցող 35 մարդ Գերմանիայից ապաստան է խնդրել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կառավարությունը հայտնել է, որ Թուրքիայում հուլիսի 15-ի ռազմական ձախողված հեղաշրջումից հետո դիվանագիտական անձնագիր ունեցող 35 քաղաքացի դիմել է գերմանական կողմին ապաստան ստանալու խնդրանքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարության խոսնակ Գյունթեր Քրինգսը, պատասխանելով Կանաչների կուսակցության պատգամավոր Օզջան Մութլուի հարցին, հայտնել է, որ ապաստան ստանալու խնդրանքով Գերմանիայի Միգրացիայի և փախստականների հարցերով դաշնային գրասենյակ դիմածների շարքում եղել են նաև կանայք և երեխաներ: Ներկայացված դիմումները կառավարությունը նախատեսում է առանձին-առանձին դիտարկել:
Երկու շաբաթ առաջ Süddeutsche պարբերականը հրապարակել էր տեղեկատվություն այն մասին, որ գյուլենականների հետ կապ ունենալու պատճառաբանությամբ թուրքական կողմը չեղյալ է համարել Գերմանիայում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնող ութ անձի դիվանագիտական անձնագրերը: Նշվում է, որ դրանց շարքում է նաև Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան նախկին զինվորական կցորդը, ով Թուրքիա չի վերադարձել և այժմ էլ հայտնի չէ նրա գտնվելու վայրը: Կցորդը ևս, համաձայն տեղեկությունների, ապաստան ստանալու դիմում է ներկայացրել:

35 Turkish diplomats seek asylum in Germany
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Dozens of Turkish diplomats, military officers and their families have sought asylum in Germany since the July 15 coup attempt, local officials said Friday, Anadolu reports.
The Interior Ministry said 35 Turkish diplomatic passport holders had formally applied for asylum.
The information, given in response to a parliamentary question, did not give any details about the asylum seekers' identities, positions or status of their applications.
Turkey recalled scores of diplomats and military staff in the wake of the failed coup over suspected ties to the Fetullah Gulen movement, which is believed to have organized the attempted military takeover.
Many suspects sought asylum in European countries, including the military attache in Berlin, Col. Ayhan Dagli.
The Interior Ministry said any extradition request by the Turkish government would be examined on a case-by-case basis by higher regional courts.