Քննիչը քրեական գործ է հարուցել 32-ամյա ծննդկանի մահվան դեպքի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության պետի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ Վանաձորի բժշկական կենտրոնում 32-ամյա ծննդկանի մահվան դեպքի առթիվ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից` հավելելով. «Գուգարք գյուղի բնակչուհի Հ.Նազլուխանյանի մահվան դեպքի  առթիվ կատարված քննությամբ պարզվել է, որ վերջինս առաջնածին ախտորոշմամբ 2016 թվականի սեպտեմբերի 26-ին ընդունվել է «Վանաձոր բժշկական կենտրոնի» մանկաբարձա-գինեկոլոգիական բաժանմունք։ Գտնվելով  բժիշկների հսկողության ներքո՝ 21 օր անց` 2016 թվականի հոկտեմբերի 17-ին` ժամը 18:40-ին, կինը ծննդաբերել է արական սեռի երեխա, որից հետո նրա ինքնազգացողությունը վատացել է։ Հաջորդ օրը`հոկտեմբերի 18-ին՝ ժամը 01:40-ին, նույն բաժանմունքում նա մահացել է:
Դեպքի առթիվ 2016 թվականի հոկտեմբերի 20-ին` ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության պետ Թաթուլ Շուշանյանի կողմից  հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ կնոջ մահվան հանգամանքների, բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։ Նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը դեռ չի ստացվել։

Возбуждено уголовное дело по делу о гибели 32-летней роженицы в медцентре Ванадзора
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Лорийской области возбуждено уголовное дело по делу о гибели 32-летней роженицы в медцентре Ванадзора.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК Армении, по предварительным данным, около часа ночи 18-го октября 2016 года 32-летняя жительница Лорийской области, родившая живого ребенка-мальчика, скончалась после родов в родильном отделении медцентра Ванадзор. Женщина как первородящая обратилась в медцентр 26-го сентября.
20 октября 2016 года возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 130 УК Армении (неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента или заражение его вирусом иммунодефицита человека).
Назначена судебно-медицинская экспертиза тела покойной. Получены разъяснения медработников, осуществлявших медобслуживание, изъята история болезни.
Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования обстоятельств смерти роженицы.