Թուրքագետի համոզմամբ` Թուրքիան Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում սահմանագիծը չի անցնի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում սահմանագիծը չի անցնի: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին  նշեց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանն` անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցին Թուրքիա և ռուս-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
«Երկու երկրները պատկանում են տարբեր ռազմաքաղաքական դաշինքի: ՆԱՏՕ-ի շրջանակում Թուրքիան և ԱՄՆ-ը ռազմական դաշնակիցներ են, իսկ ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները սրվում են ռազմաքաղաքական ոլորտում: Հետևաբար, Թուրքիան Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում սահմանագիծը  չի անցնի»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նա նշեց, որ տնտեսական ոլորտում երկու երկրները փորձում են վերականգնել հարաբերությունների այն մակարադակը, որը կար մինչ Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռի խոցումը: Նա կարևոր համարեց «Թուրքական հոսք» գազատարի հետ կապված  համաձայնությունը: Ըստ նրա, եթե դա իրականցվի, ապա Թուրքիան հնարավորություն է ստանում ամրապնդելու իր դիրքը` ծառայելով որպես գազի մատակարարման կենտրոն: Մյուս ռազմավարական նշանակության համաձայնությունը կապված է ատոմակայանի կառուցման հետ:
Տնտեսական հարցերից բացի, երկու երկրների ղեկավարների քննարկման առանցքում եղել են քաղաքական հարցեր, մասնավորապես, կապված, Սիրիայի հետ: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել ջանքերը Հալեպի բնակչությանն օգնություն ցույց տալու ուղղությամբ:
«Սա կարևոր է այն տեսանկյունից, որ Թուրքիան, ըստ էության, չի միանում Արևմուտքին, որը քննադատում է Ռուսաստանի քաղաքականությունն այս խնդրում: Թուրքիան այս առումով դուրս է մնում Արևմուտքի մոտեցումների շրջանակից: Ի դեպ, քննարկվել է Սիրիայում թուրքական զինուժի գործողությունները: Ինչպես գիտենք, Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսում գրավել է Սիրիայի տարածքի մի հատվածը: Այս հարցի քննարկումը վկայում է այն մասին, որ Ռուսաստանը չի քննադատում Թուրքիայի ակցիան»,-ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են ավելի խորը բանակցություններ անցկացնել սիրիական խնդրով` անցում կատարելով ռազմական ոլորտ: Ռուբեն Սաֆրաստյանը նշեց, որ երկու երկրների ղեկավարները փորձում են Սիրիայում ընդհանուր գործողությունների հիմք ստեղծել:
«Ինչպես գիտենք, որոշ հարցերում երկու երկրներն ունեն հակադիր դիրքորոշում, մասնավորապես, Ասադի հետ կապված, որի մասին խոսք չեղավ: Թուրքիան ու Ռուսաստանը փորձում են հակադիր դիրքերը մի կողմ դնել: Սա երկուսի շահերից է բխում, Թուրքիան հնարավորություն է ստանում Սիրիայի հյուսիսում շարունակել իր գործողությունները: Ռուսների համար էլ կարևոր է այն, որ իր գործողություները, որոնք ի նպաստ Ասադի իշխանության են, չի քննադատվում մի պետության կողմից, որը մաս է կազմում ՆԱՏՕ-ի ռազմաքաղաքական դաշինքի և Սիրիայի հարևան երկիր է»,-ասաց  Ռուբեն Սաֆրաստյանը:

Turkey will not cross the line in relations with Russia – Expert on Turkish studies
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Turkey will not cross the line in relations with Russia, Director of the NAS Institute of Oriental Studies, expert on Turkish studies Ruben Safrastyan said commenting on Russian President Vladimir Putin’s visit to Turkey and the normalization process of the Russian-Turkish relations, reports “Armenpress”.
“The two countries belong to different military-political alliances. Turkey and the US are military allies within NATO, whereas US-Russia relations are escalated in the military-political field. Thus, Turkey will not cross the line in relations with Russia”, Ruben Safrastyan said.
He said the two countries seek to restore the previous level of economic relations. He attached importance to the “Turkish Stream” gas pipeline agreement. Safrastyan said if it is implemented, Turkey will strengthen its position serving as a gas supply center.
The heads of two states discussed also political issues, in particular the Syrian issue. The sides agreed to continue efforts on supporting people of Aleppo.
“This is important since Turkey actually doesn’t join the West which criticizes Russia’s policy on this issue. Moreover, the Turkish troops’ operations in Syria were discussed”, he said.
The heads of two states agreed to hold deeper talks on Syria. They are trying to establish a base in Syria for joint actions.
“As we know, the two states have opposing stances on certain issues, in particular, over Assad, but there was no talk about him. Turkey and Russia are trying to put aside the opposing stances. This is in the interests of both, Turkey receives an opportunity to continue operations in Syria’s north. Russia gives importance to the fact that its actions are not being criticized by a state which is a part of NATO military-political alliance and is Syria’s neighboring country”, Ruben Safrastyan said.