Ճապոնիայի ափերի մոտ աղետի ենթարկված լցանավից քիմիկատները կտեղափոխեն այլ նավ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի առափնյա պահպանությունն սկսել Է Յամագուտիի պրեֆեկտուրայի ափերի մոտ աղետի ենթարկված «Եվա մարու» լցանավից նատրիումի հիդրօքիդի բեռն այլ նավ տեղափոխելու  նախապատրաստումը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NHK հեռուստաալիքը:
Ավելի վաղ Ճապոնիայի Ծովի անվտանգության վարչությունում, որը զուգակցում Է առափնյա պահպանության եւ փրկարարական ծառայության գործառույթները, ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են, որ աղետի վայրում թունավոր նյութերի ոչ մի կարգի արտահոս չի հայտնաբերվել:
Ներկայում լցանավը գտնվում Է ափից 350 մետրի վրա կայուն վիճակում՝ 22 աստիճան կողաթեքմամբ: Նավից վառելիքի արտահոս նույնպես չի գրանցվել:
Շուրջ 50 մետր երկարությամբ լցանավում կա 400 տոննա նատրիումի հիդրօքսիդ (կաուստիկ սոդա): Դրա հատվածամասերից մեկում սկսել Է ջուր լցվել Ներքին Ճապոնական ծովի ափի Յամագուտիի պրեֆեկտուրայի Սենան նավահանգստից դուրս գալուց գրեթե անմիջապես հետո: Չորս մարդուց բաղկացած անձնակազմը տարահանվել Է, նրանցից ոչ ոք չի տուժել:

Химикаты с терпящего бедствие у берегов Японии танкера переместят на другое судно
Береговая охрана Японии начала подготовку к перемещению груза гидроксида натрия с терпящего бедствие у берегов префектуры Ямагути танкера "Ева-мару" на другое судно. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил телеканал NHK.
Ранее в японском Управлении безопасности на море, которое сочетает функции береговой охраны и спасательной службы, ТАСС сообщили, что никаких утечек ядовитых веществ в районе бедствия не обнаружено. В настоящее время танкер находится в 350 метрах от берега в стабильном состоянии с креном 22 градуса. Утечки топлива из него также не зафиксировано.
На борту танкера длиной около 50 метров находится 400 тонн гидроксида натрия (каустической соды). В один из его отсеков стала поступать вода почти сразу же после выхода из порта Сенан в префектуре Ямагути на берегу Внутреннего Японского моря. Экипаж в составе четырех человек был эвакуирован, никто из них не пострадал.