«Գազպրոմ»-ը Թուրքիայի ջրերում «Թուրքական հոսքի» երկու ուղեգծով աշխատելու թույլտվություն է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գազպրոմ»-ը դիվանագիտական կապուղիներով թույլտվություն Է ստացել Թուրքիայի տարածքային ջրերում հետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու «Թուրքական հոսք» գազամուղի ծովային տեղամասի երկու ուղեգծով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ռուսական ընկերության մամուլի տեղեկագրում:
«Հարկ Է նշել կառուցողական, օպերատիվ փոխգործակցությունը թուրք գործընկերների հետ: «Թուրքական հոսք» նախագծով աշխատանքը գերազանց տեմպով Է ընթանում»,-հայտարարել Է «Գազպրոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը, որի խոսքը մեջբերել Է հոլդինգի մամուլի ծառայությունը:
Սեպտեմբերի կեսին «Գազպրոմ»-ը հայտնել Էր, որ Թուրքիայի իշխանություններից «Թուրքական հոսք» գազամուղի ծովային հատվածի շինարարության առաջին թույլտվությունն Է ստացել նախագծի վերսկսման նախապատրաստական ընթացակարգերի շրջանակներում:
«Թուրքական հոսք» նախագիծը Ռուսաստանի ղեկավարության կողմից ազդարարվել Էր 2014 թվականի դեկտեմբերին՝ որպես «Հարավային հոսքի» փոխարինող: Պլանավորվում Էր, որ «Թուրքական հոսքի» ծովային տեղամասը բաղկացած կլինի չորս ուղեգծից՝ յուրաքանչյուրը 15,75 մլրդ խորանարդ մետր հզորությամբ:
Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում Էր 11,4 մլրդ եվրո, առաջին ուղեգծինը՝ 4,3 մլրդ եվրո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

"Газпром" получил разрешение на работы по двум ниткам "Турецкого потока" в водах Турции
"Газпром" по дипломатическим каналам получил разрешение на проведение изыскательских работ по двум ниткам морского участка газопровода "Турецкий поток" в территориальных водах Турции.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом говорится в пресс-релизе российской компании.
"Следует отметить конструктивное, оперативное взаимодействие с турецкими партнерами. Работа по проекту "Турецкий поток" идет в отличном темпе", - заявил глава "Газпрома" Алексей Миллер, слова которого приводит пресс-служба холдинга.
В середине сентября "Газпром" сообщил, что получил первое разрешение властей Турции на строительство морского участка газопровода "Турецкий поток" в рамках подготовительных процедур по возобновлению проекта.
Проект "Турецкий поток" был анонсирован российским руководством в декабре 2014 года в качестве замены "Южного потока". Планировалось, что морской участок "Турецкого потока" будет состоять из четырех ниток мощностью 15,75 млрд куб. м каждая.