Օբաման առաջադրել է վերջին կես դարում Կուբայում ԱՄՆ-ի առաջին դեսպանի թեկնածուին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման առաջարկել Է Հավանայում երկրի դիվանագիտական ներկայացուցչության աշխատակից Ջեֆրի Դիլաուրենտիսին նշանակել 55 տարվա ընթացքում Կուբայում առաջին դեսպան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Ջեֆի հանդես բերած առաջնորդությունը հսկայական նշանակություն ունեցավ Միացյալ Նահանգների եւ Կուբայի միջեւ հարաբերությունների նորմալացման ողջ գործընթացում, եւ դեսպանի նշանակումը ակներեւ քայլ Է երկու երկրների միջեւ բնականոն եւ ավելի արդյունավետ հարաբերությունների հաստատման ճանապարհին»,-ասված Է Սպիտակ տան կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Դիլաուրենտիսի նշանակմանը դեռ պետք Է հավանություն տրվի Կոնգրեսի կողմից, որը վերահսկում են հանրապետականները:
Կուբայի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերություններն սկսել են լավանալ 2014 թվականի դեկտեմբերից: Այդ ժամանակ ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման դիմեց Կոնգրեսին Կուբայի դեմ գործող բռնարգելքը չեղարկելու եւ նրա հետ հարաբերությունները վերականգնելու առաջարկով: Այդ ժամանակվանից երկրները դեսպանություններ են բացել եւ վերականգնել են առեւտրային ավիահաղորդակցությունը: Այս տարվա մարտին կայացել Է ԱՄՆ-ի նախագահի՝ վերջին 88 տարվա ընթացքում առաջին այցը Կուբա:

Обама выдвинул кандидата на пост первого за полвека посла США на Кубе
Президент США Барак Обама предложил назначить сотрудника американской дипмиссии в Гаване Джеффри Дилаурентиса первым за 55 лет послом на Кубе, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
"Проявленное Джеффом лидерство имело огромное значение на протяжении всего процесса нормализации отношений между Соединенными Штатами и Кубой, и назначение посла - очевидный шаг на пути к нормальным и более продуктивным отношениям между двумя странами", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте Белого дома.
Назначение Дилаурентиса еще должно было одобрено контролируемым республиканцами Конгрессом.
Отношения между Кубой и США стали улучшаться с декабря 2014 года. Тогда президент США Барак Обама обратился к конгрессу с предложением отменить эмбарго против Кубы и восстановить с ней отношения.
С тех пор страны открыли посольства и возобновили коммерческое авиасообщение. В марте этого года состоялся первый за последние 88 лет визит на остров американского президента.