ԵԱՏՀ-ն փորձագետներին ավելի շատ ժամանակ Է տվել խաղալիքների անվտանգությունը քննարկելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կողմից ստեղծված Տեխնիկական կարգավորման, սանիտարական, անասնաբուժական եւ բուսասանիտարական միջոցների կիրառման կոնսուլատիվ կոմիտեի օգոստոսի 25-ին նիստում, որը նախագահել Է ԵԱՏՀ-ի Տեխնիկական կարգավորման եւ հավատարմագրման դեպարտամենտի տնօրեն Արման Շաքալիեւը, քննարկվել են լայն սպեկտրի հարցեր:
Միջոցառմանը մասնակցել են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների պետական իշխանության մի շարք լիազոր մարմինների ղեկավարներ, գործարար հանրակցության ներկայացուցիչներ, անկախ փոձագետներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունից, նիստի մասնակիցները ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նիստ ուղարկելու համար հավանություն են տվել արտադրանքի տիպի հավաստագրերի միասնական ձեւերի փոփոխություններին, որոնք նախատեսված են Միության «Սարքավորման մեքենաների անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգերով:
Բացի այդ, քննարկման արդյունքներով հանրային քննարկման ուղարկելու համար հավանություն Է տրվել Միության «Անհատական պաշտպանության միջոցների անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգում փոփոխությունների նախագծին:
Մինչեւ այս տարվա նոյեմբերի 30-ը երկարաձգված Է Միության «Խաղալիքների անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգում փոփոխությունների նախագծի հանրային քննարկումը, որում խոսքը վերաբերում Է խաղալիքների հոգեբանական-մանկավարժական փորձաքննության հնարավոր կիրացման մասին:

Экспертам дали больше времени на обсуждение безопасности игрушек
25 августа на заседании Консультативного комитета по техническому регулированию, применению санитарных, ветеринарных и фитосанитарных мер, созданного Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) под председательством директора Департамента технического регулирования и аккредитации ЕЭКАрманаШаккалиева рассмотрен широкий спектр вопросов.
В мероприятии приняли участиеруководители ряда уполномоченных органов государственной власти, представители бизнес-сообществ инезависимые эксперты государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Участники заседания одобрили для направления на заседание Коллегии ЕЭК изменения в единые формы сертификатов на тип продукции, предусмотренные техрегламентами Союза «О безопасности машини оборудования».
Кроме того, по результатам рассмотрения одобрен для направления на публичное обсуждение проект измененийв техрегламент Союза «О безопасности средств индивидуальной защиты».
До 30 ноября этого года продленопубличное обсуждение проекта изменений в техрегламентСоюза «О безопасности игрушек», в котором идет речь о возможномвведении психолого-педагогической экспертизы игрушек.