Չինական ընկերությունը ժամանակին և որակյալ կիրականացնի «Հյուսիս-հարավ»-ի հետ կապված աշխատանքները. ՉԺՀ առևտրի փոխանախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը օգոստոսի 22-ին հանդիպել է ՉԺՀ առևտրի նախարարի տեղակալ Ցյան Կեմինին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունը, չինական «CCECC» կազմակերպության և «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական ծառայությունից, նախարար Գագիկ Բեգլարյանը ողջունելով Ցյան Կեմինին՝ ընդգծել է, որ տրանսպորտի և կապի ոլորտում հայ-չինական հարաբերություններն օրեցօր ավելի են զարգանում:
«Մի քանի տարի շարունակ չինական մի շարք կազմակերպություններ Հայաստանի Հանրապետության ճանապարհաշինության ոլորտում փորձում էին իրականացնել տարբեր ծրագրեր և, վերջապես, այս տարի դա հաջողվեց: Մենք այսօր աշխատում ենք «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» ընկերության հետ, իսկ ավելի երկար տարիներ համագործակցել ենք նաև «CCECC» կազմակերպության հետ»,- ասել է Գագիկ Բեգլարյանը:
ՉԺՀ առևտրի նախարարի տեղակալ Ցյան Կեմինը նույնպես կարևորել է վերջին շրջանում երկու երկրների համագործակցության ձեռքբերումները հատկապես տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում։ «Համագործակցության լավագույն հնարավորություն է այն, որ չինական «Սինոհիդրո Քորփորեյշն» կազմակերպությունը տենդեր է շահել «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի կառուցման նախագծում: Չինական կողմը ժամանակին և որակյալ կիրականացնի այդ աշխատանքը, և մենք ակնկալում ենք հայկական կողմի համակողմանի աջակցությունը», - նշել է Ցյան Կեմինը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Մետաքսի ճանապարհի վերականգնման կարևորությանը և այն դերին, որ որպես տրանսպորտային հանգույց ունի Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրասիական տարածաշրջանում։ Չինական կողմը նաև նշել է, որ հետաքրքրված են հայ-իրանական երկաթգծի կառուցմամբ: Հանդիպման ավարտին ՉԺՀ առևտրի նախարարի տեղակալը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս շարունակել համագործակցությունը ճանապարհաշինության ոլորտում: ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարը վստահեցրել է, որ հայկական կողմը ևս շահագրգիռ է երկու երկրների միջև տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում փոխշահավետ, արդյունավետ և երկարատև համագործակցությամբ:

Chinese company will deliver timely and quality work for North-South road corridor construction – Chinese Vice Minister of Commerce
Chinese company will deliver timely and quality work for North-South road corridor construction
– Chinese Vice Minister of Commerce
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Armenian Minister of Transport and Communication Gagik Beglaryan received the Chinese delegation led by Vice Minister of Commerce Qian Keming on August 22.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia Tian Erlong, representatives of the Chinese “CCECC” company and “Sinohydro Corporation” CJSC also took part in the meeting, press service of the Armenian Ministry told “Armenpress”.
Armenian Minister Gagik Beglaryan welcomed Qian Keming stating that the Armenian-Chinese relations in the sphere of transport and communication are gradually developing.
“For several years a number of Chinese companies are trying to carry out different projects in the road construction sector in Armenia, and, finally, this year it succeeded. Today we are working with “Sinohydro Corporation” CJSC, and we have also cooperated with “CCECC” company for many years”, Gagik Beglaryan said.
Chinese Vice Minister of Commerce also underlined the recent cooperation achievements of the two states especially in the field of transport infrastructures.
“The Chinese “Sinohydro Corporation” company won a tender for the “North-South” road corridor construction project, which is the best opportunity for cooperation. The Chinese side will carry out timely and quality work, and we expect the comprehensive assistance of the Armenian side”, Qian Keming said.
The sides also talked about the necessity of the restoration of the Silk Road and Armenia’s role in the Eurasian region as a transportation hub. The Chinese side said they are interested in the construction of the Armenian-Iranian railway.
At the end of the meeting the Chinese Vice Minister expressed his willingness to continue cooperation in the road construction sector in the future.
The Armenian Minister of Transport and Communication ensured that the Armenian side is also interested in mutually beneficial, productive and long-lasting cooperation between the two states in the field of transport infrastructures.