Վրացագետը Հայաստանի համար Վրաստանի ներկայիս իշխանության գործունեությունն առավել նպասավոր է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար առավել նպաստավոր է համագործակցել Վրաստանի ներկայիս իշխանության հետ, քան նախորդի, որն ուներ թուրքամետ որոշակի դիրքորոշումներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը:
Նրա կարծիքով` Վրաստանում կայանալիք առաջիկա ընտրությունները պետք է հետաքրքրեն ոչ միայն Վրաստանի հասարակությանը, եվրոպական կառույցներին և միջազգային կազմակերպություններին, այլ նաև Հայաստանին, քանի որ Վրաստանը շատ կարևոր երկիր է մեզ համար:
Ալիկ Էրոյանցը նշեց, որ այս ընտրապայքարում երկու հիմնական քաղաքական ուժեր են հաղթելու համար լուրջ հավակնություն ներկայացնում`իշխող «Վրացական երազանք» դաշինքը և ընդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը:
«Եթե համեմատելու լինենք «Միացյալ ազգային շարժման» հիմնադիր, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլու իշխանության ժամանակաշրջանը, ապա կհիշենք, թե ինչպիսի պրոթուրքական ու պրոադրբեջանական քաղաքականություն էր վարում նա`զուգահեռ Եվրոմիության և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացներին: Իսկ գործող իշխանությունները ցույց տվեցին, որ իրենց համար կարևոր են բոլոր հարևանների հետ լավ հարաբերությունները հաստատելը»,- նշեց վրացագետը:
Էրոյանցի խոսքով` եթե գործող իշխանությունները շարունակեն իրենց որդեգրած քաղաքականությունը, ապա ամեն դեպքում ելքը բացասական չի լինի Հայաստանի համար, եթե չասենք նպաստավոր:

Грузинолог считает деятельность нынешнего руководства Грузии наиболее благоприятной для Армении
Для Армении  наиболее благоприятным кажется сотрудничество с нынешним руководством Грузии, чем с  прежним, отличившимся явной  протурецкой  ориентацией.  Как передает Арменпресс, такое  мнение  высказал в беседе с журналистами грузинолог Алик Эроянц.
Он считает, что предстоящие выборы  в  Грузии должны заинтересовать не только грузинскую общественность, европейские  и международные структуры, но и Армении, ибо Грузия – весьма  важная для  нас страна.
Эроянц  отметил, что на реальную победу серьезно претендуют две силы – правящий  блок  «Грузинская мечта» и оппозиционная  партия  «Объединенное  национальное  движение».
«Если сравнить период правления партия  «Объединенное  национальное  движение» с президентом Саакашвили, то можно вспомнить, какая явно протурецкая и проазербайджанская политика проводилась тогда – параллельно с усилиями по вступлению  в  ЕС  и НАТО. А нынешние  власти показали, что для них важно установление  хороших отношений  со всеми соседями», - сказал Эроянц.
Он уверен, что если нынешние  власти продолжать свою политику, то в любом случае это не  будет для  Армении негативным – скорее позитивным.