Վրացագետը Հայաստանի համար Վրաստանի ներկայիս իշխանության գործունեությունն առավել նպասավոր է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար առավել նպաստավոր է համագործակցել Վրաստանի ներկայիս իշխանության հետ, քան նախորդի, որն ուներ թուրքամետ որոշակի դիրքորոշումներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը:
Նրա կարծիքով` Վրաստանում կայանալիք առաջիկա ընտրությունները պետք է հետաքրքրեն ոչ միայն Վրաստանի հասարակությանը, եվրոպական կառույցներին և միջազգային կազմակերպություններին, այլ նաև Հայաստանին, քանի որ Վրաստանը շատ կարևոր երկիր է մեզ համար:
Ալիկ Էրոյանցը նշեց, որ այս ընտրապայքարում երկու հիմնական քաղաքական ուժեր են հաղթելու համար լուրջ հավակնություն ներկայացնում`իշխող «Վրացական երազանք» դաշինքը և ընդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը:
«Եթե համեմատելու լինենք «Միացյալ ազգային շարժման» հիմնադիր, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլու իշխանության ժամանակաշրջանը, ապա կհիշենք, թե ինչպիսի պրոթուրքական ու պրոադրբեջանական քաղաքականություն էր վարում նա`զուգահեռ Եվրոմիության և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացներին: Իսկ գործող իշխանությունները ցույց տվեցին, որ իրենց համար կարևոր են բոլոր հարևանների հետ լավ հարաբերությունները հաստատելը»,- նշեց վրացագետը:
Էրոյանցի խոսքով` եթե գործող իշխանությունները շարունակեն իրենց որդեգրած քաղաքականությունը, ապա ամեն դեպքում ելքը բացասական չի լինի Հայաստանի համար, եթե չասենք նպաստավոր:

Georgian current leadership’s policy is more favorable for Armenia – expert on Georgian affairs
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Expert on Georgian affairs Alik Eroyants says it is beneficial for Armenia to cooperate with the current Georgian leadership, than with the previous one which had certain pro-Turkish stances, reports “Armenpress”.
He said not only the Georgian public, the European structures and international organizations, but also Armenia must be interested in the upcoming Georgian elections since Georgia is a very important country for us.
Alik Eroyants said in this election campaign two political forces have a possibility to win: the one is the ruling “Georgian Dream” alliance and “The United National Movement” opposition party.
“If we compare the governing period of former Georgian President Mikheil Saakashvili, we will remember his pro-Turkish and pro-Azerbaijani policy in parallel with the accession processes to the EU and NATO. But the current ruling leadership showed that they give importance to establishing normal relations with all their neighbors”, he said.
Eroyants said if the current leadership continues their policy, in any case the result will be positive for Armenia, if not to say favorable.