Ապրիլին ադրբեջանցիների կողմից հայ զինծառայողների խոշտանգումների փաստահավաք գործունեությունը շարունակվում է. ԼՂՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում շարունակում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացրած խոշտանգումների վերաբերյալ փաստահավաք գործունեությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Դա բավականին ժամանակատար աշխատանք է: Մենք այժմ կապի մեջ ենք նաեւ համապատասխան կառույցների հետ, առանձին վարույթ ենք հարուցել»,-նշեց նա:
Ապրիլի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչիգրասենյակի միջնորդությամբ Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում իրականացրել է զոհվածների մարմինների փոխանակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև։ Ղարաբաղյան կողմին է հանձնվել ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում առաջնագծում զոհված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողի մարմին: Ադրբեջանական կողմից հանձնված զոհվածների բոլոր մարմինները ենթարկված են եղել խոշտանգման ու անարգանքի։
Ապրիլի 22-ին ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացրած դաժանությունների մասին զեկույցը ներկայացրել է միջազգային կառույցներին՝ մասնավորապես, ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցերով հատուկ զեկուցողին, ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին, Օմբուդսմենների միջազգային ինստիտուտին, ինչպես նաեւ Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture եւ մի շարք այլ իրավապաշտպան միջազգային կազմակերպություններին:
«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե ինչ արդյունք է ունեցել տվյալ հարցում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը, Ռուբեն Մելիքյանը պատասխանեց.
«Տեսանելի արդյունքներից մեկը թերեւս Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնության (FIDH) զեկույցն է, որտեղ բավականին շատ հղումներ են կատարվել հենց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցին, արցախյան դիրքորոշմանը, չնայած այնտեղ ներկայացված է նաեւ ադրբեջանական դիրքորոշումը: Փորձ է արվել օբյեկտիվորեն անդրադարձ կատարել, քանի որ պետք է հասկանալ՝ որքան էլ մեր գնահատականներն անկախ լինեն, միեւնույնն է, այն դիտվելու է որպես արցախյան կողմի փաստաթուղթ»,- ասաց ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Նա հստակեցրեց, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի խնդիրն այս հարցում գործընկեր կազմակերպություններին իրավիճակը հստակ եւ հասկանալի լեզվով ներկայացնելն է:
«Տվյալ զեկույցն ուղարկվել է միջազգային կառույցներին ավելի շատ տեղեկատվություն տարածելու, ուշադրություն հրավիրելու համար, որպեսզի մարդիկ ավելի ուշադիր լինեն արցախյան իրադարձություններին, հետեւեն դրանց զարգացմանը: Այսինքն ՝ սա այս դեպքում ֆորմալ իրավիճակ չէ, ֆորմալ կլինի, օրինակ՝ միջազգային դատական ատյանների կապակցությամբ»,- եզրափակեց Ռուբեն Մելիքյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում վերլուծված են Ադրբեջանի հայատյաց՝ միջազգային իրավապաշտպան բոլոր պահանջները խախտող քաղաքականությունը, ինչպես նաև դրա սարսափեցնող հետևանքները՝ դաժանությունների կոնկրետ օրինակներով: Զեկույցում քննարկված են Ադրբեջանի կողմից հայկական ծագում ունեցող մարդկանց նկատմամբ ատելության և բռնության դրդելու մասին վկայող՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների օբյեկտիվ գնահատականները, ինչպես նաև ներկայացված է ատելության քարոզը զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցիալական ցանցերում:
Ընդ որում, առանձին ներկայացված է Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնատար, ինչպես նաև հանրային այլ անձանց՝ ատելություն և բռնություն քարոզող հետևողական գործունեությունը:

YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. In an interview with “Armenpress”, Human Rights Defender of Nagorno Karabakh Ruben Melikyan said the fact-finding activities on the tortures committed by the Azerbaijani forces against the NKR civilians and the Defense Army soldiers continue.
“It is quite time-consuming work. Now we are in contact with the respective structures, we have initiated a separate proceeding”, he said.
On April 10 the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of the Nagorno Karabakh Republic, through the mediation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, carried out the exchange of bodies of the deceased between the Nagorno Karabakh Republic and Azerbaijan near the Bash Karvend settlement. The bodies of 18 servicemen of the NKR Defense Army, fallen as a result of the large scale military aggression unleashed by Azerbaijan in April 2-5, were transferred to the NKR side during the exchange.
At the presence of the representatives of the International Committee of the Red Cross, the NKR State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons registered that all bodies of the deceased transferred by the Azerbaijani side had been subjected to torture and mutilation.
On April 22 the Human Rights Defender of Nagorno Karabakh has submitted the report on the atrocities of the Azerbaijani armed forces committed during the period of April 2-5 against the civilians of Nagorno Karabakh and the servicemen of the Defense Army to the international institutions. In particular, the report was sent to the UN and CoE High Commissioners for Human Rights, UN Special Rapporteur on torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, democratic institutions of the OSCE, the Human Rights Office, the institution of the European Ombudsman, the International Institute of the Ombudsman, etc. The report has been sent also to international human rights institutions - Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture, as well as a number of other human rights organizations”.
To “Armenpress” question whether the activity of the Human Rights Defender had any impact on that issue, Ruben Melikyan said:
“One of the most visible results was the report by the International Federation for Human Rights (FIDH) where many references are made to the report by the NKR Ombudsman, the NKR’s stance, but the report also presents the Azerbaijani stance. An attempt has been made to objectively reflect the reality since we must understand that despite our assessments are independent, this will be viewed as the Nagorno Karabakh side’s document”, he said.
He said the Human Rights Defender must present clearly the situation to its partner organizations.
“The report has been sent to the international structures with the purpose of spreading more information, bringing attention in order for people to pay much attention to the NKR events and follow the developments. In other words, in this case this is not a formal situation, it will be formal, for instance, in case of the international tribunals”, Ruben Melikyan said.
The Ombudsman’s report analyzes Azerbaijan’s anti-Armenian, violating all international norms policy, as well as its terrible consequences with specific examples of brutality. The report discusses the objective assessments of the international prominent organizations over the Azerbaijani hatred and violence against people with the Armenian nationality, as well as it presents the hatred propaganda in the media and social networks.
Moreover, the report presents the consistent activities of hatred and violence propaganda by the Azerbaijani officials, as well as other public figures.