Կցանկանայի Ձեր հարցազրույցներում կարդալ մտահոգություն պատանդ բժիշկների մասին. վաստակավոր բժշկի բաց նամակն՝ Արսինե Խանջյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր բժիշկ,«Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Լիդա Մուրադյանը բաց նամակ է հղել հայտնի դերասանուհի Արսինե Խանջյանին՝ կապված ՊՊԾ գնդում զինված անձանց կողմից բժիշկների պատանդառության հետ: «Արմենպրես»-ն այն ներկայացնում է ամբողջությամբ.
«Հարգելի՛ տիկին Խանջյան, բարո՛վ եք եկել Հայաստան։
Մեր հայրենիքի դռներն ու մեր սրտերը միշտ բաց են Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների առջև:
Ձեզ գրում է կին, ով անչափ վրդովվեց ոստիկանների կողմից Խորենացի փողոցում Ձեր նկատմամբ թույլ տրված անփութությունից: Վրդովվեց ոչ միայն որպես համաքաղաքացի, այլև՝ երկրպագու, ում սիրելի դերասանուհուն այդքան անհարմարություն պատճառվեց: Կատարվածն, իրոք, դատապարտելի է: Միևնույն ժամանակ, մամուլից տեղեկացա, որ ոստիկանության բաժնում Ձեզ հարգալից են վերաբերվել, բարձրաստիճան ոստիկանը Ձեզանից ներողություն է խնդրել, անգամ սուրճ են առաջարկել, զրուցել են ու ճանապարհել տուն:
Տիկի՛ն Արսինե,
Ձեզ գրում է մի կին, ում գործընկեր բժիշկներն արդեն ավելի քան 60 ժամից ավելի է՝ պատանդի կարգավիճակում են պահվում զինված խմբի անդամների կողմից: Նրանց թվում կա իմ ու Ձեզ նման կին, ով ի տարբերություն մեզ, հաղթահարելով իր մարդկային վախերը, շտապել էր օգնելու մի խումբ զինված տղամարդկանց: Կին, ով աշխատանքից հետո իմ ու Ձեզ նման պետք է տուն վերադառնար, բայց դարձավ այն մարդկանց պատանդը, որոնց օգնության ձեռք էր մեկնել: Կին, ում ձեռքերով հազարավոր կյանքեր են փրկվել, ով հայ ավանդապահ ընտանիքի մայր է։ Եվ արդեն 60 ժամից ավելի է, ինչ նա ստիպողաբար մնում է երկու տասնյակից ավելի օտար տղամարդկանց հետ` ինչը մեր արժեհամակարգին անահարիր ու խորթ է։ Ես պատկերացնում եմ, թե ինչ կկատարվեր իմ ամուսնու հետ, երբ ինձ հետ նման բան պատահեր: Հավանաբար, ամենաքիչը կխելագարվեր: Վստահ եմ՝ Ձեր ամուսինը նույնպես:
Ես ուշիուշով հետևում եմ Ձեր հարցազրույցներին ու շատ կուզենայի դրանցից գոնե մեկում կարդալ Ձեր մտահոգությունը բուժքրոջ ու նրա կոլեգաների վիճակի մասին: Շատ կուզենայի կարդալ, որ Ձեզ նույնքան մտահոգում է հոգեբանական ու ֆիզիկական ծանր վիճակում գտնվող բուժաշխատողների ճակատագիրը, որքան մտահոգեց Ձեզ պատճառված անհարմարությունը:
Տիկի՛ն Խանջյան,
Պատանդի կարգավիճակում գտնվող կնոջ դուստրն այսօր նշում է ծննդյան տոնը` առանց մոր: Գիտեմ, որ Դուք էլ ինձ նման ցանկանում եք, որ աշխարհում ոչ մի զավակ ծննդյան օրն առանց մոր նշելու պատճառ չունենա։
Սիրելի՛ Արսինե,
Ձեր հանդեպ ունեցած հարգանքս կտասնապակվեր, եթե կոչով դիմեիք զինյալներին՝ խնդրելով ազատ արձակել պատանդի կարգավիճակում գտնվող բժիշկներին: Դեռ ուշ չէ»:

“I’d like to read concern over hostage paramedics in your interviews” – Distinguished Doctor of Armenia addresses Arsine Khanjian
“I’d like to read concern over hostage paramedics in your interviews” – Distinguished Doctor of
Armenia addresses Arsine Khanjian
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Distinguished doctor of Armenia, director of the “Nork Marash” Medical Center Lida Muradyan issued an open letter to famous actress Arsine Khanjian in regard to gunmen holding paramedics hostage in the seized police precinct.
ARMENPRESS present the open letter:
“Dear Mrs. Khanjian, welcome to Armenia.
The doors and hearts of our Homeland are always open for our Diaspora compatriots.
A woman is writing this, who was very upset by the negligence of the police towards you in Khorenatsi Street. Upset not only as a compatriot, but also as a fan, whose dearest actress has been subjected to such inconvenience. What happened is really condemnable. In the same time, I was informed from the press that you have been treated respectfully in the police station, a high ranking officer has apologized, they even offered you coffee, talked to you and escorted you home.
Mrs. Arsine,
A woman is writing this, whose colleagues are being held hostage for more than 60 hours by gunmen. Among them is a woman like you and me, who unlike us, has overcome human fears and hurried to help several armed men. A woman, who was supposed to return home after work, like you and me, but was taken hostage by those men, who she had reached a helping hand to. A woman, who has saved thousands of lives, who is a mother of a traditional Armenian family. And for more than 60 hours she is forced to stay with more than two dozen strange men, which is inappropriate and strange for our set of values. I can only imagine what would happen to my husband, if something like this had happened to me. Perhaps, at least he would go insane. I am sure, your husband as well.
I am following your interviews and I would really like to read in at least one of them about your concern over the hostage doctors. I would really like to read that you are equally concerned about the fate of the medical personnel who are in a serious psychological and physical condition, as much as you were concerned with the inconvenience which happened to you.
Mrs. Khanjian,
Today is the birthday of the hostage nurse’s daughter; she is celebrating it without her mother. I know, just like me, you also wish that no child in the world has the reason to celebrate a birthday without a mother.
Dear Arsine,
My respect for you would become 10 times greater, if you would address the gunmen with an urge, asking them to free the hostage doctors. It’s not too late yet. “