«Գազպրոմ Արմենիա»-ն գազի գնի նվազեցման տարբերությունը կփոխհատուցի պետական բյուջե
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը գազի գնի նվազեցման տարբերությունը կփոխհատուցի Հայաստանի պետական բյուջե: Կառավարության նիստում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Իոսիֆ Իսայանը հիշեցրեց, որ այս տարվա ապրիլի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի համար բնական գազի գինը սահմանին 1000 խմ համար սահմանվել է 150 դոլար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված` «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գործող սակագնի հաշվարկում բնական գազի ձեռքբերման գինը 1000 խմ համար 189 դոլար է: 2016թ. հուլիսի 1-ից ընկերության համար սահմանված սակագնի հաշվարկում բնական գազի ձեռքբերման գինը 1000 խմ համար 150 դոլար է: Ըստ որոշման՝ 1000 խմ համար 189 դոլարի և 165 դոլարի տարբերությունը մնում է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին, իսկ 2016 թ. ապրիլ, մայիս և հունիս ամիսների համար 165 դոլարի և 150 դոլարի տարբերությունը կազմող 15 դոլարն ընկերության կողմից ենթակա է փոխանցման ՀՀ պետական բյուջե: Հետևաբար, ընկերությունն այս տարվա ապրիլ, մայիս և հունիս ամիսների համար առաջացած 3 մլն 744 հազար դոլարին համարժեք 1 մլրդ 789 մլն 021 հազար դրամը փոխանցում է պետական բյուջե:
Միաժամանակ որոշմամբ՝ այդ գումարը դարձյալ կուղղվի «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությանը: Իսայանի խոսքով՝ որոշմամբ նույն գումարի չափով ավելացվեց «Երևանի ՋԷԿ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալում ՀՀ բաժնեմասը: Ստացված գումարը «Երևանի ջերմաէլեկտրակենտրոն» ՓԲԸ-ն կուղղի «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի հանդեպ իր կրեդիտորական պարտքի մարմանը:

“Gasprom Armenia” to compensate difference of gas price reduction to state budget
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. “Gasprom Armenia” company will compensate the difference of the gas price reduction to Armenia’s state budget. Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Armenia Iosif Isayan recalled at the Government’s session that the natural gas price for Armenia in the border is set 150 USD for 1000 cubic meters for the period of April 1 to December 31 in 2016, reports “Armenpres”.
According to the calculation in the tariff approved by the Public Service Regulatory Commission, the gas purchase price is 189 USD for 1000 cubic meters. Starting from July 1, 2016, the gas purchase price is 150 USD for 1000 cubic meters. Based on the decision, the difference between 189 USD and 165 USD for 1000 cubic meters remains to “Gasprom Armenia” CJSC, and the difference between 165 USD and 150 USD for April, May and June must be compensated to the state budget. Thus, the company will transfer 1 billion 789 million 021 thousand AMD to the state budget for April, May and June of this year.