Թուրքիայում հրավիրվել է բարձրագույն ռազմական խորհրդի նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում հրավիրվել է բարձրագույն ռազմական խորհրդի նիստ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Անադոլու» գործակալությունը, Անկարայի «Չանկայա» պալատում ընթացող նիստը գլխավորում է երկրի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը:
Նմանատիպ նիստերը նախկինում համարվել են իսխտ գաղտնի և անցկացվել են միայն Գլխավոր շտաբի շենքում. այս նիստն առաջինն է, որ խախտում է նշված ավանդույթը: Նիստը խորհրդանշական է նաև այն առումով, որ Յըլդըրըմն առաջին անգամ է նրան մասնակցում վարչապետի պաշտոնում, իսկ Ֆիքրի Յըշըքը՝ որպես պաշտպանության նախարար:
Նիստի օրակարգում է Թուրքիայում ձախողված ռազմական հեղաշրջման հետևանքով թափուր մնացած ռազմական պաշտոններում նոր նշանակումների հարցը:

В Турции созвали заседание Высшего военного совета
В Турции созвали заседание Высшего военного совета. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство  «Анадолу». Заседание совета возглавил премьер-министр Бинали Йылдырым.
Ранее подобные заседания проводились в строжайшей тайне и в здании Генштаба, нынешнее заседание нарушает традиции. Впервые на заседании в качестве премьер-министра выступает Бинали Йылдырым, а в качестве министра обороны – Фикр Йышык.
В повестке заседания – новые назначения на посты в военном ведомстве, оказавшиеся вакантными после подавления попытки военного переворота.