ԱՄՆ փոխնախագահի թեկնածուներն արտահայտված դիրքորոշում ունեն հայկական հարցերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ փոխանախագահի` Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Թիմ Քեյնը տարիներ շարունակ աջակցել է ԱՄՆ օրենսդիր և գործադիր մարմինների կողմից հայկական հարցերի արծարծմանն ու լուծմանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի պաշտոնական կայքը, Քեյնը եղել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կողմնակից Ռիչմոնդի քաղաքապետ, իսկ այնուհետև Վիրջինիայի նահանգապետ ընտրվելու առաջին իսկ օրերից:
Քեյնը հանձնախմբի կողմից ունի «C+» (լավագույնը A-ն է, վատագույնը՝ F-ը) գնահատականը հայկական խնդիրներին իր ուշադրության և աջակցության համար:
2014թ. լինելով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ՝ Քեյնը փոփոխություններ է առաջարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 410 բանաձևում և կողմ է քվեարկել այդ բանաձևին:
«Օսմանյան կայսրությունում 1915թ. հայերի դեմ ցեղասպանությունը փաստ է. ՄԱԿ-ում մեր դեսպանը գիրք է գրել այս մասին: Մենք նրան հաստատել ենք այդ պաշտոնում նշված հարցում իր ներգրավվածության համար»,- նշել էր Քեյնը:
Հայկական խնդիրների վերաբերյալ ակտիվորեն դիրքորոշումներ է արտահայտել նաև  ԱՄՆ փոխնախագահի հանրապետական թեկնածու Մայք Փենսը: 2005թ. լինելով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ՝ Փենսը կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 195 և 316 բանաձևերին, սակայն 2007 և 2010 թվականներին դեմ է քվեարկել նմանատիպ բանաձևերի: «Դեմ» քվեարկելը Մայք Փենսը բացատրել է, որ կասկածի տակ չի դնում Հայոց ցեղասպանության փաստը, սակայն կարծում է, որ այդ բանաձևերի ընդունումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վրա:
Այս տարի կայանալիք ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ արդեն կայացել են երկու ամենամեծ կուսակցությունների՝ հանրապետականների և դեմոկրատների նախնական ընտրությունները, որոնց արդյունքներով համապատասխանաբար թեկնածուներ են առաջադրվել Դոնալդ Թրամփը և Հիլարի Քլինթոնը: Սակայն ԱՄՆ-ում քաղաքացիները իրենց քվեն տալիս են ոչ թե մեկ թեկնածուի, այլ այսպես կոչված «կուսակցական տոմսի» (party ticket), որում նշվում է նախագահի և փոխնախագահի թեկնածուները: Անցած շաբաթների ընթացքում նախ հայտնի էր դարձել, որ Թրամփը որպես փոխնախագահի թեկնածու առաջադրել է Ինդիանայի նահանգապետ Մայք Փենսի թեկնածությունը, իսկ այնուհետև Քլինթոնը փոխնախագահի` Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու էր առաջադրել Վիրջինիայից ընտրված սենատոր Թիմ Քեյնին:

Кандидаты в вице-президенты США имеют четкую позицию в армянском вопросе
Кандидат в вице-президенты США от Демократической партии Тим Кейн годами поддерживал решение вопросов, поднимаемых армянскими организациями в законодательных и исполнительных органах власти в США.
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на сайт комитета Айдата США, Кейн был мэром города Ричмонд и сторонником признания Геноцида армян и тогда, когда стал губернатором Вирджинии.
Комитет Айдата оценивает Кейна «C+» (максимум - A, минимум - F) с позиций его внимания по отношению к армянскому вопросу.
В 2014г., будучи членом комиссии Сената по внешним вопросам, Кейн предложил поправки к резолюции 410 о Геноциде армян, и проголосовал за признание Геноцида.
Кандидат в вице-президенты США от Республиканской партии Майк Пенс также имеет активную позицию в армянском вопросе.  В 2005г., будучи членом комиссии Конгресса по внешним вопросам, Пенс проголосовал за признание Геноцида армян резолюциями  195 и 316, однако в  2007 и в 2010 годах он голосовал против, что объяснил тем, что он не ставит под сомнение Геноцид, однако думает, что его принятие может отрицательно отразиться на отношениях США и Турции.
В США 2 крупнейшими партиями – демократами и республиканцами, уже отобраны кандидаты в президены – Хилари Клинтон и Дональд Трамп. Однако голосование в президентских выборах в СШ проводится не по единоличным кандидатурам, а по так называемым «партийным билетам» (party ticket), где указаны также кандидатуры вице-президентов. Республиканцы на этот пост выдвинули губернатора Индианы Майка Пенса, а демократы – сенатора от Вирджинии Тима Кейна.