ԱՄՆ փոխնախագահի թեկնածուներն արտահայտված դիրքորոշում ունեն հայկական հարցերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ փոխանախագահի` Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Թիմ Քեյնը տարիներ շարունակ աջակցել է ԱՄՆ օրենսդիր և գործադիր մարմինների կողմից հայկական հարցերի արծարծմանն ու լուծմանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի պաշտոնական կայքը, Քեյնը եղել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կողմնակից Ռիչմոնդի քաղաքապետ, իսկ այնուհետև Վիրջինիայի նահանգապետ ընտրվելու առաջին իսկ օրերից:
Քեյնը հանձնախմբի կողմից ունի «C+» (լավագույնը A-ն է, վատագույնը՝ F-ը) գնահատականը հայկական խնդիրներին իր ուշադրության և աջակցության համար:
2014թ. լինելով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ՝ Քեյնը փոփոխություններ է առաջարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 410 բանաձևում և կողմ է քվեարկել այդ բանաձևին:
«Օսմանյան կայսրությունում 1915թ. հայերի դեմ ցեղասպանությունը փաստ է. ՄԱԿ-ում մեր դեսպանը գիրք է գրել այս մասին: Մենք նրան հաստատել ենք այդ պաշտոնում նշված հարցում իր ներգրավվածության համար»,- նշել էր Քեյնը:
Հայկական խնդիրների վերաբերյալ ակտիվորեն դիրքորոշումներ է արտահայտել նաև  ԱՄՆ փոխնախագահի հանրապետական թեկնածու Մայք Փենսը: 2005թ. լինելով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ՝ Փենսը կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող թիվ 195 և 316 բանաձևերին, սակայն 2007 և 2010 թվականներին դեմ է քվեարկել նմանատիպ բանաձևերի: «Դեմ» քվեարկելը Մայք Փենսը բացատրել է, որ կասկածի տակ չի դնում Հայոց ցեղասպանության փաստը, սակայն կարծում է, որ այդ բանաձևերի ընդունումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների վրա:
Այս տարի կայանալիք ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ արդեն կայացել են երկու ամենամեծ կուսակցությունների՝ հանրապետականների և դեմոկրատների նախնական ընտրությունները, որոնց արդյունքներով համապատասխանաբար թեկնածուներ են առաջադրվել Դոնալդ Թրամփը և Հիլարի Քլինթոնը: Սակայն ԱՄՆ-ում քաղաքացիները իրենց քվեն տալիս են ոչ թե մեկ թեկնածուի, այլ այսպես կոչված «կուսակցական տոմսի» (party ticket), որում նշվում է նախագահի և փոխնախագահի թեկնածուները: Անցած շաբաթների ընթացքում նախ հայտնի էր դարձել, որ Թրամփը որպես փոխնախագահի թեկնածու առաջադրել է Ինդիանայի նահանգապետ Մայք Փենսի թեկնածությունը, իսկ այնուհետև Քլինթոնը փոխնախագահի` Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու էր առաջադրել Վիրջինիայից ընտրված սենատոր Թիմ Քեյնին:

YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. US Vice-President’s Democratic Party candidate Tim Kaine for years has supported the discussion and solutions of the Armenian issues by the US legislative and executive bodies, “Armenpress” reports citing the ANCA official website.
Senator Kaine has been largely supportive of Armenian issues - including Armenian Genocide recognition - since his days as mayor of Richmond and in Virginia state government.
Kaine received C+ grade from the ANCA (the highest is A, the lowest F) for his attention and support to the Armenian issues.
As a member of the Senate Foreign Relations Committee in 2014, Kaine proposed to make changes in the 410 resolution recognizing the Armenian Genocide and voted in favor of that resolution.
“But the fact of the Ottoman's Empire's genocide against Armenia in 1915 is where — our ambassador to the United Nations has written a book about it. We confirmed her because of her passionate advocacy about this issue”, he said.
US Vice-President Republican Nominee Mike Pence also expressed his active stance over the Armenian issues. As a member of the US House of Representatives Foreign Relations Committee in 2005 he voted in favor of the number 195 and 316 resolutions recognizing the Armenian Genocide, however, in 2007 and 2010 he voted against similar resolutions. By voting against, Mike Pence said he doesn’t question the fact of the Armenian Genocide, but he thinks the adoption of that resolution may have negative impact on the Turkish-American relations.