Որևէ ժողովրդավարական երկրում զենքի ուժով խնդիր լուծելն արդարացված չէ. ՀՀԿ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է առաջնորդվել «մի վնասիր» սկզբունքով: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը զինված խմբի հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի բացառապես խաղաղ, բանակցությունների միջոցով հանգուցալուծման կողմնակից է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՀՀԿ Գործադիր մարմնի նիստից հետո հայտարարեց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք բոլորիս մտահոգում են: Մենք քննարկել ենք այս հարցը կուսակցության գործադիր մարմնի այսօրվա նիստում: Տեղի է ունեցել ողբերգություն, սպանվել է ոստիկանության գնդապետ, ով ծառայել է հայրենիքին Արցախյան հերոսամարտի ժամանակ, նաև իր պարտականությունն էր կատարում օրեր առաջ»,-ասաց Շարմազանովը:
Նա հույս հայտնեց, որ քրիստոնեական արժեհամակարգն ու հանդուրժողականությունը կհաղթեն: «Հայաստանում մենք թշնամիներ չունենք, բոլորը մեր քույրերն ու եղբայրներն են: Ես համարում եմ, որ բոլոր կողմերում խիղճն ու հանդուրժողականությունը կհաղթեն և կխուսափեք նոր արյունահեղությունից»,-ավելացրեց պաշտոնյան:
Շարմազանովը շեշտեց՝ որևէ ժողովրդավարական երկրում զենքի ուժով խնդիր լուծելն արդարացված չէ՝ Միացյալ Նահանգներից մինչև Ճապոնիա:

RPA spokesperson: Solving problems by force is not approved in any democratic state
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. To solve the situation in Yerevan it is necessary to be guided by the principle “do not harm”. The ruling Republican Party of Armenia supports exclusively peaceful and negotiated solution to the situation following the armed assault by gunmen on a police regiment in Yerevan, “Armenpress” reports Vice President of the National Assembly of Armenia, RPA spokesperson Eduard Sharmazanov told the reporters after RPA Executive Body meeting.
“We are all concerned by the incidents that occurred in Erebuni administrative district of Yerevan. We discussed this issue at the Executive Body meeting today. A tragedy has occurred, a police Colonel, who served his motherland during the Artsakh war was killed while fulfilling his service duties”, Sharmazanov said.
He also mentioned that Christian value system and tolerance will prevail. “We have no enemies in Armenia; all are our brothers and sisters”, Sharmazanov said, adding that solving problems by force is not approved in any democratic state.