Եթե Իսրայելի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցը թողնվի ազատ քվեարկության, այն կարող է ընդունվել. Կիրո Մանոյան
Եթե Իսրայելի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցը թողնվի ազատ
քվեարկության, այն կարող է ընդունվել. Կիրո Մանոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի հասարակական շրջանակներում մեծացել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցը, սակայն այդ երկրի իշխանություններն այդ քայլին գնալ առայժմ չեն ցանկանում: Հուլիսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՅԴ հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը՝ անդրադառնալով Իսրայելի խորհրդարանից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու բանաձևը կրկին հանձնաժողով ուղարկելու հանգամանքին: «Նրանք այդ քայլին չեն գնում նախ Թուրքիայի մոտ դժգոհություններ չառաջացնելու նկատառումով, բայց միշտ հարցը կպահեն Թուրքիայի դեմ քաղաքական նպատակներով օգտագործելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մանոյանը:
Մանոյանի խոսքով՝ եթե Իսրայելի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցը թողնվի ազատ քվեարկության, այն կարող է ընդունվել, քանի որ Կնեսետի 5-6 կուսակցություններ կողմ են դրան: Բանախոսի խոսքով՝ Իսրայելի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցը որպես լծակ են օգտագործում Թուրքիայի դեմ: «Անցած վեց տարիներին, երբ թուրք-իսրայելական հարաբերությունները լարված էին, Իսրայելի իշխանությունները նույնպես կողմ չեն եղել բանաձևի քվեարկությանը, բայց դեմ էլ չեն եղել հարցի արծարծմանը: Հայ համայնքին սատարող հրեա մտավորականներն այս ամենում քաշքշուկ են տեսնում` համարելով, որ Իսրայելի իշխանությունները Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայի գլխին մահակ օգտագործելու միջոց են տեսնում: Իսրայելի հայ համայնքին էլ, իհարկե, չի գոհացնում այն հանգամանքը, որ բանաձևը կրկին հետ է ուղարկվել հանձնաժողով, քանի որ նրանք ցանկանում են քվեարկություն տեսնել և հասկանալ Իսրայելի իշխանությունների հստակ դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում»,- ընդգծեց նա:
Դիտարկմանը, թե Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու բանաձևը հանձնաժողով ուղարկելու որոշմանը կողմ են քվեարկել նաև նրանք, ովքեր կողմ են եղել դրա ընդունմանը, Մանոյանն ընդգծեց, որ նրանք, հավանաբար, այդ քայլին գնացել են՝ մտավախություն ունենալով, որ քվեարկության դրվելու դեպքում այն կարող է բացասական եզրակացություն ստանալ:
Հուլիսի 5-ին Իսրայելի խորհրդարանում արդեն 3-րդ անգամ քննարկվել  է Հայոց ցեղասպանության հարցը «Մերեց» կուսակցության նախագահ Զեհավա Գալոնի նախաձեռնությամբ: Իսրայելի Կնեսետը Հայոց ցեղասպանության բանաձևն ուղարկել է կրթության և մշակույթի հանձնաժողով. 120 պատգամավորից որոշմանը կողմ է քվեարկել 24-ը, դեմ քվեարկողներ չեն եղել:

Если бы в Кнессете состоялось свободное голосование, то Геноцид армян мог быть принят: Киро Маноян
В общестсвенных кругах Израиля окреп вопрос признания Геноцида армян, однако власти страны пока не желают пойти на этот шаг. Как передает «Арменпресс», Об этом 6-го июля   в беседе с журналистами сказал руководитель офиса Айдата АРФД Киро Маноян, комментируя то, что Кнессет направил резолюцию о Геноциде армян в комиссию по образованию и культуре.
«Они не идут на это, чтобы, в первую очередь, не вызвать недовольство Турции, однако всегда будут держаыь вопрос открытым, чтобы использовать его в политических вопросах против Турции»,- сказал руководитель офиса Айдата АРФД Киро Маноян.
По его словам, если бы в Кнессете состоялось свободное голосование, то Геноцид армян мог быть принят, поскольку за принятие  резолюции были 5-6 партий Кнессета.
«В прошедшие 6 лет, когда отношения Израиля и Турции были напряженными, власти Израиля так же не были за принятие этой резолюции, однако не были против того, чтобы вопрос был поднят. Еврейские интеллигенты, поддерживающие армянскую общину, видят в этом проволочки, считая, что власти Израиля держат этот вопрос в качестве дубинки над головой Турции, чем армянская община, конечно же, недовольна, желая видеть голосование по этому вопросу и понять позицию Израиля в вопросе принятия Геноцида армян»,- сказал руководитель офиса Айдата АРФД Киро Маноян.
На замечание о том, что за отправку резолюции о Геноциде армян в комиссию по образованию и культуре голосовали и те, кто был за признание Геноцида армян, Киро Маноян сказал, что они сделали это, вероятно, опасаясь, что при голосовании не наберут голосов за принятие резолюции.
5-го июля Кнессет уже в 3-й раз обсуждал вопрос Геноцида армян по инициативе председателя партии МЕРЕЦ Заавы Гальон. Кнессет направил резолюцию о Геноциде армян в комиссию по образованию и культуре. «За» проголосовали 24 из 120 депутатов, голосовавших «против» не было.