ԱՊՀ ինստիտուտի աշխատակիցները ստացել են ՀՀ Նախագահի պարգևները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանությունում հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Նախագահի՝  հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար և ռուսաստանյան ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հիմնադրման 20-ամյակի կապակցությամբ շնորհված պարգևների հանձնման արարողությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանն իր բացման խոսքում, շնորհավորելով ԱՊՀ ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինին և աշխատակիցներին հոբելյանի առթիվ, ընդգծել է, որ իր գործունեության երկու տասնամյակների ընթացքում կառույցը նշանակալի ներդրում է ունեցել հայ-ռուսական հարաբերությունների առավել խորացման գործում: «ԱՊՀ երկրների ինստիտուտը հետխորհրդային զարգացումների բարդ խճանկարում պատվով իրականացրել և շարունակում է իրականացնել տարածաշրջանային արդի հարցերի շուրջ իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված իր առաքելությունը»,- նշել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը:
Միջոցառմանը դեսպան Եսայանն ԱՊՀ ինստիտուտի եվրասիական ինտեգրման և Շանհայան համագործակցության կազմակերպության զարգացման բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Եվսեևին և ԱՊՀ ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարգարովին հանձնել է ՀՀ Նախագահի կողմից շնորհված Երախտագիտության մեդալները, իսկ ինստիտուտի տնօրենի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Եգորովին, Կովկասի բաժնի ղեկավար Ֆելիքս Ստանևսկուն և Միջին Ասիայի ու Ղազախստանի բաժնի ղեկավար Անդրեյ Գրոզինին՝ ՀՀ Նախագահի շնորհակալագրերը:
Ելույթով հանդես է եկել ԱՊՀ ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը, ով շնորհակալություն է հայտնել հայաստանյան իշխանություններին բարձր պատվի արժանացնելու համար՝ նշելով, որ կառույցը հետագայում ևս կշարունակի ջանքերը՝ ուղղված հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:

Сотрудники Института стран СНГ награждены медалями президента Армении
В посольстве Армении в России 28 июня состоялась церемония вручения наград Президента Армении по случаю 20-летия основания Института стран СНГ и за значительный вклад в дело укрепления армяно-российских дружественных отношений.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, посол Армении в РФ Олег Есаян в своей приветственной речи, поздравив директора Института стран СНГ Константина Затулина и сотрудников с юбилеем структуры, подчеркнул, что за свою деятельность институт внес значительный вклад в углубление армяно-российских отношений.
Посол передал заведующему отделом евразийской интеграции и ШОС Института стран СНГ Владимиру Евсееву и директору армянского филиала Института стран СНГ Александру Маргарову врученные по указу президента Армении Медали признательности, а первому заместителю директора Владимиру Егорову, заведующему отделом Кавказа Феликсу Станевскому и руководителю отдела Средней Азии и Казахстана Андрею Грозину – благодарственные грамоты президента Армении.
Директор Института СНГ Константин Затулин в своем выступлении благодарность Армении оказанную высокую честь подчеркнув, что Институт и впредь продолжит прилагать усилия для большего укрепления армяно-российских союзнических отношений.