Չինաստանի հետ համագործակցությունը կիրականացվի ԵԱՏՄ-ի շահերի հաշվառմամբ. Տիգրան Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի հետ համագործակցությունը կիրականացվի ԵԱՏՄ-ի երկրների շահերի հաշվառմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Աստանայում հայտարարել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Մայիսի 31-ին Աստանայում տեղի Է ունեցել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ղեկավարների թվով չորրորդ հանդիպումը, որին մասնակցել են Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ղրղզստանի նախագահները:
«Մենք քննարկեցինք Չինաստանի հետ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման մոտեցումները, այդ գործընկերությունը սկզբունքային նշանակություն ունի մեր երկրների համար: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը բանակցային գործընթացը կսկսի մանդատի շրջանակներում, որը տրված Է: Մենք այդ հարաբերությունները կառուցելու ենք նախեւառաջ մեր երկրների տնտեսավարող սուբյեկտների շահերի հաշվառմամբ»,-ասել Է Սարգսյանը Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի արդյունքների վերաբերյալ մամուլի համար արված հայտարարության ընթացքում:
Նրա խոսքով՝ «պարբերաբար կանցկացվեն խորհրդակցություններ»: «Մեր կողմից անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկվեն, որպեսզի չինական շուկան բացվի մեր ձեռնարկությունների համար»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

EAEU will cooperate with China taking into account EAEU interests, says EEC Chairman
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. EEC Chairman Tigran Sargsyan says the EAEU will cooperate with China taking into account the EAEU interests.
The 4th meeting of the heads of the EAEU states was held on May 31 in Astana with the participation of the Presidents of Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan.
“We have discussed the trade and economic cooperation development ways with China, this cooperation plays a significant role for our member states. The EEC will start the negotiation process within the given mandate. We will develop these relations first of all taking into account the interests of our states’ economic entities”, EEC Chairman said during the Supreme Eurasian Economic Council session.
He said they will regularly hold consultations. “We will take necessary steps in order to make the Chinese market open for our enterprises”, he stated, reports RIA Novosti.