Ադրբեջանը փորձում է քողարել Արցախի բնակիչներին թունավորելու իր քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ասելով, որ Հայաստանը քիմիական զենք է օգտագործում, ագրեսորը փորձում է իր կողմից բազմաթիվ թունավորման փաստերը քողարկել: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում մայիսի 27-ին հայտարարեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, թե հայկական կողմը քիմական զենք է կիրառել: «Ադրբեջանը բազմիցս քիմիական թունվոր նյութեր է օգտագործել Արցախի բնակչության նկատմամբ: Դա եղել է խորհրդային տարիներին, երբ Հեյդար Ալիևը եկել է իշխանության: Նրանք թունավորում էին մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ջրային պաշարները, այդ պատճառով էլ Ղարաբաղը, որ աշխարհի մակարդակով առաջին տեղն էր գրավում երկարակյացների քանակով (1970 թվականին մենք զբաղեցնում էինք առաջին տեղը երկարակեցության և վերջին տեղը հիվանդությունների ու հատկապես քաղցկեղի քանակով) 1989 թվականին Անդրկովկասում արդեն առաջին տեղում էինք:  Դա գալիս է թունավորումից»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց մամուլի խոսնակը:
Դավիթ Բաբայանը նաև հիշեցրեց, թե ինչպես էին 1990 թվականին Ստեփանակերտի ջրամատակարման ցանցի մեջ գցել կրեոլին վտանգավոր նյութ, որի հետանքով մայրաքաղաքի մոտ մեկ երրորդը զրկվել էր ջրից, ընտանի կենդանիներ էին մի քանի ժամում սատկել, բազմաթիվ մարդիկ հայնվել էին հիվանդանոցում: «Նույն բանն անում էին նաև Շուշիի շրջանում, այլ տեղերում: Երբ նրանք խոսում են, թե  Քարվաճառում, այսպես կոչված, հայկական ատոմակայանի թափոններն են թաղվում, իհարկե, դա այդպես չէ, բայց մենք հասկանում ենք, որ սա հիմք է նախապատրաստում, որ, եթե վաղը, Աստված մի արասցե, ինչ-որ ձևով կարողանան այդ տարածքի վրա ազդեցություն գործել, անպայման կթունավորեն մեր գետերը: Իսկ այնտեղից սկիզբ են առնում նախկին ԼՂԻՄ-ի ջրային պաշարների 85 տոկոսը, Արփա-Որոտան գետը: Այսինքն` ամբողջ Հայաստանը կապույտ ցեղասպանության կենթարկեն»,-նշեց Դավիթ Բաբայանը:

Азербайджан пытается замаскировать свои шаги в направлении отравления жителей Арцаха
Заявляя, будто Армения применяет химическое оружие,  Азербайджан пытается замаскировать свои шаги в направлении отравления жителей Арцаха. Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя заявление президента Азербайджана о том, будто Армения применяет химическое оружие.
«Азербайджан неоднократно применял отравляющие вещества в отношении жителей Арцаха. Это было еще в советские годы, когда Гейдар Алиев был у власти. Они отравляли воду столицы Степанакерта, по этой причине жители НКР, которые в мировом масштабе занимали первое место по долгожительству (1970 году мы занимали первое место по долгожительству и последнее – по заболеваемости), в 1989году стали первыми в Закавказье. Это все – последствия отравления»,-  сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
Он напомнил, что в 1990 году в водопровод Степанакерта был заброшен креолин – опасное вещество, по причине чего третья часть города была лишена водоснабжения. Сдохли домашние животные, люди оказались в больницах.   «То же самое произошло в Шуши и других местах. Когда они говорят о захоронении ядерных отходов в Карвачаре – что, конечно, не так, мы понимаем, что они готовят основания, чтобы если, не дай бог, завтра они как-то смогут контролировать эти районы, смогли отравить наши реки. Отсюда берут начало 85% водных ресурсов НКР, реки Арпа-Воротан. То есть, они смогут сделать «голубой геноцид» по всей Армении»,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.