Ալիևն անձնական պատասխանատվություն է կրում ահաբեկիչներին և բարբարոսներին փառաբանելու գործում. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
Ալիևն անձնական պատասխանատվություն է կրում  ահաբեկիչներին և բարբարոսներին
փառաբանելու գործում. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի ղեկավարությամբ ՀՀ պատվիրակությունը մայիսի 23-24-ն Ստամբուլում մասնակցել է Համաշխարհային մարդասիրական գագաթաժողովի աշխատանքներին: Մարդկության առջև ներկայումս ծառացած մարդասիրական խնդիրներին և նրանց հաղթահարման ուղիների որոնմանը նվիրված գագաթաժողովը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի կողմից և առաջինն էր իր տեսակի մեջ: ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը գագաթաժողովի լիագումար նիստի իր ելույթում անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած հակահայկական հայտարարություններին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Աշոտ Հովակիմյանը նշել է. «Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից վերջերս իրականացված զարհուրելի բարբարոսությունը, ներառյալ քաղաքացիական բնակչության` հատկապես երեխաների, կանանց և տարեցների, ինչպես նաև քաղաքացիական հաստատությունների` ներառյալ դպրոցների ու մանկապարտեզների, դիտավորյալ ու համատարած թիրախավորումը, սպանությունները, գլխատումները, խոշտանգումները ու զոհերի մարմինների անդամահատումներն անհամատեղելի են քաղաքակիրթ աշխարհի տարրական նորմերի հետ: Այս ամենն արդյունք են հայերի հանդեպ ռասիզմի, անհանդուրժողականության ու ատելության խրախուսման երկարատև քաղաքականության, որն իրականացվում է ուղղակիորեն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից թողտվության պայմաններում: Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ ու կանոնավոր խախտումները և բարձրագույն քաղաքական մակարդակով` հանցագործություններում անմիջականորեն ներգրավված անձանց փառաբանումն ինքնին հանդիսանում են մարդկության դեմ կատարված և պատերազմական հանցագործություններ››։
Անդրադառնալով նախորդ օրը գագաթաժողովում Ադրբեջանի նախագահի ելույթին, Աշոտ Հովակիմյանը շեշտել է, որ ‹‹Ադրբեջանի նախագահը, ով կրում է անձնական պատասխանատվություն ագրեսիան նախաձեռնելու, ահաբեկիչներին և ԻԼԻՊ-ի ոճով բարբարոսությունների իրականացնողներին փառաբանելու գործում, երեկ այս բարձր ամբիոնից տարածում էր հորինված մեղադրանքներ հայերի հանդեպ: Նրա արտաբերած ստերը չունեն որևէ կապ իրականության հետ: Հայաստանը միանշանակ չունի միջուկային ռումբ ստեղծելու ծրագրեր, և իհարկե Հայաստանի զինված ուժերը երբևէ չեն կիրառել քիմիական զենք: Հաշվի առնելով, թե Ադրբեջանի նախագահը որքան հաճույք է ստանում, մեջբերելով Հայաստանի նախկին պաշտոնյաների խոսքերը, վստահաբար ավելի լավ կլիներ, եթե նա հղում կատարեր իր նախորդներից մեկին, ով մեղադրում էր Ադրբեջանի այդ ժամանակվա քաղաքական ղեկավարությանն` իր իսկ սեփական ժողովրդին Խոջալուում կոտորելու համար»:
Փոխնախարարն անդրադարձե; է նաև Սիրիայից Հայաստան ժամանած փախստականների հարցերին և Հայաստանի իշխանությունների կողմից նրանց ապաստան տրամադրելու աշխատանքներին: Նա նաև կարևորել է միջազգային հանրության կողմից փախստականներին ու տեղահանվածներին տրվող աջակցությանը, շեշտելով, որ արժանապատվությունը, մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները պետք է ունենան համընդհանուր կիրառելիություն` անկախ մարդկանց բնակվելու վայրի կարգավիճակից:
ՀՀ պատվիրակությունը մասնակցել է նաև հարակից ընթացող կլոր սեղանի քննարկումներին` նվիրված հակամարտությունների կասեցման, փախստականների ու տեղահանվածների օժանդկակության խնդիրներին: ՀՀ փոխնախարարը մասնակցել ու ելույթ է ունեցել նաև Լիխտենշտեյնի ԱԳՆ-ի կողմից կազմակերպված հարակից միջոցառմանը` նվիրված ցեղասպանությունների կանխարգելման խնդիրներին:

Президент Азербайджана несет личную ответственность за прославление террористов и варваров: замминистра ИД Армении
Президент Азербайджана несет личную ответственность за прославление террористов и
варваров: замминистра ИД Армении
Делегация во главе с заместителем министра иностранных дел Армении Ашотом Овакимяном 23-24 мая в Стамбуле приняла участие во Всемирном гуманитарном саммите, организованном ООН. Встреча была посвящена вставшим перед человечеством гуманитарным проблемам и их преодолению.
На пленарном заседании саммита замминистра ИД Армении выступил с речью, затронув заявления выступившего до него президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, Овакимян отметил: «Совершенные ВС Азербайджана недавние акты варварства, в том числе преднамеренное и неизбирательное нацеливание на гражданских лиц, особенно детей, женщин и пожилых людей, а также гражданских лиц, объекты, включая школы и детские сады, казни, обезглавливания, пытки и отрезания частей тел убитых, несовместимы с элементарными нормами цивилизованного мира.
Все это является результатом азербайджанской долгосрочной политики распространения расизма, нетерпимости и ненависти к армянам, которая реализуются властями Азербайджана в условиях вседозволенности. Периодическое и грубое нарушение со стороны Азербайджана международного гуманитарного права и прославление на высшем государственном уровне тех, кто непосредственно участвует в преступлениях, являются сами по себе преступлениями против человечности и военными преступлениями».
Коснувшись речи президента Азербайджана, озвученного на саммите в предыдущий день, Овакимян подчеркнул: «Президент Азербайджана, который несет персональную ответственность за развязывание агрессии и прославлении террористов, которые действовали в стиле «Исламского государства», озвучил мнимые обвинения в адрес армян с этой высокой трибуны. Сказанная им ложь не имеют ничего общего с действительностью. Армения, безусловно, не имеет планов по созданию ядерного оружия, и, конечно же, армянские Вооруженные силы никогда не использовали химическое оружие.
Учитывая то, какое удовольствие получает президент Азербайджана, цитируя бывших официальных лиц Армении, было бы лучше, если бы он сослался на одного из своих предшественников, который обвинял тогдашнее политическое руководство Азербайджана в убийстве собственного народа в Ходжалу».