Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության ցավն է. Ջորջ Քլունի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունը հայ ժողովրդի պատմության մի մասն է, սակայն այն ոչ միայն հայության, այլև ամբողջ մարդկության ցավն է: «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումի ընթացքում այս մասին ասաց հոլիվուդյան աշխարհահռչակ  դերասան Ջորջ Քլունին: «Մենք տեսնում ենք, որ բավականին երկարատև պայքար է գնում, որպեսզի հնարավոր լինի հասնել այն բանին, որ իրերը կոչվեն իրենց անուններով: Մենք տեսնում ենք, որ հայերի կոտորածները ցեղասպանություն որակելու առումով քայլեր արվում են, սակայն արվում են ավելի դանդաղ, այդ պայքարն ավելի երկար է շարունակվում, քան պետք է լիներ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Քլունին:
Քլունին շեշտեց, որ անհնար է հերքել այն, ինչ տեղի է ունեցել, իսկ 1915թ. հայ ժողովրդի նկատմամբ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է: «Գիտեք, Հոլոքոստից հետո անընդհատ լսել ենք «այլևս երբեք» արտահայտությունը, սակայն դրանից հետո եղել են Ռուանդայի, Կամբոջայի, Բոսնիայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունները»,- ասաց Քլունին:
Անդրադառնալով նիստը վարողի հարցին, թե ի՞նչն է իրեն ստիպել օգնել Դարֆուրի ցեղասպանությունից տուժած անձանց, Քլունին ընդգծեց, որ ինքն ԱՄՆ-ում մեծացել է մի ժամանակահատվածում, երբ մարդու իրավունքների պաշտպանության համար լուրջ զարգացումներ ու շարժումներ էին լինում: «Այս ամենը տեսնելով՝ չես կարող ուղղակի անտեսել ու մեջքով շուռ գալ: Պետք է ասեմ, որ փառքը խեղդող է, երբ քեզ անընդհատ հետևում են տեսախցիկները: Սակայն երբ ես կարդացի հոդվածներ Դարֆուրում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին, որոշեցի, որ այդ տեսախցիկները պետք է հետևեն ոչ միայն ինձ, այլ նաև դրանց միջոցով մենք պետք է բարձրաձայնենք այնտեղ տեղի ունեցողի մասին»,- նշեց նա:
Նա նաև ուրախությամբ նկատեց, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան ու շատ ուրախ է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցելու համար: «Ես շատ ուրախ ու հպարտ եմ, որ այստեղ եմ գտնվում, մասնակցում եմ այս հոյակապ միջոցառմանը»,- եզրափակեց Քլունին:

George Clooney: Armenian Genocide not only pain of Armenian people, but of all humanity
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The Armenian Genocide is a part of the Armenian people’s history, however, it is not only the pain of Armenian people, but also of all humanity, famous actor George Clooney said this during “Against the Crime of Genocide” second Global forum. “We see that a long struggle is underway to reach the point that everything will be named accordingly. We see that steps are being conducted to call the Armenian massacres as genocide, however, they are being done very slowly, this struggle continues longer than it should be”, “Armenpress” reports, Clooney says
Clooney stated that it is impossible to deny what happened, and what had happened with the Armenian people is Genocide. “You know, after Holocaust we always heard “never again” expression, however, it was followed by Rwanda, Cambojia. Bosnia, Darfur genocides” said Clooney.
Referring to the question by the moderator of the session which asked Clooney what forced him to help the victims of the Darfur Genocide, he said that grew up at the United States at a time when major developments and movements were taking place in terms of the protection of human rights. “When you see this, you cannot just simply ignore and turn it back. I should say that the glory is suffocation when are constantly followed by the cameras. However when I wrote articles about the events in Darfur, I decided that these cameras should follow not only me, but we should raise our concern on what happened there with the help of these cameras”, he said.
He also mentioned that he is the first time in Armenia and is very happy for participating in “Against the Crime of Genocide” second Global forum. “I am very happy and proud that I am here and participate in this extraordinary ceremony”, Clooney concluded.