«ՀայՓոստ»-ը հյուրընկալել է Եվրոպայի փոստային օպերատորների` տարածաշրջանում առաջին լիագումար ժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոստային կապի ազգային օպերատոր «ՀայՓոստ»-ը ապրիլի 19-21-ը հյուրընկալել է «PostEurop» եվրոպական փոստային օպերատորների առաջին լիագումար ժողովը տարածաշրջանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` եռօրյա միջոցառման նպատակն է միավորել Եվրոպայի ավելի քան 52 փոստային օպերատորների, գործադիր տնօրենների և բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ովքեր քննարկում են փոստային ոլորտի առանցքային հարցերն ու հնարավորությունները արագորեն փոփոխվող նորարարությունների ու թվային տեխնոլոգիաների միտումների համատեքստում: Եվրոպայի փոստային ոլորտի որոշում կայացնող մարմինների համար համաժողովն արդյունավետ հարթակ է` փոխանակելու իրենց լավագույն փորձն ու ոլորտի առաջնահերթությունների վերաբերյալ գաղափարները: Համաժողովի ժամանակ վեր կհանվեն էլեկտրոնային առևտրի, էլեկտրոնային կառավարման ծառայությունների ոլորտում նոր հնարավորություններն ու զարգացման խթանները:
Համաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել Համաշխարհային փոստային միության գլխավոր տնօրեն Բիշար Հուսեյնը, Համաշխարհային փոստային միության միջազգային բյուրոյի փոխտնօրեն Պասկալ Քլիվասը, «PostEurop» կառավարման խորհրդի ղեկավար Ժան-Փոլ Ֆորսևիլը, «PostEurop»-ի գլխավոր քարտուղար Բոտոնդ Սզեբենը:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը ողջունեց Եվրոպայի փոստային օպերատորների ասոցիացիայի հերթական 31-րդ համաժողովի մասնակիցներին, ովքեր հյուրընկալվել են Երևանում։ «Բարձր գնահատելով փոստային ծառայության դերը աշխարհում՝ մենք հպարտ ենք, որ մեր երկիրը մաս է կազմում Համաշխարհային փոստային միության մեծ ընտանիքին: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման և առաջընթացի այս դարում, փոստային կապը` որպես հասարակական հաղորդակցության կարևորագույն միջոց, մեծ նշանակություն ունի հասարակության տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար: Մեր Հանրապետության հեռավոր շրջանների միջև այսօր էլ կապի ամենաարդյունավետ և անփոխարինելի միջոցը փոստն է, որը մեր բնակչությանը մատուցում է ոչ միայն փոստային, այլև տեղեկատվական ծառայություններ»,-ասաց Գագիկ Բեգլարյանը:
Նախարարը շեշտեց, որ ՀՀ կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում ոլորտի բարեփոխումներին, որոնց նպատակն է ապահովել մատչելի, հասանելի փոստային ծառայություններ, ոլորտում ներդնել արդի տեխնիկական միջոցներ և տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաև փոստային ծառայությունների միջոցով զարգացնել էլեկտրոնային առևտուրը։
«ՀայՓոստ» ՓԲԸ հավատարմագրային կառավարիչ, ընկերության դիտորդ խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանն էլ նշեց, որ իրենց համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել կովկասյան տարածաշրջանում առաջին «PostEurop» լիագումար ժողովը: «Սա յուրահատուկ հարթակ է Արևելքի ու Արևմուտքի միջև գիտելիքի փոխանակման ու համագործակցության մեխանիզմների զարգացման համար, որոնք կարևոր են ավելի մատչելի ու կայուն փոստային ոլորտ ձևավորելու համար: «ՀայՓոստ»-ի համար կարևոր է «PostEurop»-ի և համաշխարհային փոստային միության փորձը փոստային գործառույթների արդյունավետությունը բարձրացնելու, ֆինանսական ծառայությունների դիվերսիֆիկացիոն և միջազգային լավագույն փորձի վրա հիմնված էլեկտրոնային առևտրի զարգացման տեսանկյունից»,-ասաց Գեչիջյանը:
«PostEurop» կառավարման խորհրդի ղեկավար Ժան-Փոլ Ֆորսևիլն էլ նկատեց, որ իրենց համար պատմական պահ է գտնվել Հայաստանում: «Մենք գնահատում ենք մինչ օրս «ՀայՓոստ»-ի` որպես Հայաստանի ազգային փոստային օպերատորի արձանագրած առաջընթացն ու զարգացումը: Վստահ ենք, որ մեր շարունակական համագործակցությունը միջազգային փոստային օպերատորների ու լոգիստիկա ապահովող կողմերի միջև հնարավորություն կընձեռի կերտել գործուն հարաբերություններ ու զարգացնելու այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են էլեկտրոնային առևտուրն ու կառավարումը»,-նշեց «PostEurop» կառավարման խորհրդի ղեկավարը:
Լիագումար նիստին կհաջորդի բիզնես ֆորում` միջազգային փորձագետների ու մոդերատորների մասնակցությամբ: Նրանք կքննարկեն փոստային ոլորտի մարտահրավերները` լուծումներ առաջարկելու ավելի զարգացած ու կայուն ոլորտի ստեղծման ուղղությամբ` նախքան այս տարվա սեպտեմբերին կայանալիք Համաշխարհային փոստային միության կոնգրեսը:
«PostEurop»-ն ասոցիացիա է, որը ներկայացնում է եվրոպական փոստային օպերատորներին: «PostEurop»-ն ունի 2.1 միլիոն աշխատակիցներ ողջ Եվրոպայում, ովքեր օրական սպասարկում են մինչև 800 միլիոն հաճախորդների ավելի քան 175 հազար սպասարկման կետերի միջոցով:

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. On 19-21 April, "HayPost", the National Postal Operator of the Republic of Armenia, will host the first "PostEurop" Plenary Assembly in the region, "Armenpress" report citing "HayPost" official website.  The three-day event aims to bring together over 52 European postal operators, CEOs and dignitaries from the Universal Postal Union to reflect on key issues, challenges as well as opportunities of the postal world in light of the swiftly evolving technologies, innovation and digital trends. "PostEurop" Plenary Assembly is an effective collaborative platform for Europe’s postal decision-makers to exchange best practices and insights on the priorities of the postal industry, unlock new opportunities and growth drivers for innovation and success, and discuss top case studies in the areas of electronic postal correspondence, e-commerce delivery, e-government services, client and stakeholder relations.
A major highlight in the postal sector, the Plenary Assembly brings high-level postal executives such as Director-General of the Universal Postal Union Bishar Hussein, Deputy Director General of the UPU's International Bureau Pascal Clivaz, Chairman of "PostEurop" Management Board Jean-Paul Forceville, Secretary General at "PostEurop" Botond Szebeny as well as postal CEOs to Yerevan.
As the host of this year’s plenary in Armenia, Trust Manager of “Haypost” CJSC Chairman of the Board Juan Pablo Gechidjian said, “We are honored to host the first “PostEurop” Plenary Assembly in the Caucasus region. It is a distinctive hub between East and West for sharing knowledge and enhancing cooperation mechanisms, essential for forging a more accessible and sustainable postal environment. "PostEurop" and Universal Postal Union’s experience is vital for "HayPost" in terms of increasing the efficiency of mail operations, diversifying the Postal Financial Services portfolio and developing e-commerce based on the world’s best practices. I welcome my colleagues to Yerevan.”
“It is a historical moment for "PostEurop" and our distinguished members to be here in Armenia. We are extremely pleased with the progress and development made by "HayPost" to date as the national postal operator for Armenia. We are confident that the on-going cooperation with international postal operators and owners of main logistics players will further enable them to forge the right relationship and grow their service offering such as e-commerce and e-government services” Jean-Paul Forceville, Chairman of the "PostEurop" Management Board said.
The event features a dynamic plenary sessions followed by a postal business forum with international expert speakers and moderators to generate vibrant exchanges during which postal operators will discuss the challenges of the postal world, decide on postal strategic direction and offer roadmaps to creating a more advanced and sustainable industry before the 26th Universal Postal Congress in September, 2016.
"PostEurop" is the association, which represents European public postal operators. It is committed to supporting and developing a sustainable and competitive European postal communication market accessible to all customers and ensuring a modern and affordable universal service. The members of "PostEurop" represent 2.1 million employees across Europe and service up to 800 million customers daily through over 175,000 counters.