Առողջական ծանր վիճակում գտնվող Լևոն Հայրապետյանին տեղափոխել են բանտախուց, որում կալանավորները հերթով են քնում
Առողջական ծանր վիճակում գտնվող Լևոն Հայրապետյանին տեղափոխել են բանտախուց, որում
կալանավորները հերթով են քնում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազատություն Լևոն Հայրապետյանին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել գործարարի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Լևոն Հայրապետյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններն իրենց դաժանությամբ արդեն սադիզմի դրսևորումներ են ստանում: Երկրորդ կարգի հաշմանդամ, 4 ինսուլտ, 2 ինֆարկտ տարած, քաղցկեղով տառապող այս մարդուն ապրիլի 15-ին Մոսկվայի Բուտիրսկայա գաղութում տեղափոխել են այնպիսի բանտախուց, որում տեղերի բացակայության պատճառով կալանավորները հերթով են քնում:
Փաստաբանն արդեն բողոքարկել է դատարանի որոշումը, սակայն մինչև նոր լսումները Լևոն Հայրապետյանին պետք է դեռ պահպանել ապրելու կարողությունը:
Հիվանդությունների այն ցանկը, որոնցով տառապում է գործարար ԼևոնՀայրապետյանը, ռուսական բանտային պայմաններում լրջագույն սպառնալիք են նրա կյանքին»:
Մոսկվայի Զամոսկվորեչյան դատարանն ապրիլի 14-ին Լևոն Հայրապետյանին դատապարտել է 4 տարվա ազատազրկման: Դատարանը որոշում է կայացրել Լևոն Հայրապետյանին մեղավոր ճանաչել Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 159 հոդվածի 4-րդ կետով և դատապարտել 4 տարվա ազատազրկման:
Դատարանը Լևոն Հայրապետյանին մեղավոր է ճանաչել 700 հազար դոլար գումարի խարդախության մեջ: Հետաքննության վարկածով Հայրապետյանը՝ փաստաբան Սերգեյ Անտոնովի հետ համատեղ, Բաշկիրիայից նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստեւի մորից 700 հազար դոլար Է վերցրել նրա որդու նկատմամբ դատավճռի մեղմացմանը աջակցելու խոստումով, սակայն իրապես չէր կարող ազդել դատավճռի վրա:

Тяжелобольного Левона Айрапетяна поместили в камеру, где заключенные спят по очереди
Гражданская  инициатива  «Свободу Левону Айрапетяну» распространила заявление в  связи с события ми вокруг бизнесмена.
Как  передает Арменпресс, в распространенном заявлении, в частности, говорится: «События, разворачивающиеся вокруг мецената Левона Айрапетяна, по своей уже граничащей с садизмом жестокости продолжают потрясать воображение. Этого человека – инвалида 2 группы, пережившего 4 инсульта, 2 инфаркта, страдающего онкологией и урологией – 15 апреля в Бутырской тюрьме поместили в камеру, где заключенные из-за нехватки мест спят на койках по очереди.
Адвокат уже апеллировал решение суда, но до слушаний в апелляционной инстанции Левону Айрапетяну еще нужно дожить.
Тот букет болезней, которым страдает этот человек, в условиях российской тюрьмы  представляет серьезнейшую угрозу его жизни».
Замоскворецкий суд Москвы 14 апреля приговорил Левона Айрапетяна к 4  годам заключения, признав его виновным по п. 4 ст. 159 УК РФ.
Суд признал его виновным в мошенничестве  на сумму 700 тысяч долларов. По версии следствия, Айрапетян вместе  с адвокатом Сергеем Антоновым взял у  матери бывшего сенатора  от Башкирии  Игоря Изместьева 700 тысяч долларов, обещав содействовать смягчению приговора  в  отношении ее сына, однако реально не  повлиял на решение  суда.