ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում բացառվում են միակողմանի զիջումները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման նոր սկզբունքներ սեղանին դրված չեն: Ապրիլի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Մեր կարծիքն այս հարցում հստակ է: Արցախի ժողովուրդը ինքը պետք է որոշի իր ճակատագիրը, և առանց Արցախի որևէ որոշում չի կարող կայացվել: Երեկ էլ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հստակ նշել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի փոխզիջումների արդյունքում, բայց այդ զիջումները չեն կարող միակողմանի լինել: Աշխարհը պետք է իմանա, թե որն է Ադրբեջանի փոխզիջումը: Ես այստեղ էլ հիմա հայտարարում եմ, որ միակողմանի զիջումներն ընդունելի չեն և բացառվում են: Ի՞նչ զիջումներ, չկա նման բան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նա հավելեց, որ այս պահին սեղանին դրված է այն փաստաթուղթը, որը ներկայացրել են համանախագահները և որը պետք է իրականացվի փոխզիջումների արդյունքում՝ հավաստիացնելով, որ որևէ նոր բան չկա:

Односторонние уступки в процессе урегулирования карабахского конфликта исключены
На столе нет новых принципов в процессе урегулирования карабахского конфликта. Об этом на встрече с журналистами 13-го апреля заявил зампредседателя НС рмении Эдуард Шармазанов.
«Наше мнение в этом вопросе четкое. Народ Арцаха сам должен решать свою судьбу, без Арцаха невозможно никакое решение. Вчера председатель НС НКР Ашот Гулян ясно сказал, что проблема должна быть решена путем взаимных уступок. Односторонние уступки в процессе урегулирования карабахского конфликта исключены, какие уступки? Нет такого»,- сказал он.
Как передает «Арменпресс» с его слов, в данный момент на столе находится документ, который представили сопредседатели, основанный на взаимных уступках, ничего нового в нем нет.