ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում բացառվում են միակողմանի զիջումները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման նոր սկզբունքներ սեղանին դրված չեն: Ապրիլի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Մեր կարծիքն այս հարցում հստակ է: Արցախի ժողովուրդը ինքը պետք է որոշի իր ճակատագիրը, և առանց Արցախի որևէ որոշում չի կարող կայացվել: Երեկ էլ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հստակ նշել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի փոխզիջումների արդյունքում, բայց այդ զիջումները չեն կարող միակողմանի լինել: Աշխարհը պետք է իմանա, թե որն է Ադրբեջանի փոխզիջումը: Ես այստեղ էլ հիմա հայտարարում եմ, որ միակողմանի զիջումներն ընդունելի չեն և բացառվում են: Ի՞նչ զիջումներ, չկա նման բան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նա հավելեց, որ այս պահին սեղանին դրված է այն փաստաթուղթը, որը ներկայացրել են համանախագահները և որը պետք է իրականացվի փոխզիջումների արդյունքում՝ հավաստիացնելով, որ որևէ նոր բան չկա:

No unilateral concessions in settlement of Nagorno Karabakh conflict
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. There are no new principles of the settlement of Nagorno Karabakh conflict out in the table. In an interview with journalists on April 13 the Vice President of the National Assembly of Armenia Edaurd Sharmazanov said this.
“Our opinion on this issue is clear. The Artsakh people must decide their own destiny, and no decision can be made without Artsakh. Yesterday the President of the National Assembly of Artsakh Republic Ashot Ghoulyan clearly stated that the issue should be resolved as a result of concessions, however, these concessions cannot be unilateral. The world should know what is the concession of Azerbaijan. I now announce here that we do not accept unilateral concessions and exclude it. What compromises, there is no such a thing”, “Armenpress” reports, Sharmazanov mentioning.
He added that now the document is put on the table which the Co-Chairs presented and which should be implemented as a result of concessions assuring that there is nothing new.