Բակո Սահակյանն ընդունել է Գարեգին Բ և Արամ Ա կաթողիկոսներին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 13-ին հանդիպում է ունեցել Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ-ի եւ Մեծի Տան Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի հետ:
Հանդիմանը քննարկվել են  պետություն-եկեղեցի, Հայրենիք-Սփյուռք կապերին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Ուշադրության կենտրոնում էին ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական գործողություններին եւ դրանց հետեւանքներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ այս օրհասական օրերին համայն հայությունը ցուցաբերել է օրինակելի միասնականություն, բարձր հայրենասիրություն եւ անձնվիրություն` ընդգծելով այս գործընթացում Հայ առաքելական եկեղեցու կարեւոր դերակատարությունը:
Երկրի ղեկավարը արժեւորել է Ամենայն Հայոց եւ Մեծի Տան Կիլիկիո կաթողիկոսների այցն Արցախ`նշելով նրա պատմական լինելը հոգեւոր, քաղաքական եւ մատաղ սերնդին հայեցի դաստիարակության տեսանկյուններից:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, բարձրագույն հոգեւորական դասի մի խումբ ներկայացուցիչներ:

YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. On April 13 the President of Artsakh Republic Bako Sahakyan had a meeting with His Holiness Garegin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and His Holiness Aram I, Catholicos of the Holy See of Cilicia. A wide range of questions covering the state-church, Homeland-Diaspora ties were discussed at the meeting. “Armenpress” was informed about this by the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.
Issues relating to the large-scale combat operations launched by Azerbaijan from 2 to 5 April and their consequences were in the focus of special attention.
President Sahakyan noted that during this ordeal the entire Armenian nation demonstrated exemplary unity and cohesion, fervent patriotism and self-dedication highlighting the role of the Armenian Apostolic Church in this process.
The Head of the State acknowledged the visit of the Supreme Patriarch, Catholicos of All Armenians and Catholicos of the Holy See of Cilicia to Artsakh, pointing out its historic significance from spiritual, political and the younger generations’ patriotic upbringing perspectives. Primate of the Artsakh Diocese Archbishop Pargev Martirosyan, a group of supreme ecclesiastic representatives of the Armenian Apostolic Church participated in the meeting.