Ադրբեջանական կողմում հայ զինծառայողների մարմինները խոշտանգվել են. Արցախը պահանջում է պատժել մեղավորներին
Ադրբեջանական կողմում հայ զինծառայողների մարմինները խոշտանգվել են.
Արցախը պահանջում է պատժել մեղավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը հայտարարում է, որ ադրբեջանական կողմից հանձնված զոհվածների բոլոր մարմինները ենթարկվել են խոշտանգման ու անարգանքի։ Ղարաբաղյան կողմն այդ փաստը համարում է հակահումանիզմի աղաղակող դրսևորում և հետամուտ է լինելու, որ ադրբեջանական կողմի նման պահվածքը ենթարկվի միաջազգային հանրության և մասնագիտացված կառույցների խստագույն դատապարտմանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է այս առնչությամբ տարածված հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Համաձայն նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ապրիլի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը՝  Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ, Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում իրականացրել է զոհվածների մարմինների փոխանակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև։ Փոխանակման ընթացքում ղարաբաղյան կողմին է հանձնվել ս․թ․ ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում առաջնագծում զոհված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողի մարմին:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցների ներկայությամբ ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի կողմից արձանագրվել է, որ ադրբեջանական կողմից հանձնված զոհվածների բոլոր մարմինները ենթարկվել են խոշտանգման ու անարգանքի։
Այս արարքը, հանդիսանալով հակահումանիզմի աղաղակող դրսևորում, հակասում է պատերազմի օրենքներին ու սովորույթներին և կոպտորեն ոտնահարում միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես, 1949 թ. Գործող բանակներում վիրավորների և հիվանդների վիճակի բարելավման մասին Ժնևյան 1-ին կոնվենցիայի, 1949 թ․Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևյան 3-րդ կոնվենցիայի և 1977 թ․ Միջազգային զինված ընդհարումների զոհերի պաշտպանության մասին 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի Ժնևի կոնվենցիաների 1-ին արձանագրության պահանջները։
Ղարաբաղյան կողմը հետամուտ է լինելու, որպեսզի ադրբեջանական կողմի նման պահվածքը ենթարկվի միաջազգային հանրության և մասնագիտացված կառույցների խստագույն դատապարտմանը, իսկ մեղավորները կրեն պատասխանատվություն»:

Bodies of Armenian soldiers mutilated in Azerbaijan: Nagorno Karabakh demands punishment
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The State Commission on POWs, Hostages, and Missing Persons of Nagorno Karabakh announces that all bodies which were transferred to the Armenian side were mutilated and treated inhumanely by the Azerbaijani side. Nagorno Karabakh considers this fact an outrageous display of inhumanity by Azerbaijan and will pursue the strict condemnation by international community and specialized agencies. “Armenpress” presents the full statement on this matter:
The Statement of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of the Nagorno Karabakh Republic
On April 10, in accordance with the arrangement reached earlier, the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of the Nagorno Karabakh Republic, through the mediation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) and the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman in Office, carried out the exchange of bodies of the deceased between the Nagorno Karabakh Republic and Azerbaijan near the Bash Karvend settlement. The bodies of 18 servicemen of the NKR Defense Army, fallen as a result of the large scale military aggression unleashed by Azerbaijan in April 2-5, were transferred to the NKR side during the exchange.
At the presence of the representatives of the International Committee of the Red Cross, the NKR State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons registered that all bodies of the deceased transferred by the Azerbaijani side had signs of torture and mutilation.
Those acts, being a flagrant manifestation of inhumanity, run counter to the laws and customs of war and are in grave violation of the international humanitarian law, in particular, the Convention (I) for the Amelioration of the Condition of the Wounded and Sick in Armed Forces in the Field (1949), Geneva Convention (III) relative to the Treatment of Prisoners of War (1949) and the Additional Protocol to the Geneva Conventions of 12 August 1949 relating to the Protection of Victims of International Armed Conflicts (Protocol I).
The Karabakh side will seek to ensure that such behavior of the Azerbaijani side is condemned in strongest terms by the international community and the specialized agencies, and those responsible are brought into account.